Miłość w cieniu rewolucji

Miłość w cieniu rewolucji

Autor: Maja Jaszewska


Opis książki:

Oto wielka rewolucja i zwyczajna codzienność! Kalejdoskop ludzkich losów naznaczonych wielką historią. Miłość Elżbiety i Jana dojrzewa powoli, karmiąc się wspólnymi doświadczeniami czasów i miejsc, w których znaleźli się nie tylko za sprawą osobistych wyborów. W tle opowieści o ich uczuciu rozgrywa się wielka historia przełomu wieków XIX i XX, naznaczona walką o nowy kształt rzeczywistości, lepszy dla tych wszystkich, dla których do tej pory los nie był łaskawy. W cieniu rewolucji dojrzewa jednak nie tylko miłość. Dojrzewają także bohaterowie, którzy w drodze z warszawskich salonów do dalekiego, egzotycznego i pełnego nieznanych smaków oraz zapachów Astrachania muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę są.

Czy wystarczy im sił, by na wygnaniu ocalić to, co dla nich najcenniejsze? Maja Jaszewska, inspirując się wspomnieniami swych pradziadków, stworzyła barwną i znakomicie osadzoną w realiach historycznych, geograficznych i kulturowych opowieść o losach rodziny, która uwikłana w historię musiała odnaleźć swoje własne miejsce na ziemi i zawalczyć o szczęście daleko od ojczyzny. Historia Elżbiety, która wbrew wszystkim zostawiła swe dotychczasowe życie i podążyła za swym ukochanym w nieznane, to również przejmująca opowieść o sile kobiecej determinacji, niezależności i mądrości, a także o odwiecznym konflikcie pokoleń, w którym zawsze wygrywa ten, kto kieruje się nie tylko rozumem, ale i sercem.

Trzonem tej napisanej z iście epickim rozmachem powieści są silne więzi między bohaterami. Ich życie jest niczym tkanina smagana pędzącym wiatrem historii. Wzór na tej tkaninie stanowią wyraziste portrety kobiet, odgrywających różne życiowe role. Autorka kreuje wielokulturowy świat, bliski jej sercu, dodatkowo pięknym językiem literackim, z szacunkiem nie tylko dla nas, odbiorców, ale przede wszystkim dla jej bohaterów. Wciąga, intryguje, porusza, zmusza do refleksji i przejmująco opowiada nam historię, obok której nie sposób przejść obojętnie.” – Agnieszka Krizel, MOTYL literacki.

W tej niezwykłej sadze rodzinnej Maja Jaszewska zabiera nas w podróż daleką i trudną, a jednak fascynującą. Przenosimy się do rodzinnego majątku w Marianówce, do Warszawy przełomu wieków XIX i XX, gdzie obserwujemy świat, który powoli znika, by znaleźć się – wraz z bohaterami – w odległym i egzotycznym Astrachaniu. Miłość w cieniu rewolucji to historia, która wyróżnia się wyjątkową dbałością o szczegóły (te opisy miejsc, smaków, zapachów, przedmiotów!), zaskakującymi zwrotami akcji, niezwykłymi portretami bohaterów (nie tylko Bietki i Janka) i czułością, z jaką autorka ich traktuje.” – dr Piotr Derlatka, literaturoznawca, teatrolog, pisarz.

Maja Jaszewska – dziennikarka, pisarka, poetka; autorka wielu artykułów i wywiadów publikowanych w prasie i czasopismach („Tygodnik Powszechny”, „W drodze”, „Więź”, „Zwierciadło”, „Sens”, „Twój Styl”, „Elle”, „Wysokie Obcasy”, „Polityka”, „Kraina Bugu”); przeprowadziła rozmowy z wybitnymi postaciami kultury dla portalu Styl.pl. Autorka książek: „W co wierzę?”, „Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską”, „Gwiazdeczka” oraz „Słoiczki”, a także współautorka publikacji: „Psychologia mitów greckich. Prawda symboli i archetypów” oraz „Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche”. Wydała również trzy tomiki poetyckie: „Talitha kum”, „Bardo”, „Dziewięć lodowych pierścieni”.


Poznaj inne książki

Żniwa przepowiedni

Żniwa przepowiedni Żniwa przepowiedni

Agnieszka Kulbat

Ukochana rajdowca

Ukochana rajdowca Ukochana rajdowca

Kamila Mikołajczyk

Śniadanie u Tiffany'ego

Śniadanie u Tiffany’ego Śniadanie u Tiffany’ego

Truman Capote

Edukacja jako relacja

Edukacja jako relacja Edukacja jako relacja

Agnieszka Guzik (red. nauk.)

Montessori

Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

Małgorzata Miksza

Smoczy autor

Smoczy autor Smoczy autor

Paweł Gołuch


Dodaj komentarz