Kiki Man Ray

Kiki Man Ray. Sztuka, miłość i rywalizacja w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku.

Autor: Mark Braude


Opis książki:

Kiki de Montparnasse, która naprawdę nazywała się Alice Ernestine Prin, to jedna z bardziej barwnych postaci Paryża lat dwudziestych XX wieku. Była aktorką, piosenkarką kabaretową, i malarką, ale przede wszystkim znamy ją jako modelkę, muzę, przyjaciółkę i kochankę słynnych artystów, przedstawicieli ówczesnej awangardy. Uwieczniona w dziełach takich twórców jak Amedeo Modigliani, Mojżesz Kisling, Francis Picabia, Jean Cocteau, Alexander Calder i Man Ray, długo pozostawała w cieniu, przysłonięta blaskiem wielkich artystów, których była muzą. Wielokrotnie nagradzany historyk Mark Braude w swojej fascynującej opowieści daje nowe spojrzenie na postać Kiki de Montparnasse, ukazując jej przełomowy wpływ na ówczesną kulturę. Podążając za artystyczną parą, jaką tworzyli Kiki i amerykański surrealista Man Ray, wprowadza nas do świata, w którym splatają się miłość, sztuka i walka o dominację.

Prowokacyjna i magnetyzująca jak sama Kiki książka Kiki Man Ray to historia wyjątkowego życia, rzucająca wyzwanie naszym wyobrażeniom o artystach i ich muzach. Niezwykły portret zapomnianej paryskiej artystki i gwiazdy kabaretu, której niesamowite życie każe nam patrzeć na historię sztuki nowoczesnej w zupełnie nowy sposób.


Poznaj inne książki

Dlaczego mi nie odpisuje-Jak randkować, żeby nie zwariować

Dlaczego mi nie odpisuje? Jak randkować, żeby nie zwariować Dlaczego mi nie odpisuje? Jak randkować, żeby nie zwariować

Anne Sophie-Girard Marie-Aldine Girard

Jestem warta miliony!

Jestem warta miliony! Jestem warta miliony!

Monika Brinkman-Mączka

Język pieniądza

Język pieniądza czyli mamo, tato, porozmawiajmy o pieniądzach, zarabianiu i oszczędzaniu. Język pieniądza czyli mamo, tato, porozmawiajmy o pieniądzach, zarabianiu i oszczędzaniu.

Paweł Rygielski, Patryk Rygielski

Nieszczęście w szczęściu

Nieszczęście w szczęściu Nieszczęście w szczęściu

Olga Rudnicka

Miłość w czasach tyranii

Miłość w czasach tyranii, tom I Miłość w czasach tyranii, tom I

Stanisław Załuski

Rysi Jar

Rysi Jar Rysi Jar

Halina Kowalczuk


Dodaj komentarz