Renata Czaban-Kryczka

Renata Czaban-Kryczka


Dzisiaj mam dla Was niespodziankę, czyli kilka słów o samej sobie od Renaty Czaban-Kryczki. Zapraszam do lektury.

„Nazywam się Renata Czaban-Kryczka i jestem autorką powieści obyczajowej pt. „Paleta uczuć”. Z wykształcenia jestem ekonomistą o specjalizacji kierowania przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi. Obecnie nie pracuję w zawodzie, jednak jak przystało na sprawną ekonomistkę, dobrze zarządzam zasobami swojej rodziny. Oprócz tego uwielbiam czytać książki i robię to nałogowo. Rocznie czytam ich ponad dwieście. Są to książki o różnej tematyce i różnych autorów. Jednak najczęściej rozczytuję się w romansach epoki wiktoriańskiej. W wolnych chwilach lubię tworzyć coś dla siebie, co pozwala mi zachować otwarty umysł. Od zawsze kocham czytać. Książki towarzyszą mi już od najmłodszych lat. W domu zawsze było dużo książek, czytała mi je moja mama. Dużo też czytał mój dziadek, więc chyba mam to we krwi. I z tej miłości zrodził się pomysł na napisanie własnej książki. Napisałam taką powieść, którą sama chciałabym przeczytać, taką, w której pozytywne emocje mieszają się z tymi negatywnymi, taką, która udowadnia, że mimo wszystkich przeciwności losu, cały czas trzeba mieć nadzieję na lepsze i szczęśliwsze jutro, która uświadomiłaby nam to, co tak naprawdę jest w życiu ważne, która mówiłaby o niezwykłej sile rodziny.

Tak właśnie powstała moja książka. Na początku miało to być krótkie, niepozorne opowiadanie. Jednak z biegiem czasu doszłam to wniosku, że nie mogę tak zostawić swoich bohaterów, których, ku własnemu zdziwieniu, zaczęłam traktować niemalże jak pełnoprawnych członków naszej rodziny. Razem z nimi cieszyłam się pierwszymi drobnymi pocałunkami czy nieśmiałymi spojrzeniami. Razem z nimi przeżywałam wybuchy namiętności, ich wzloty i upadki. Razem z nimi płakałam – i kiedy przyłapałam się na tym, że podczas pisania łzy kapały mi na klawiaturę, stwierdziłam, że może warto byłoby podzielić się tymi emocjami z innymi czytelnikami. Dlatego nie powinno dziwić, że „Paleta uczuć” to powieść, w której odnajdziemy całą paletę uczuć – od miłości i namiętności poprzez zazdrość, złość, bezradność i nienawiść. Jednak przede wszystkim jest to książka o wakacyjnych miłościach – tak, miłościach, bo mamy tu kilku bohaterów, którzy ulegają temu uczuciu w pięknych okolicznościach przyrody. Akcja w większości toczy się na Mazurach oraz na Warmii, co tylko jeszcze bardziej sprzyja namiętności. Temu pięknemu uczuciu ulegają główni bohaterowie – Łucja i Dominik oraz Paulina i Adrian. Żeby jednak nie było tak słodko, to pojawiają się w książce też inne tematy i problemy, z którymi muszą się zmierzyć, gdyż obok miłosnych uniesień mamy też do czynienia z chorobą i cierpieniem. Pojawia się też bardzo dla mnie ważny wątek związany z osobą Waldemara, ojca Dominika i przyjaciela rodziny Bronka, który prezentuje oddanie i prawdziwą męską przyjaźń. Dlatego też jeśli właśnie siedzicie pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty w ręku i ze smutkiem wspominacie letnie, upalne wieczory, polecam Wam moją „Paletę uczuć”.”

Renato, dziękuję ślicznie.


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jedno życzenie, Nicholas Sparks, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jedno życzenie”, Nicholas Sparks

Maggie Dawes nie opowiadała tej historii od lat. Dawno temu po raz pierwszy naprawdę się zakochała. Miała wtedy szesnaście lat i była daleko od domu. Wysłano ją do małej miejscowości na jednej z wysp w Karolinie Północnej, by tam oczekiwała narodzin swojego dziecka. Planowała oddać je do adopcji. Przystojny i inteligentny Bryce Trickett nie oceniał tej decyzji. Pokazał za to Maggie, jak robić dobre zdjęcia, zaszczepił w niej miłość do fotografii


Czarna Madonna

Dla osób o mocnych nerwach – „Czarna Madonna”, Remigiusz Mróz

Mimo, iż książka ma dość skrajne opinie w Internecie a ja staram się horrory omijać szerokim łukiem mimo wszystko podjęłam ryzyko. W książce były momenty, że w ciągu dnia miałam strach ją czytać. Jeśli lubisz Stephena Kinga to i „Czarna Madonna” przypadnie Ci do gustu.