Tao strumienia

Tao strumienia

Autor: Alan W. Watts, Chungliang Al Huang


Opis książki:

Czym jest tao? Zasadą wszechświata? Nauką? Siłą sprawczą? Sposobem na życie? Wszystkim tym razem i każdym z osobna? A może w ogóle nie sposób go zdefiniować?

W tej błyskotliwej książce autor Drogi zen nie rozbiera na czynniki pierwsze przedmiotu swych rozważań, lecz otwiera nam na niego oczy, sięgając do barwnych metafor i cytatów z taoistycznych mistrzów IV i V stulecia p.n.e., takich jak Lao-tsy i Czuang-tsy. Ważniejsze jest dla niego wyrażenie ducha tao – i tu w mistrzowski sposób ukazuje, jak odzwierciedla się ono w naturze umysłu i wpływa na nasze życiowe doświadczenie. Tao strumienia dokończył po śmierci Alana Wattsa jego bliski przyjaciel i współpracownik Al Chungliang Huang.

Książka jest bogato ilustrowana przykładami chińskiej kaligrafii. Alan Watts, urodzony w 1915 roku brytyjski filozof specjalizujący się w badaniach porównawczych religii, znany jest przede wszystkim jako popularyzator buddyzmu zen oraz filozofii hinduskiej i chińskiej. Nie związany przynależnością do żadnej grupy wyznaniowej, cieszył się reputacją jednego z najciekawszych myślicieli XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek o filozofii i psychologii religii. Najważniejsza z nich, opublikowana w 1959 roku Droga zen, mimo upływu lat wciąż jest uważana za najbardziej klarowne i zrozumiałe dla człowieka Zachodu, a przy tym niezwykle wnikliwe wprowadzenie do zen. Zmarł w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych.


Poznaj inne książki

Wychowanie dla Boga

Wychowanie dla Boga Wychowanie dla Boga

Ks. Aleksander Woźny

Turecki honor

Turecki honor Turecki honor

Mira Hafif

Rubinowe gody

Rubinowe gody Rubinowe gody

Anna Kleiber

Rytm Harlemu

Rytm Harlemu Rytm Harlemu

Colson Whitehead

Sztuka latania

Sztuka latania Sztuka latania

Marcin Mielcarek

Wilcze dzieci Wilcze dzieci

Wioletta Sawicka


Dodaj komentarz