Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023

Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023

Autor: Andrzej Małkiewicz, Piotr Szymaniec


Opis książki:

24 lutego 2022 r. zaczął się największy konflikt zbrojny w Europie od zakończenia II wojny światowej – wojna autorytarnego mocarstwa przeciw państwu, w którym dokonała się demokratyczna przemiana. Po ponad roku wciąż nie widać szans na jej zakończenie. Agresorzy burzą miasta i wsie, niszczą gospodarkę, infrastrukturę, dokonują przerażające zbrodni wobec ludności cywilnej. Towarzyszy temu kłamliwa propaganda o „wyzwalaniu” mieszkańców Ukrainy.

Obrońcy kraju wykazali się ogromnym męstwem, determinacją, dają liczne przykłady bohaterstwa. Sami nazwali tę wojnę „ojczyźnianą”, jak przed laty określano zmagania z najeźdźcą hitlerowskim, stała się „bojem naprawdę narodowym”. Armia Ukrainy, ku zaskoczeniu napastników, okazała się dla nich równorzędnym przeciwnikiem, choć na niektórych odcinkach musiała się cofnąć, większą część kraju obroniła. Spotkali się z solidarności społeczeństw innych państw, wyrażono w różnorodnych formach pomocy, m.in. poprzez dostawy leków, żywności x zaopatrzenia dla mieszkańców zbombardowanych miejscowości, sprzętu dla armii, ułatwienie dostępu do Internetu fachową pomoc w pokonywaniu ataków hakerskich, wsparcie dla uciekinierów.

W książce omawiamy genezę wojny, jej przebieg w pierwszym roku walk, uwarunkowania prawnomiędzynarodowe i światowe implikacje. Za wcześnie jest, by wojnę tę podsumować, przede wszystkim wciąż nie wiadomo, czym się skończy, ani nie znamy wielu jej aspektów, które – co zrozumiałe – objęte są tajemnicą…


Poznaj inne książki

Od demonów nie uciekniesz

Od demonów nie uciekniesz Od demonów nie uciekniesz

A.E. Bellini

Dola aniołów Dola aniołów

J.R. Ward

Złote nietoperze

Złote nietoperze Złote nietoperze

Grażyna Jeromin-Gałuszka

The Kissing Booth

The Kissing Booth The Kissing Booth

Beth Reekles

Pakt

Pakt Pakt

Anna Potyra

Blask gwiazd

Blask gwiazd Blask gwiazd

Erin Hunter


Dodaj komentarz