Dziwka, Łukasz Mularski, zaczytanyksiazkoholik.pl

Kontrowersyjnie – „Dziwka”, Łukasz Mularski


Łukasz Mularski w swojej książce mogłoby się po tytule wydawać, że przedstawi nam najstarszych zawód świata. Czego się z niej dowiemy?

Łukasz Mularski swoją opowieść prowadzi oczami młodego, rozpoczynającego tyle, co dorosłe życie mężczyzny, który otrzymał pracę jako barman w klubie nocnym. Chłopak odpowiada o funkcjonowaniu tego przybytku. O morzu wypitego alkoholu oraz używkach. Poznajemy bliżej jego znajomych z pracy, tego, jak wywiązuje się ze swoich obowiązków, jacy goście przybywają do … burdelu, aby m.in. skorzystać z „towarzystwa” dziewczyn.

Dla niego to wszystko to nowość. Wcześniej obracał się w zupełnie innym towarzystwie. Poznaje życie nocne. To, w czym nie jest świeżakiem to używki. Szybko zakolegował się z chłopakiem, z którym mógł wciągnąć czy zapalić co nieco.

Przyciemnione wnętrza, dźwięk lejącego się alkoholu i gęsty zapach intymności unoszący się w powietrzu, ogarniający nabuzowane zmysły

Dzięki ciekawej narracji widzimy to, o czym chłopak nam opowiada. On pracuje na barze, piętro wyżej dziewczyny wywiązują się ze swoich obowiązków. Często schodzą do niego, aby porozmawiać i napić się czegoś mocniejszego. Polubił swoje obowiązki, pieniądze nie są dla niego najważniejsze, nie liczy się dla niego to, jakim jeździ samochodem. Wyznaje inne wartości w życiu.

Nie uważał się za przystojniaka, ale ma to coś, co przyciąga dziewczyny. Nie tracąc nic, co mu szkodzi pójść z którąś do łóżka. Czy któraś z dziewczyn pracujących w klubie zawróci mu na tyle w głowie, aby porzucił swoje dotychczasowe postanowienia?

Na przestrzeni dziejów występowanie zjawiska prostytucji poświadczone jest w tekstach wszystkich głównych systemów cywilizacyjno-kulturowych, m.in.: Chin, Japonii, Indii, Starożytnego Bliskiego Wschodu (np. Babilonii, Mezopotamii, Starożytnego Egiptu), starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. O nierządzie mówi także Biblia.

Autor na 113 stronach książki zawarł całkiem ciekawe opowiadanie. Mimo iż tytuł wręcz krzyczy, że będzie to opowieść o dziwce, to tak do końca nią nie jest. Owszem, poznajemy dziewczyny pracujące w tym zawodzie, ale oczami naszego bohatera, narratora. Co skłania kobiety to takiej pracy? Pewnie odpowiedzi jest tyle ile dziewczyn. Jedne mają długi i muszą je spłacić, inne nie widzą siebie w innym zawodzie, nawet mąż nie przeszkadza w tym, aby pracować jako prostytutka. Z nazwy mogłoby się wydawać, że jest to dość kontrowersyjna powieść, może troszeczkę. W niedługim czasie jest to u mnie kolejna dość odważa lektura. Nie dajmy się zwieść tytułowi i bądźmy otwarci na nowości.



Tytuł: Dziwka
Autor: Łukasz Mularski
Wydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 05-03-2020
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 24,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Oczami pilota, zaczytanyksiazkoholik.pl, Benedykt Sasim

Wspomnienia – „Oczami pilota”, Benedykt Sasim

Widok lądującego samolotu wyzwolił w kilkuletnim Benedykcie Sasimie pragnienie, by zostać pilotem. Ścieżka jego kariery nie zawsze okazywała się prosta. Nie ominęły go zakręty, kołowania i nieudane starty, a mimo że był świadkiem niejednej katastrofy, jego samego los oszczędził. Wiedza i doświadczenie to podwaliny, by stać się ekspertem w swoim fachu, jednak i one nie zawsze wystarczą.


Pojedynek - Elżbieta Pytlarz - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pojedynek”, Elżbieta Pytlarz

„Pojedynek” to drugi po „Mezaliansie” tom porywającej sagi z cyklu „Intrygi i namiętności”. Wiedeń i Warszawa końca XIX wieku. Henryk i Emilia Długopolscy jadą w podróż poślubną do Wiednia. Świeżo poślubieni, a już skłóceni małżonkowie zostają sami ze sobą, a może naprzeciwko siebie – jak w pojedynku. Kto zwycięży? Ich ojcowie, hrabia Alfred Długopolski oraz bankier Leon Złotkiewicz, uważają, że to małżeństwo powinno być udane – wszak Henryk jest przystojny i czarujący, a Emilia zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Co zatem może pójść nie tak?