Opowieść o malowniczej wspólnocie amiszów - „Wybranka nauczyciela”, Kathleen Fuller

Opowieść o malowniczej wspólnocie amiszów – „Wybranka nauczyciela”, Kathleen Fuller


Kathleen Fuller zaprasza nas do pierwszej części uroczej serii o mieszkańcach Birch Creek – „ciepła, urocza i zabawna opowieść o malowniczej wspólnocie amiszów, o przyciągających się przeciwieństwach i losie, który lubi płatać rozmaite figle.”

Urokliwe miasteczko amiszów Birch Creek wzbogaca się o nowego mieszkańca – nauczyciela Christiana Ropp. Mężczyzna jest zamknięty w sobie, ale nie przeszkadza mu to w panowaniu nad gromadką szkolnych dzieci. Jak na amisza przystało, skupia się na poszukiwaniach żony. Miłość jest na drugim miejscu, najważniejsze jest zaufanie, zrozumienie, szacunek. W osadzie jest kilka wolnych dziewczyn, ale Chris ma ogromny problem z komunikacją z kobietami. Nie jest w stanie ich zrozumieć. Z pomocą przychodzi mu Ruby Glick. Poznali się, wpadając na siebie pod kościołem. Ruby również okazała się ratunkiem dla szkoły, kiedy mężczyzna uległ wypadkowi. Dziewczyna to jego przeciwieństwo: energiczna, często doprowadza do mniejszych lub większych katastrof, nie umniejsza to jej jednak w byciu przykładną panią nauczycielką. Zaprzyjaźniają się. Ruby uczy Christiana w rozumieniu kobiet. Jaką okaże się nauczycielką dla niego? Czy jej nauki pomogą mu w znalezieniu upragnionej żony?

Zanim oddamy się lekturze, na wstępie powieści mamy zamieszczony słowik z wyrazami z języka niemieckiego, które przewijają się w trakcie czytania. Są one natomiast tak podstawowe i proste, że każdy powinien sobie z nimi poradzić bez problemu. Sporo dowiadujemy się również o kulturze amiszów, tego, co jest dla nich ważne, jakimi zasadami w życiu się kierują, czy chociażby ciekawostki – np. to, że mężczyźni do czasu ślubu golą zarost na twarzy, a żonaci zapuszczają długie brody. Religia jest dla nich bardzo ważna, są ortodoksyjną społecznością. Jeśli szukacie tutaj romansu, nie znajdziecie takich scen, autorka wyważyła wszystko idealnie, aby przedstawić nam, jak tylko realnie może amiszów. Pokazała nam, że nowinki technologiczne nie muszą dawać szczęścia, że amisze mają również poczucie humoru. Na pierwszy plan jednak bardzo wysuwa się obowiązek znalezienia żony/męża i założenia dużej rodziny. Ilość osób w osadach jest ograniczona, rzadko, kiedy pojawia się ktoś z innej osady. Amisze nie dopuszczają związków z nie amiszami. Ruby mimo swojej niezdarności, pakowania się w kłopoty wywołuje uśmiech na twarzy. Jest bardzo wrażliwą i dobrą osobą. Chris natomiast z czasem pokazał, że potrafi zawalczyć, jak na prawdziwego mężczyznę przystało.

Książkę czytało mi się z wielką przyjemnością, użyty język, opisy… Wszystko można śmiało rzec idealnie. Może powodem tego było to, że przedstawiona historia należy do takich, które niezwykle rzadko lądują w moich dłoniach. Mimo iż do pewnego stopnia przewidywalna, w niczym to nie przeszkadzało, gdyż cała otoczka została pięknie skomponowana i warto było czytać, aby przekonać się, na jakie trudności po drodze natrafią nasi bohaterowie. Zapraszam Was na opowieść o malowniczej wspólnocie amiszów – nie zawiedziecie się.



Tytuł: Wybranka nauczyciela
Tytuł oryginału: The Teacher’s Bride
Autor: Kathleen Fuller
Cykl: Panny młode z Birch Creek (tom 1)
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 23-02-2021
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 39,99 zł
Tłumaczenie: Xenia Wiśniewska
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nieprzegrany zakład - Weronika Tomala - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nieprzegrany zakład” autorstwa Weroniki Tomali – dodaję do ulubionych!

Co roku w czasie świąt, fundacja organizuje akcję dla ubogich dzieci, w której uczestniczy również Filip, biznesmen, cynik i zadufany w sobie młody mężczyzna. Jego motywacją do udziału w tym wydarzeniu nie jest dobroć serca czy miłość do Świąt Bożego Narodzenia, ale chęć kreowania dobrego wizerunku swojej firmy. W trakcie akcji, otrzymuje list od chłopca, który pragnie


Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych -Magda Kosińska-Król - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, Magda Kosińska-Król

Komedia to zbyt poważna sprawa, by traktować ją lekko. Książka „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” udowadnia, jak bliskie prawdy jest to stwierdzenie. Autorka zabiera czytelników w podróż przez fascynujący świat sitcomów, ukazując ich wpływ na kulturę oraz społeczeństwo.