"Perska zazdrość"

„Perska zazdrość” autorstwa Laili Shukri


Miłość, namiętność i odwieczne prawa Wschodu w „Perska zazdrość”.

Uciekł mi jeden tom, więc zmierzam do Was z częścią 2 – „Perska zazdrość”, Laili Shukri to kontynuacja „Perskiej miłości”. Autorka przedstawia nam, w jaki sposób żyje się kobietom, którym udało się znaleźć nieco lepszego męża, niż zazwyczaj to bywa w tamtych krajach. Natychmiast nasuwają mi się pytania, czy mieszane kulturowo pary nie są w pewien sposób skazane na porażkę, nieuniknione oddalanie się partnerów od siebie? Jednak lepsze traktowanie przez mężczyznę nie oznacza polepszenia sytuacji w małżeństwie, kiedy w religii męża dopuszczalne jest posiadanie kilku żon. Joanna i Alem są małżeństwem z ponad dwudziestoletnim stażem, ona była stewardessa, obecnie tylko w teorii zajmująca się domem (ma od tego służbę), skupiona głównie na zakupach i plotkach, Alem to bogaty kuwejcki biznesmen przeżywający kryzys wieku średniego. Wydaje się, że uczucia, które ich wcześniej łączyły, wypaliły się już. W życiu ich nastoletnich dzieci nie dzieje się dobrze, najstarszy Nadir ma problemy w szkole i dość roszczeniową postawę odnośnie dóbr materialnych. Skoro jest mężczyzną, to kobiety muszą go słuchać. Sara czuje się niezrozumiana przez ojca, brakuje jej ciepłego kontaktu z matką, podczas gdy ona wyraźnie skłania się w kierunku europejskiego stylu życia. Najmłodsza z rodzeństwa Fatma ulega wpływom propagandy i utopijnym wizjom idealnego świata głoszonym przez Państwo Islamskie. Do końca nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego Joanna w tak małym stopniu zaangażowana jest w problemy dzieci, nie interesuje się ich sprawami, podświadomie oddala od siebie wszelkie troski i zmartwienia, a pocieszenie znajduje w alkoholu, luksusie i bogactwie. Ale co się dzieje, gdy luksus przez duże L przysłoni inne wartości? A ukochany, dbający o rodzinę mąż nagle zainteresuje się inną kobietą? Dopiero silny i niespodziewany wstrząs w udanym i niemal doskonałym życiu sprawia, że kobieta powoli przebudza się z wieloletniego letargu i zaczyna walczyć o siebie i rodzinę, ale czy nie jest już za późno? Czy Joanna zdoła zapobiec grożącym jej najbliższym i jej samej tragediom i niebezpieczeństwom? Czy wartości rodzinne są ważniejsze od góry pieniędzy, czy też nie? Dlaczego tak trudno wydostać się z pułapek niemal bajkowego świata i wkroczyć do realnej rzeczywistości?

Książka to barwny i przemyślany styl pisania, intrygująca fabuła, ciekawe postaci, dynamiczna akcja i zawarte istotne przekazy społeczne, wszystko to sprawia, że z przyjemnością oddajemy się lekturze.



Tytuł: Perska zazdrość
Autor: Laila Shukri
Cykl: tom 2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17-04-2016
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 35,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Czarna walizka. Dalej niż daleko-Katarzyna Ryrych-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Saga rodzinna – „Czarna walizka. Dalej niż daleko”, Katarzyna Ryrych

„Kiedy przemija świat, w którym każdy dzień był jak kadr awanturniczego filmu, pozostaje jedynie tęsknota.” Wojna nie jest łaskawa dla nikogo, a kiedy spotyka ponownie, każdy chce uciec jak najdalej, gdyż dom budują ludzie, a nie mury. Mikołaj jest już dojrzałym i poważnym człowiekiem. Jego małżeństwo z Marią nie układa się tak, jak powinno.


Agnieszka Panasiuk, Antonia na Podlasiu, zaczytanyksiazkoholikPL

Dla fanów powieści historycznych – „Na Podlasiu. Antonia”

Olga Fiodorowa Wołgogradowa Antonii Gillard oraz jej przyjaciółce Krystynie Błęckiej wymówiła posadę nauczycielek w Warszawskim Instytucie Wychowania Panien. Zaważyło na tym to, że potajemnie uczyły polskiego, polskiej historii oraz geografii. W latach 1869 w całym zaborze pod rygorem więzienia był zakaz nauczania języka, literatury, historii czy geografii polski.