To wiem na pewno - Wally Lamb - zaczytanyksiazkoholik.pl

Niezwykle ciekawa – „To wiem na pewno”, Wally Lamb


„To wiem na pewno” to epicka powieść autorstwa Wally’ego Lamba, która przedstawia nam poruszającą podróż przez skomplikowany labirynt ludzkiej psychiki. Książka ta zdobyła uznanie czytelników i krytyków. Również znalazła się na liście bestsellerów dziennika „New York Times”.

Głównym bohaterem i narratorem jest Dominik Birdsey, który staje w obliczu trudnych wyzwań związanych z chorobą psychiczną swojego brata bliźniaka, Tomasza. Książka rozpoczyna się od dramatycznego incydentu, w którym Tomasz, w geście protestu, obcina sobie własną dłoń w jednej z miejscowych bibliotek. To wydarzenie staje się punktem wyjścia do retrospekcji w życie Dominika. Mężczyzna zostaje postawiony również przed trudnym wyborem: czy kazać lekarzom przyszyć bratu dłoń, czy posłuchać brata i do tego nie dopuścić.

Ze względu na schizofrenię paranoidalną Tomasz zostaje zamknięty w Zakładzie Psychiatrii Sądowej Hath, w której panuje wysoki rygor. Dominik stara się jak tylko może, aby wyciągnąć brata z zakładu i jednocześnie sam walczy z własnymi problemami takimi jak śmierć córeczki, rozwód czy poszukiwanie własnej tożsamości.

Jeśli mając bliźniaczego brata schizofrenika, jesteś człowiekiem zdrowym, ceną, jaką za to zapłacisz, będzie uczucie, że masz krew na rękach.

Powieść skupia się na złożonych relacjach rodzinnych, ukazując historię rodziny Birdsey na przestrzeni lat. Matka bliźniaków na łożu śmierci wręcza Dominikowi pamiętnik spisany przez jego dziadka, Domenica Onofria Tempesty, włoskiego emigranta w Ameryce. W miarę jak Autor wciąga nas w sekrety i dramaty związane z przeszłością bohaterów, powieść staje się jednocześnie poruszającą opowieścią o przebaczeniu, samopoznaniu i próbie zrozumienia własnego miejsca w świecie.

Przebaczenie jest glebą, z której wyrasta miłość. I to właśnie miłość – a nie pretensje i żale- uczyni z twego domu miejsce miłe Bogu.

Jeden z największych atutów powieści to zdolność Lamba do przedstawienia złożoności relacji między rodzeństwem, a także głębokiej analizy psychologicznej postaci. Autor nie unika trudnych tematów, takich jak choroba psychiczna, przemoc czy zdrada, ukazując je w sposób, który wzbudza empatię i zmusza do refleksji.

Lamb doskonale posługuje się narracją pierwszoosobową, co pozwalało mi wejść głęboko w umysł Dominika, doświadczając jego wewnętrznych konfliktów, obaw i nadziei. Ponadto, Autor umiejętnie porusza się między współczesnością a historią, odsłaniając stopniowo tajemnice rodziny Birdsey.

Miłość czerpie soki z żyznej gleby przebaczenia.

„To wiem na pewno” to nie tylko opowieść o indywidualnych losach bohaterów, ale również głęboka refleksja nad kondycją ludzką. Lamb stawia pytania o tożsamość, miłość, przebaczenie i znaczenie rodziny, tworząc wielowymiarową opowieść, która pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Nie jest to lekka lektura, ale z pewnością jest to jedna z tych książek, która pozostawia trwałe wrażenie i skłania do refleksji nad własnym życiem i relacjami. „To wiem na pewno” to nie tylko opowieść o chorobie psychicznej i jej wpływie na rodzinę, ale także głęboka refleksja nad ludzkim doświadczeniem, to literacki majstersztyk, którym Wally Lamb udowadnia swoje umiejętności kreowania bogatych, złożonych światów i postaci. To niezwykle poruszająca i niezapomniana podróż przez ludzką psychikę, której głębia i mądrość pozostaną z czytelnikiem na zawsze.

Tytuł: To wiem na pewno
Tytuł oryginału: I know this much is true
Autor: Wally Lamb
Gatunek: literatura piękna, literatura obyczajowa
Wydawnictwo Świat Książki
Data wydania: 2020
Data 1. wyd. pol.: 2001
Ilość stron: 864
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Zdzisława Lewikowa
Cena okładkowa: 59,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Violet robi mostek na trawie, Lana Del Rey, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Violet robi mostek na trawie”, Lana Del Rey

Niezwykle intymna i pełna emocji książka Lany ugruntowuje jej pozycję „nieodzownej pisarki swoich czasów” („The Atlantic”). Tomik zawiera ponad trzydzieści wierszy, a część z nich można znaleźć wyłącznie na kartkach tej książki. Pisany na maszynie manuskrypt Lany, przeplatany zdjęciami jej autorstwa tworzy niezwykły krajobraz poetycki, odzwierciedlający nieskrępowanego ducha swojej twórczyni.


Legendy Ostatniego Wszechświata - Kalina Bobras - zaczytanyksiazkoholik.pl

To rozbudza fantazję – „Legendy Ostatniego Wszechświata”, Kalina Bobras

„Legendy Ostatniego Wszechświata” to podróż przez magiczny świat, gdzie Anelaer, główny bohater, stawia czoła niezwykłym wyzwaniom i tajemnicom dotyczącym swojego pochodzenia. Książka skupia się na tematach magii, odwagi i nieodkrytych sekretach, tworząc wciągającą opowieść fantasy.