Edward Carey

Edward Carey


Edward Carey jest pisarzem i ilustratorem, który urodził się w North Walsham, w hrabstwie Norfolk w Anglii, podczas kwietniowej burzy śnieżnej. Podobnie jak jego ojciec i dziadek, obaj byli oficerami Królewskiej Marynarki Wojennej. Uczęszczał do Pangbourne Nautical College, gdzie najbliżej rodzinnego powołania był grając kapitana Andy’ego w szkolnej produkcji Showboat. Następnie dołączył do National Youth Theatre i studiował dramaturgię na Uniwersytecie w Hull.

Jest autorem sztuk dla Narodowego Teatru Rumunii i Litewskiego Teatru Małego w Wilnie. W Anglii jego sztuki i adaptacje były wystawiane w Young Vic Studio, Battersea Arts Centre i Royal Opera House Studio. Współpracował przy produkcji lalek cieniowych Makbeta w Malezji oraz z Faulty Optic Theatre of Puppets.

Jest autorem powieści Observatory Mansions oraz Alva and Irva: the Twins Who Saved a City, a także trylogii YA Iremonger Trilogy, które zostały przetłumaczone na wiele języków i wszystkie zilustrował. Jego powieść Little, której ukończenie zajęło mu śmieszne piętnaście lat, została opublikowana w 20 krajach. Jego najnowsza powieść to The Swallowed Man, której akcja rozgrywa się w brzuchu ogromnej morskiej bestii.

Zawsze rysuje postacie, o których pisze, ale często ilustracje są sprzeczne z tekstem i odwrotnie, a doprowadzenie ich do zgodności zajmuje mu o wiele za dużo czasu. Wielokrotnie wykładał twórcze pisanie i bajki w Writers Workshop na Uniwersytecie Iowa, a także w Centrum Michenera i na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Mieszkał w Anglii, Francji, Rumunii, na Litwie, w Niemczech, Irlandii, Danii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Austin, w Teksasie, który nie leży blisko morza.

Grafika: Zaczytany Książkoholik
Źródło: https://edwardcareyauthor.com/about/


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wywiad - Hanna Dikta - zaczytanyksiazkoholik.pl

Hanna Dikta o pisarstwie, hejcie i satysfakcji

Powieść „Niekochane” Hanny Dikty na mnie osobiście wywarła duże wrażenie. Kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się na nią pomysł? Co ceni w ludziach autorka? Jak stara się żyć, aby nie przejmować się opiniami innych ludzi? To i wiele innych niezwykle ciekawych informacji o pisarce i jej życiu przeczytacie w poniższym wywiadzie. Zapraszam do lektury.


Wielki następca

„Wielki Następca” – Kim Dzong Un

Czerwona, twarda okładka książki „Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una”, autorstwa Anny Fifield przyciąga już na pierwszy rzut oka, tak więc nie przejdziemy obok niej obojętnie. Coś w sam raz dla fanów literatury faktu, biografii.