Paweł Famus - Oko cyklonu - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

„Oko cyklonu”, tu fikcja łączy się z prawdziwymi wydarzeniami


Samoloty, żołnierze, czołgi, motocykle, pole walki, spiski … „Oko cyklonu” to drugi tom historii alternatywnej serii „Progres Wsteczny”, gdzie fikcja łączy się z prawdziwymi wydarzeniami.

Opowieść zaczyna się w 1941 roku, w momencie, kiedy prawdziwa historia dotycząca wojny mogła się zakończyć. Jak już wspomniałam, jest to historia alternatywna, czyli taka, gdzie historia potoczyła się inaczej niż w rzeczywistości. W takich dziełach podejmowane są próby zmiany jednego lub więcej wydarzeń historycznych, co prowadzi do powstania innej rzeczywistości niż ta, którą znamy. Historia alternatywna pozwala na rozważenie „co by było, gdyby…” i przeniesienie nas w zupełnie nowe wydarzenia.

Na końcu książki autor zamieścił słowniczek, dzięki któremu mamy możliwość od razu w trakcie czytania sprawdzić co znaczy słowo/skrót, którego nie zrozumieliśmy. Znacznie ułatwia to lekturę powieści, gdyż często nieznane zagadnienia potrafią zepsuć frajdę z czytania.

Na temat II wojny światowej można snuć wiele historii alternatywnych, ale nas interesuje ta przedstawiona w „Oku cyklonu” Pawła Famusa. Pozwala nam ona zobaczyć wydarzenia oczami autora, to, jak on wyobraził sobie alternatywną II wojnę światową. Jakie stworzył postacie, maszyny, pole walki, jak przebiegała bitwa, kto odniósł porażkę, a kto był na wygranej pozycji, które Państwa opowiedziały się za którymi. Tutaj nic nie da się przewidzieć, dopóki nie zagłębimy się w opowieść. Każda strona niesie za sobą zaskoczenie spowodowane tym, jak rozwija się sytuacja na froncie.

Czy to nie dość, by rozbudzić Waszą ciekawość? Pawłowi Famusowi należy się głęboki ukłon za militarną podróż, jaką po raz kolejny nam serwuje.


Link do zakupu książki: https://www.famus.pl/oko-cyklonu-pawel-famus/


Tytuł: Oko cyklonu
Autor: Paweł Famus
Cykl: Progres wsteczny, tom 2
Gatunek: fantasy, science fiction, historyczna
Data wydania: 17-09-2022
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

TOPR 2, Beata Sabała-Zielińska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Ta książka daje do myślenia – „TOPR 2. Nie każdy wróci”, Beata Sabała-Zielińska

„Czy jest ktoś, kto nie słyszał o wypadku na Giewoncie latem 2019 roku? Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych nieco wcześniej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej? Jeśli wydaje Wam się, że wiecie o tych wypadkach sporo, po przeczytaniu tej lektury zrozumiecie, że wiedzieliście niewiele!”


Stephen King

Stephen King

Znany również jako Richard Bachman. Amerykański powieściopisarz, głównie literatury grozy. W przeszłości publikował pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen.