Kazuo Ishiguro, „Okruchy dnia”
„Okruchy dnia”, Kazuo Ishiguro to powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką. Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2017 roku.
Stevens to kamerdyner idealny, stawiający ponad wszystko lojalność wobec chlebodawcy i perfekcyjne wypełnianie obowiązków. Właśnie temu podporządkowuje całe swoje życie.
„Okruchy dnia” dają czytelnikowi coś bardzo cennego, coś, czego nie doświadczy przy lekturze innych powieści: poczucie, że trzyma w rękach własne życie.
The Guardian
Po latach pracy w Darlington Hall, kiedy rezydencja jest już owiana złą sławą z powodu pronazistowskich sympatii jej właściciela, Stevens wybiera się w podróż, aby namówić do powrotu dawną gospodynię, pannę Kenton. Przemierzając Anglię, wspomina przeszłość i nieuchronnie musi dojść do wniosku, że zadowalając się namiastką życia, stracił szansę na miłość i szczęście.
Kazuo Ishiguro (ur. 1954 r. w Nagasaki), brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, od 1960 roku mieszkający w Wielkiej Brytanii. Autor siedmiu powieści oraz zbioru opowiadań. Zdobywca wielu nagród literackich, w tym Nagrody Bookera. Do wzrostu popularności pisarza niewątpliwie przyczyniły się głośne ekranizacje jego utworów – Okruchy dnia z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson oraz Nie opuszczaj mnie z Keirą Knightley i Carey Mulligan. Uhonorowany literacką Nagrodą Nobla w 2017 roku za całokształt twórczości.
Źródło: Wydawnictwo Albatros
Tytuł: Okruchy dnia
Tytuł oryginału: The Remains of the Day
Autor: Kazuo Ishiguro
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 02-06-2021
Data 1. wyd. pol.: 1997
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 32,90 zł
Tłumaczenie: Jan Rybicki
Dodaj komentarz
Czytaj także
Małgorzata Musierowicz otrzymuje Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala 2020
Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2020 roku otrzymuje Małgorzata Musierowicz, autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, w tym Jeżycjady.
Koniecznie od deski do deski – „Historia wewnętrzna”
Uwielbiam tego typu książki, dostarczają wiedzę, której raczej ot tak w Internecie byśmy nie szukali. Czy wiedzieliście, że w naszej ślinie znajduje się środek przeciwbólowy o działaniu wielokrotnie silniejszym niż morfina? Odkryty został stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku, a nazywa się opiorfiną. Oczywiście nie chodzi oto, aby nasza ślina nas otumaniała, dlatego też wytwarzamy go stosunkowo niewiele.