Blog książkowy - RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja - Adam Magdoń - zaczytanyksiazkoholik.pl

„RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja”, Adam Magdoń


Adam Magdoń w swojej najnowszej powieści „RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja” przenosi nas w odległą przyszłość, do roku 2133, gdzie Polska staje się areną nieustającej walki między wyzyskiwanymi masami a bezwzględnymi elitami. Wizja społeczeństwa podzielonego na skrajnie rozwarstwione klasy budzi niepokój, zwłaszcza gdy kapitalistyczne patologie osiągają ekstremalne rozmiary.

Narracja Magdonia wzbudzała we mnie silne emocje – od oburzenia po refleksję nad kondycją ludzkości. Opisuje on brutalne realia życia, gdzie prawa człowieka zostały zdeptane przez bezwzględny pęd ku zyskowi. Zadziwiająco realistyczne przedstawienie społecznych nierówności i wyzysku pozwoliło mi bez trudu wczuć się w atmosferę opisywanej rzeczywistości.

Głównym motywem powieści jest seria tajemniczych mordów na najbogatszych i najbardziej wpływowych osobach w Polsce, dokonywanych przez enigmatycznego człowieka, podającego się za Jakuba Szelę.

Szela działał na wzór Jakuba Szeli, który w 1846 roku był liderem rabacji galicyjskiej. Prawdziwy Szela odpowiadał za bunt chłopów przeciwko polskiej szlachcie. Mężczyzna „zabrał się” między innymi za miliardera Wereszyńskiego, który zgromadził ogromny majątek w postaci dzieł sztuki, nieruchomości, luksusowych limuzyn, helikopterów czy też latającej barki, którą od momentu nabycia latał praktycznie co noc, urządzając w niej swoje orgie. Chwalił się, jak mało musi na to pracować, bo robią to za niego ludzi pracujący po szesnaście lub nawet więcej godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu nie otrzymując w zamian wynagrodzenia, albo takie, które nie pozwala nawet na zakup jedzenia. Nie przejmując się nawet tym, jak ktoś umierał podczas pracy z wycieńczenia. Wereszyński był szlachcicem i spotkała go kara, którą na pańszczyźnianych chłopach stosowali jego szlacheccy przodkowie, czyli chłosta. Sto pięćdziesiąt batów, tyle tylko, że z użyciem nowocześniejszego narzędzia, łańcuchu motocyklowego. Inną ofiarą Jakuba Szeli został prezes Banku. Jak łatwo się domyślić Szeli nie podobało się wyzyskiwanie w pracy ludzi, brak szacunku etc. Ale jakie mógł mieć zarzuty wobec księży?

Uśmiercenie jest rodzajem uwolnienia. Od trosk doczesnych chociażby.

Szela, na swojej liście miał sporo osób, które pałały się wyzyskiem osób, osiągając tym samym ogromne majątki i uważały się za lepszych. Piętnowano zwłaszcza postulat wprowadzenia stabilnego zatrudnienia i regulowanego czasu pracy, żądanie płatnych urlopów oraz obowiązku wypłaty wynagrodzenia. Wielu polityków uważało wręcz, że prawa pracownicze powinny zostać całkowicie zlikwidowane.

Nie ma się co dziwić, że ten robotniczy motłoch jest głupi. Przecież to ludzie gorsi, mniej zaradni, przeznaczeni przez Boga na parobków. Kurewsko daleko im do nas, przedstawicieli elity, których Bóg uczynił ludźmi i Polakami stworzonymi do panowania i bogacenia się…

Warto też nadmienić o japońskiej mafii, którą rządził Takeshi Shimada wraz ze swoją córką Yuki. Starają się dowiedzieć, kto odpowiada za uprowadzenia setek japońskich dzieci, jednych porywanych po cichu, innych wręcz wyrywano z matczynych rąk. Czy im się to uda?

Widzisz, przyjacielu, tłum rozsierdzony przemocą ze strony władzy państwowej jest najgorszym wrogiem każdego rządu. Historia zna liczne tego przykłady.

Autor zręcznie buduje napięcie, eksplorując zarówno psychologiczne motywacje sprawcy, jak i skomplikowane relacje społeczne, które prowadzą do eskalacji przemocy. Adam Magdoń umiejętnie posługuje się postaciami, które są zarówno symbolem, jak i odzwierciedleniem różnych aspektów współczesnego społeczeństwa. Komendant Dzikiewicz, będący uosobieniem prób utrzymania porządku w chaosie, staje w obliczu wyzwań, których skala przerosła wszelkie oczekiwania. W Polsce funkcjonują również takie formacje, jak kaci, którzy mają prawo zabić każdego, kto zostanie złapany na gorącym uczynku, czy to podczas morderstwa, czy innej zbrodni, występku, które w Polsce są zakazane.

„RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja” nie tylko wciągnęła mnie w hipnotyzującą intrygę, ale również stawia ważne pytania dotyczące natury władzy, sprawiedliwości społecznej i granic ludzkiej moralności. Jako czytelnik zostałam skonfrontowana z brutalną rzeczywistością, która równocześnie prowokuje do refleksji nad przyszłością naszego społeczeństwa. Czytając „Langera” Remigiusza Mroza, myślałam, że nie da się bardziej dobitnie przedstawić brutalności, myliłam się. Adam Magdoń realistycznie przedstawił brutalność m.in. Jakuba Szeli: opis zadawanych ran, krwi, odgłosy, zapachy… Te opisy nie ma co ukrywać, bardzo wstrząsają i wzbudzają silne emocje podczas czytania.

O to wszak chodzi w kapitalizmie: żebyśmy mieli jak najgrubsze portfele i jak najwięcej wirtualnej kasy na kontach.

„RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja” to tom 2. Pierwsza część nosi tytuł „RzeczpostApokaliptyczna Polska”. Nie czytałam tomu pierwszego, jedynie drugi. Autor zadbał, aby nie znając pierwszej części umiejętnie wprowadzić czytelnika w wydarzenia, które miały miejsce wcześniej. Powieść Adama Magdonia to podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki i społecznych konfliktów, która pozostawia czytelnika z trwałymi wrażeniami i głębokimi refleksjami nad kondycją ludzkości. „RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja” to lektura obowiązkowa dla wszystkich poszukujących literackich doświadczeń o wysokiej wartości intelektualnej i emocjonalnej.

Tytuł: RzeczpostApokaliptyczna Polska. Rabacja
Autor: Adam Magdoń
Cykl: RzeczpostApokaliptyczna Polska. Tom 2
Gatunek: fantastyka, fantasy, postapo
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 11-12-2023
Ilość stron: 911
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 78,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Powrót, Nicholas Sparks, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Powrót”, Nicholas Sparks

Nicholas Sparks powraca z najnowszą powieścią utrzymaną w duchu „I wciąż ją kocham” i „Pamiętnika”! Ukrywający się przed światem lekarz oraz dwie kobiety, których sekrety zmienią jego życie… Trevor Benson nie zamierzał wracać do miasteczka New Bern w Karolinie Północnej. Głównie dlatego, że nie przewidywał, że zostanie straszliwie ranny w wypadku podczas misji wojskowej, na której był lekarzem. I że wtedy odziedziczona po dziadku stara chata wyda mu się idealnym schronieniem.


Młodość w Skarżysku - Ryszard Tomtas - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Tak kiedyś było – „Młodość w Skarżysku” autorstwa Ryszarda Tomtasa

„Młodość w Skarżysku” Ryszarda Tomtasa to swoistego rodzaju obraz wspomnień rozpoczynających się w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Wspomnienia z tylu lat wstecz mają to do siebie, że pokazują młodość, jakiej już nikt nie zazna. Czasy się zmieniają a wraz z nimi okres dorastania. Autor nie lukruje opowieści, dość dosadnie przedstawia biedę, okres buntu, chłodu, komunizmu