Sekrety księżniczki

„Sekrety księżniczki” autorstwa Jean Sasson


„Sekrety księżniczki” to prawdziwa opowieść saudyjskiej księżniczki o sile i słabości arabskich kobiet.

Książka „Sekrety księżniczki” została napisana przez Jean Sasson, amerykańską dziennikarkę, która w latach 70. XX w. wyjechała do pracy w Arabii Saudyjskiej. Tam poznała pochodzącą z saudyjskiej rodziny królewskiej księżniczkę Sułtanę. Przyjaźń obu kobiet zaowocowała pięcioma powieściami o życiu w arabskiej rodzinie panującej Al Su’ud. Historie dotyczące monarchii są tłem dla nagłośnienia ważnych problemów społecznych arabskiego świata, zwłaszcza dotyczących wszelkich form dyskryminacji kobiet. Opowieść odsłania prawdę o życiu w Arabii Saudyjskiej – kraju niewiarygodnie bogatym i niewyobrażalnie restrykcyjnym wobec kobiet. W świecie zdominowanym przez mężczyzn nie mają one żadnych praw. Księżniczka Sułtana Al Su’ud kolejny raz, za pośrednictwem pióra Jean Sasson, postanowiła opowiedzieć o tragicznych realiach, w jakich żyją kobiety krajów arabskich. Kultura islamu kojarzy się głównie z wielką religijnością i brakiem szacunku dla kobiet. Ale, co ciekawe tak samo tę kulturę postrzegają kobiety Bliskiego Wschodu. Sułtana mocno angażuje się w ochronę praw kobiet, wykazała się dużą odwagą, aby głośno o tym mówić. Nasza bohaterka opowiada kilka nieprawdopodobnie tragicznych historii skrzywdzonych kobiet, ale także mężczyzn torturowanych i więzionych za to, że chcą zmian w arabskim świecie. Trudno uwierzyć, że historie przypominające scenariusze wynaturzonych horrorów to prawdziwy los milionów kobiet i dzieci na całym Bliskim Wschodzie. Każdemu kogo interesuje ta kultura, zachęcam do przeczytania książki.



Tytuł: Sekrety księżniczki
Tytuł oryginału: Princess: Secrets to Share
Autor: Jean Sasson
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 14-09-2016
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Siła wieku

Dająca do myślenia – „Siła wieku”, Carl Honoré

W książce przeczytamy, dlaczego budzi w nas lęk perspektywa własnej starości. Młody znaczy lepszy. Dlaczego trwamy w przekonaniu, że starość to przekleństwo, tracimy swoją atrakcyjność, radość, energię, jesteśmy coraz słabsi, coraz mniej zdrowi, coraz trudniej nas kochać czy coraz mniejszy z nas pożytek.


Edward Carey

Edward Carey

Edward Carey jest pisarzem i ilustratorem, który urodził się w North Walsham, w hrabstwie Norfolk w Anglii, podczas kwietniowej burzy śnieżnej. Podobnie jak jego ojciec i dziadek, obaj byli oficerami Królewskiej Marynarki Wojennej. Uczęszczał do Pangbourne Nautical College, gdzie najbliżej rodzinnego powołania był grając kapitana Andy’ego w szkolnej produkcji Showboat. Następnie dołączył do National Youth Theatre i studiował dramaturgię na Uniwersytecie w Hull.