Bardziej kochać siebie, Aleksandra Sztorc, zaczytanyskiazkoholik.pl3

Aleksandra Sztorc w książce pt. „Bardziej kochać siebie” porusza trudne tematy


„Ukryty kawałek piekła w głowie to pogorzelisko nieistniejących wydarzeń. Przecież nic się nie stało, a pali się wszystko, serce, płuca, żołądek, jelita, paraliżuje …”

Bohaterką powieści jest Zuzanna, młoda dziewczyna, która nie ma łatwego życia. Pracuje w Gazecie Wrocławskiej „Monitor” jako osoba praktycznie od wszystkiego, bo daje się wykorzystywać. Kiedy tylko pojawiła się na świecie, los z niej zadrwił i zafundował życie pod górkę. Rodzice Zuzy są alkoholikami, starszy brat od pewnego czasu również zagląda do kieliszka. Aby jakoś dawać sobie radę, Zuzanna chodzi o psychoterapeuty. Zdiagnozowano u niej syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholików – DDA.

Sięgam ręką pod materac, na wysokości głowy. Wyciągam czerwony cyrkiel i bez chwili zawahania wbijam go sobie w udo. Raz za razem rozsiewam maki na bladej skórze, osiągając przy tym niewymowne ukojenie…

Ojciec Zuzy jak sama mówi to pionier nieróbstwa. Matka, niby jest, ale jakoś jej nie ma. Sesje u psychoterapeuty mają pomóc Zuzie uporać się z życiem. Zacząć żyć całą sobą, co nie jest takie proste, gdyż traumatyczne dzieciństwo daje o sobie znać przy każdej relacji, jaką tylko dziewczynie udaje się nawiązać. Nie ma ochoty żyć, życie ją przygniata. Dorastanie w rodzinie alkoholowej odcisnęło piętno na psychice Zuzy, ale mimo wszystko walczy z całych sił o siebie. Alkoholizm rodziców to tylko jeden z jej problemów. Czy uda jej się zawalczyć o siebie? Czy da się wyrosnąć z DDA? Kto będzie chciał jej pomóc, a kto okaże się przeszkodą na drodze do nowej siebie?

Jestem coraz lepsza w byciu pacjentką. Rola, którą gram, nie jest trudna, nie kiedy tyle już osiągnęłam… Tu nie można płakać. Za płacz ląduje się w miejscu, gdzie było się na początku.

W listopadzie miałam możliwość przeczytania książki na temat DDA. Nie jest to łatwy temat. Temat, który często jest zamiatany pod dywan, bo jest niewygodny. Nie chcę Wam za wiele zdradzać w kontekście Zuzy, musicie sami przeczytać, z jakimi zmorami musi się zmagać, jak o siebie walczy i czy rzeczywiście walczy, tak jak powinna. Jedno mogę Wam obiecać, lektura zrobi na Was ogromne wrażenie. Jest to powieść pełna bólu, cierpienia, niezrozumienia, walki o lepsze jutro, wiary, że będzie lepiej. Aleksandra Sztorc trafnie dobrała tytuł powieści „Bardziej kochać siebie”. Jest to ważne przesłanie nie tylko dla Zuzy, ale dla każdego z nas. Warto się nad tym zastanowić przez chwilkę. Na koniec chciałam pochwalić okładkę. Kolejna okładka, na której widnieje obraz. Tym razem jest to obraz autorstwa Katarzyny Bruniewskiej-Gierczak. Ilustracje jej autorstwa zdobią okładki wielu polskich książek – są przepiękne. Zatraćcie się w lekturze i postarajcie się rozumieć bohaterkę, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej.



Tytuł: Bardziej kochać siebie
Autor: Aleksandra Sztorc
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Self-publishing
Data wydania: 21-01-2021
Ilość stron: 280
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Długie beskidzkie noce-izabela Skrzypiec-Dagnanzaczytanyksiakzoholik.pl-blog

Uroki życia w „Długie beskidzkie noce” autorstwa Izabeli Skrzypiec-Dagnan

„Mam inne tempo sklejania się w całość. Wiem, że muszę zrobić to sama. Nikt mnie nie uleczy, jeśli ja sama siebie nie uzdrowię.” Rok temu, na drugi dzień po upragnionej przeprowadzce do domu ukochany Jaśminy, Konrad, a zarazem ojciec chłopców spakował torby i jakby nigdy nic w środku nocy opuścił rodzinę. Słuch po nim zaginął.


Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych -Magda Kosińska-Król - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, Magda Kosińska-Król

Komedia to zbyt poważna sprawa, by traktować ją lekko. Książka „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” udowadnia, jak bliskie prawdy jest to stwierdzenie. Autorka zabiera czytelników w podróż przez fascynujący świat sitcomów, ukazując ich wpływ na kulturę oraz społeczeństwo.