Renata Czaban-Kryczka

Renata Czaban-Kryczka


Dzisiaj mam dla Was niespodziankę, czyli kilka słów o samej sobie od Renaty Czaban-Kryczki. Zapraszam do lektury.

„Nazywam się Renata Czaban-Kryczka i jestem autorką powieści obyczajowej pt. „Paleta uczuć”. Z wykształcenia jestem ekonomistą o specjalizacji kierowania przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi. Obecnie nie pracuję w zawodzie, jednak jak przystało na sprawną ekonomistkę, dobrze zarządzam zasobami swojej rodziny. Oprócz tego uwielbiam czytać książki i robię to nałogowo. Rocznie czytam ich ponad dwieście. Są to książki o różnej tematyce i różnych autorów. Jednak najczęściej rozczytuję się w romansach epoki wiktoriańskiej. W wolnych chwilach lubię tworzyć coś dla siebie, co pozwala mi zachować otwarty umysł. Od zawsze kocham czytać. Książki towarzyszą mi już od najmłodszych lat. W domu zawsze było dużo książek, czytała mi je moja mama. Dużo też czytał mój dziadek, więc chyba mam to we krwi. I z tej miłości zrodził się pomysł na napisanie własnej książki. Napisałam taką powieść, którą sama chciałabym przeczytać, taką, w której pozytywne emocje mieszają się z tymi negatywnymi, taką, która udowadnia, że mimo wszystkich przeciwności losu, cały czas trzeba mieć nadzieję na lepsze i szczęśliwsze jutro, która uświadomiłaby nam to, co tak naprawdę jest w życiu ważne, która mówiłaby o niezwykłej sile rodziny.

Tak właśnie powstała moja książka. Na początku miało to być krótkie, niepozorne opowiadanie. Jednak z biegiem czasu doszłam to wniosku, że nie mogę tak zostawić swoich bohaterów, których, ku własnemu zdziwieniu, zaczęłam traktować niemalże jak pełnoprawnych członków naszej rodziny. Razem z nimi cieszyłam się pierwszymi drobnymi pocałunkami czy nieśmiałymi spojrzeniami. Razem z nimi przeżywałam wybuchy namiętności, ich wzloty i upadki. Razem z nimi płakałam – i kiedy przyłapałam się na tym, że podczas pisania łzy kapały mi na klawiaturę, stwierdziłam, że może warto byłoby podzielić się tymi emocjami z innymi czytelnikami. Dlatego nie powinno dziwić, że „Paleta uczuć” to powieść, w której odnajdziemy całą paletę uczuć – od miłości i namiętności poprzez zazdrość, złość, bezradność i nienawiść. Jednak przede wszystkim jest to książka o wakacyjnych miłościach – tak, miłościach, bo mamy tu kilku bohaterów, którzy ulegają temu uczuciu w pięknych okolicznościach przyrody. Akcja w większości toczy się na Mazurach oraz na Warmii, co tylko jeszcze bardziej sprzyja namiętności. Temu pięknemu uczuciu ulegają główni bohaterowie – Łucja i Dominik oraz Paulina i Adrian. Żeby jednak nie było tak słodko, to pojawiają się w książce też inne tematy i problemy, z którymi muszą się zmierzyć, gdyż obok miłosnych uniesień mamy też do czynienia z chorobą i cierpieniem. Pojawia się też bardzo dla mnie ważny wątek związany z osobą Waldemara, ojca Dominika i przyjaciela rodziny Bronka, który prezentuje oddanie i prawdziwą męską przyjaźń. Dlatego też jeśli właśnie siedzicie pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty w ręku i ze smutkiem wspominacie letnie, upalne wieczory, polecam Wam moją „Paletę uczuć”.”

Renato, dziękuję ślicznie.


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dziewczynka, która się nie uśmiechała

Prawdziwa historia – „Dziewczynka, która się nie uśmiechała”

Są takie książki, które wzruszają nas i cenimy bohatera za to jak postępuje. Taka jest powieść Shane’a Dunphy. „Dziewczynka, która się nie uśmiechała” to prawdziwa historia. Autor opisał w niej część swojej przeszłości, która nie należała do najłatwiejszych. Muszę podkreślić, że książka ta nie jest dla każdego.


Wywiad - Klaudia Musiak - Zaczytanyksiazkoholik.pl

Co utrudnia Klaudii Muniak wybujała wyobraźnia?

Zapraszam Was do lektury rozmowy z Klaudią Muniak, która w ostatnim czasie otworzyła się na nowy gatunek literacki, jakim jest literatura obyczajowa. Z wywiadu dowiecie się wielu interesujących rzeczy o Autorce, jak m.in. to, czym się w życiu kieruje, co ceni, przed jakimi wyzwaniami staje jako Autorka, czy co według Niej jest najważniejsze w pisaniu książek. Przyjemnego czytania.