Tao strumienia

Tao strumienia

Autor: Alan W. Watts, Chungliang Al Huang


Opis książki:

Czym jest tao? Zasadą wszechświata? Nauką? Siłą sprawczą? Sposobem na życie? Wszystkim tym razem i każdym z osobna? A może w ogóle nie sposób go zdefiniować?

W tej błyskotliwej książce autor Drogi zen nie rozbiera na czynniki pierwsze przedmiotu swych rozważań, lecz otwiera nam na niego oczy, sięgając do barwnych metafor i cytatów z taoistycznych mistrzów IV i V stulecia p.n.e., takich jak Lao-tsy i Czuang-tsy. Ważniejsze jest dla niego wyrażenie ducha tao – i tu w mistrzowski sposób ukazuje, jak odzwierciedla się ono w naturze umysłu i wpływa na nasze życiowe doświadczenie. Tao strumienia dokończył po śmierci Alana Wattsa jego bliski przyjaciel i współpracownik Al Chungliang Huang.

Książka jest bogato ilustrowana przykładami chińskiej kaligrafii. Alan Watts, urodzony w 1915 roku brytyjski filozof specjalizujący się w badaniach porównawczych religii, znany jest przede wszystkim jako popularyzator buddyzmu zen oraz filozofii hinduskiej i chińskiej. Nie związany przynależnością do żadnej grupy wyznaniowej, cieszył się reputacją jednego z najciekawszych myślicieli XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek o filozofii i psychologii religii. Najważniejsza z nich, opublikowana w 1959 roku Droga zen, mimo upływu lat wciąż jest uważana za najbardziej klarowne i zrozumiałe dla człowieka Zachodu, a przy tym niezwykle wnikliwe wprowadzenie do zen. Zmarł w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych.


Poznaj inne książki

Królowe pająków

Królowe pająków Królowe pająków

Hanna Łącka

HEX

HEX HEX

Thomas Olde Heuvelt

Sixteen Souls

Sixteen Souls Sixteen Souls

Rosie Talbot

Ptaki i inne opowiadania Ptaki i inne opowiadania

Ptaki i inne opowiadania Ptaki i inne opowiadania

Daphne Du Maurier

Dziewczyna z warkoczem Dziewczyna z warkoczem

Agnieszka Jordan-Gondorek

Magiczna kwiaciarnia. Tajemnica za tajemnicą

Magiczna kwiaciarnia. Tajemnica za tajemnicą Magiczna kwiaciarnia. Tajemnica za tajemnicą

Gina Mayer


Dodaj komentarz