Sądu najwyższego

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu „na wypożyczalnię książek”? Ważny wyrok Sądu Najwyższego


Zorganizowanie na terenie placówki handlowej wypożyczalni książek lub klubu czytelnika nie będzie już sposobem na obejście zakazu handlu w niedzielę. Wynika tak z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego. Organ przyznał rację wcześniejszemu stanowisku Państwowej Inspekcji Pracy.

Od 1 marca 2018 roku ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje, że w niedziele za ladą może stać tylko właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny. Istnieją jednak 32 wyjątki od ogólnej zasady (te określa art. 6. wspomnianej ustawy). Według jednego z nich handel w niedziele może być prowadzony „w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”.

Tak oto sposobem na obchodzenie zakazu handlu stało się choćby otwieranie czytelni lub wypożyczalni książek.

Podobne praktyki wkrótce mogą należeć do przeszłości. W ciągu zaledwie tygodnia zapadły dwa wyroki dotyczące obchodzenia zakazu handlu. Oba po myśli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), a nie przedsiębiorców.

Trik „na czytelnię”. Sąd uszczelnia przepisy

Sąd Najwyższy przyjął wykładnię, która uszczelnia obowiązujące dotychczas przepisy.

Państwowa Inspekcja Pracy zakwestionowała praktyki, według których w placówce handlowej czytelnia czy też wypożyczalnia spełniała jedynie funkcję dodatku, a obszar sprzedaży zajmował dużo więcej miejsca. Kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, którzy omijali zakaz handlu w niedziele, bazując na wspomnianym artykule, wniósł prokurator generalny.

20 września Sąd Najwyższy przyznał rację PIP. Co więcej, to drugi taki wyrok w ciągu zaledwie tygodnia. SN podjął podobną decyzję w sprawie pierwszej kasacji, rozpatrywanej 13 września.

W ustnych motywach wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że możliwość korzystania z wyżej wskazanego wyjątku istnieje wyłącznie wówczas, gdy placówka handlowa zlokalizowana jest w zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a tego warunku nie spełnia zorganizowanie wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalni książek itp. na terenie sklepu.

– przekazała Państwowa Inspekcja Pracy.

W praktyce oznacza to, że w niedziele niehandlowe otwarty może być na przykład sklep działający w bibliotece, ale już nie placówka handlowa, która utworzyła na swoim terenie czytelnię czy wypożyczalnię książek.

Koniec obchodzenia przepisów? Niekoniecznie

Eksperci jednak uspokajają. Choć dwa orzeczenia Sądu Najwyższego wydane w tak krótkim okresie stwarzają już pewnego rodzaju wzorzec, to nie stanowią ugruntowanej linii orzeczniczej.

Prawnicy podkreślają, że w Polsce nie istnieje prawo precedensowe, a przepisy nie określają jasno kryterium skali działania wspomnianych działalności w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Co więcej, niewykluczone, że inny skład SN mógłby wydać odmienny wyrok.

Źródło: Rzeczpospolita, Business Insider, Lubimyczytac.pl
Fot Envato Elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

"Tamta kobieta", Mary Kubica

„Tamta kobieta”, Mary Kubica

Poturbowani rodzinnymi przejściami, Sadie i Will Foustowie przeprowadzają się z Chicago do sennego miasteczka w Maine. Nie na długo odnajdują spokój. Kiedy zostaje zamordowana ich sąsiadka, atmosfera wokół nowych lokatorów zaniedbanego domu gęstnieje. Lokalną społeczność opanowują podejrzenia i strach, a Sadie zaczyna obsesyjnie zagłębiać się
w mroczną tajemnicę śmiertelnej nocy.


Zaczytanyksiazkoholik.pl, #pierdolamento, Kasia Mruklik-Iglińska

Łzy w trakcie czytania – „#pierdolamento”, Kasia Mruklik-Iglińska

„Zobacz, jak wygląda (nie)zwykłe życie (nie)typowej kobiety, zmagającej się z (nie)codziennymi sprawami.” Autorka zaznacza, że książka to fikcja literacka. Fikcja, w której każda z nas znajdzie kawałek siebie. Bohaterka powieści od samego początku wiedziała, że na tym świecie łatwo nie będzie. Przedstawia nam zabawne i nie tylko sytuacje ze swojego życia, które