Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki

Po co nam matematyka. Niedorzeczna skuteczność matematyki

Autor: Ian Stewart


Opis książki:

Do czego jest nam potrzebna matematyka? Jeszcze niedawno odpowiedź byłaby zupełnie trywialna. Każdy na co dzień posługiwał się podstawową arytmetyką, na przykład sprawdzając rachunek w sklepie. Stolarz musiał znać podstawy geometrii, nawigator nie mógł obejść się bez trygonometrii, a od inżyniera wymagano biegłej znajomości rachunku różniczkowego i całkowego.
Dziś sprawy mają się inaczej. Matematyką zajęły się komputery. To one liczą za nas. Matematyka wydaje się w naszym życiu zupełnie nieobecna. Królowa nie jest naga, jej po prostu w sali tronowej nie ma.
Jednak bez matematyki nasz świat natychmiast przestałby istnieć. Jest niezbędna dosłownie wszędzie, co Ian Stewart pokazuje z właściwą sobie wnikliwością i poczuciem humoru, tworząc cały katalog najbardziej zaskakujących zastosowań matematyki. Wykorzystuje się ją w polityce i transplantologii, logistce, transporcie, filmowych efektach specjalnych i produkcji sprężyn. Odgrywa zasadniczą rolę w obrazowaniu medycznym, fotografii cyfrowej, szerokopasmowej łączności światłowodowej i nawigacji satelitarnej. Pomaga nam przewidywać skutki zmian klimatycznych, może nas chronić przed atakami terrorystycznymi i działaniami internetowych hakerów.
Matematyka znajduje się u podstaw technologii, które sprawiły, że XXI wiek jest całkowicie odmienny od wszystkich wcześniejszych epok. Poskrobcie swój smartfon, a ujrzycie pod spodem jasny przebłysk matematyki.
Tylko, proszę, nie bierzcie tego dosłownie.

Ian Stewart – światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 Towarzystwo Królewskie w Londynie przyznało mu Nagrodę im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: „Oswajanie nieskończoności”, „Histerie matematyczne”, „Listy do młodego matematyka”, „Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne”, „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne”, „Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”, „17 równań, które zmieniły świat”, „Matematyka życia”, „Podstawy matematyki”, „Obliczanie Wszechświata”, „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła” oraz „Czy kości grają rolę Boga?”.


Poznaj inne książki

Morbinian

Morbinian Morbinian

Aleksander Krysik

Szczątki. Kod 148: morderstwo

Szczątki. Kod 148: morderstwo Szczątki. Kod 148: morderstwo

Janusz Onufrowicz

Astronomia. Przewodnik. Jak poznać tajemnice nocnego nieba

Astronomia. Przewodnik. Jak poznać tajemnice nocnego nieba Astronomia. Przewodnik. Jak poznać tajemnice nocnego nieba

Will Gater, Anton Vamolew

Pory roku w polskim haiku Pory roku w polskim haiku

Krzysztof Kokot – pod redakcją

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Szlak słońca

Szlak słońca Szlak słońca

Erin Hunter


Dodaj komentarz