"Perska zazdrość"

„Perska zazdrość” autorstwa Laili Shukri


Miłość, namiętność i odwieczne prawa Wschodu w „Perska zazdrość”.

Uciekł mi jeden tom, więc zmierzam do Was z częścią 2 – „Perska zazdrość”, Laili Shukri to kontynuacja „Perskiej miłości”. Autorka przedstawia nam, w jaki sposób żyje się kobietom, którym udało się znaleźć nieco lepszego męża, niż zazwyczaj to bywa w tamtych krajach. Natychmiast nasuwają mi się pytania, czy mieszane kulturowo pary nie są w pewien sposób skazane na porażkę, nieuniknione oddalanie się partnerów od siebie? Jednak lepsze traktowanie przez mężczyznę nie oznacza polepszenia sytuacji w małżeństwie, kiedy w religii męża dopuszczalne jest posiadanie kilku żon. Joanna i Alem są małżeństwem z ponad dwudziestoletnim stażem, ona była stewardessa, obecnie tylko w teorii zajmująca się domem (ma od tego służbę), skupiona głównie na zakupach i plotkach, Alem to bogaty kuwejcki biznesmen przeżywający kryzys wieku średniego. Wydaje się, że uczucia, które ich wcześniej łączyły, wypaliły się już. W życiu ich nastoletnich dzieci nie dzieje się dobrze, najstarszy Nadir ma problemy w szkole i dość roszczeniową postawę odnośnie dóbr materialnych. Skoro jest mężczyzną, to kobiety muszą go słuchać. Sara czuje się niezrozumiana przez ojca, brakuje jej ciepłego kontaktu z matką, podczas gdy ona wyraźnie skłania się w kierunku europejskiego stylu życia. Najmłodsza z rodzeństwa Fatma ulega wpływom propagandy i utopijnym wizjom idealnego świata głoszonym przez Państwo Islamskie. Do końca nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego Joanna w tak małym stopniu zaangażowana jest w problemy dzieci, nie interesuje się ich sprawami, podświadomie oddala od siebie wszelkie troski i zmartwienia, a pocieszenie znajduje w alkoholu, luksusie i bogactwie. Ale co się dzieje, gdy luksus przez duże L przysłoni inne wartości? A ukochany, dbający o rodzinę mąż nagle zainteresuje się inną kobietą? Dopiero silny i niespodziewany wstrząs w udanym i niemal doskonałym życiu sprawia, że kobieta powoli przebudza się z wieloletniego letargu i zaczyna walczyć o siebie i rodzinę, ale czy nie jest już za późno? Czy Joanna zdoła zapobiec grożącym jej najbliższym i jej samej tragediom i niebezpieczeństwom? Czy wartości rodzinne są ważniejsze od góry pieniędzy, czy też nie? Dlaczego tak trudno wydostać się z pułapek niemal bajkowego świata i wkroczyć do realnej rzeczywistości?

Książka to barwny i przemyślany styl pisania, intrygująca fabuła, ciekawe postaci, dynamiczna akcja i zawarte istotne przekazy społeczne, wszystko to sprawia, że z przyjemnością oddajemy się lekturze.Tytuł: Perska zazdrość
Autor: Laila Shukri
Cykl: tom 2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17-04-2016
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 35,00 złDodaj komentarz


Czytaj także

Żony gejów

„Żony gejów” autorstwa Marii Mamczur – to dość skomplikowane

Autorka reportażu na wstępie zaznacza nam „nie jest prawdą, że wszystkie żony gejów mają chłopięce sylwetki – wąskie biodra i mały biust. Nie jest prawdą, że żaden gej nie jest w stanie współżyć z kobietą. Nie jest prawdą, że każde małżeństwo kobiety z gejem, który po latach się ujawnił, kończy się rozwodem.”


Zabijcie wszystkich

Violetta Domagała ze swoją najnowszą powieścią historyczną

Lubię od czasu do czasu przeczytać coś historycznego, ale żeby było to jeszcze napisane prostym i przystępnym językiem a fabuła nie zagmatwana, aby nie pogubić się kto z kim, kto skąd, etc. Zaiste taka właśnie jest powieść Violetty Domagały „Zabijcie wszystkich. Bóg swoich rozpozna. Tom 1. Żądza”