Sekrety Żony Mandaryna

Niezwykle ciekawa – „Pocztówka z Harbinu. Sekrety Żony Mandaryna”


Prawdziwa miłość? Czy zaplanowane z góry małżeństwo?

Uwielbiam czytać książki o innej kulturze niż nasza … można się z nich dowiedzieć, jak dany kraj funkcjonuje, co jest ważne dla jego mieszkańców, jakie wartości wyznają oraz wiele innych ciekawych jak dla mnie informacji. Książka, o której chciałabym Wam dzisiaj powiedzieć kilka zdań to „Pocztówka z Harbinu. Sekrety Żony Mandaryna”, której autorką jest Katarzyna Michalewicz. Może na początek warto przybliżyć, cóż to za miastem jest Harbin (dawniej Charbin). Jest to miasto w Mandżurii, stolicy chińskiej prowincji Heilongjiang, założone w 1898 w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego. W Harbinie osiedlali się Polacy zatrudnieni przy budowie, a następnie przy eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. W pierwszych latach było ich 7–10 tys., a liczba ta powiększyła się po rewolucji bolszewickiej. Na stronach książki możemy również zapoznać się z różnymi chińskimi przedmiotami jak np. tabakierką z feniksem i smokiem – symbolem pary małżeńskiej, pudełkiem z zestawem do kaligrafii czy figurką Fuxinga – bóstwa szczęścia.

Naszą bohaterką jest piękna Shaoyao, którą rodzice chcą wydać za mąż. Dziewczę nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii, to rodzice decydują, za kogo ma wyjść, a jej mężem ma zostać wysoko postawiony i bogaty mężczyzna. Do pierwszego ślubu nie dochodzi ze względu na to, iż Shaoyao nie posiada stóp zwanych lotosowymi, które są bardzo pożądane u kobiet, niestety wychodzi to na jaw kilka godzin przed ceremonią. Dla mnie to jest niewyobrażalne, jak można sprawiać taki ból swoim córkom …? Dla nich to piękne, ale chyba tylko dla nich … W posiadłości spotyka Polaka – Witolda Sejkowskiego, który przychodzi na lekcje kaligrafii do jej dziadka. Zakochują się w sobie. Po niedługim czasie udaje się w końcu i wychodzi za mąż, ale nie za Witolda, tylko za mężczyznę, którego wybrali dla niej rodzice Dostojnika Zhou i zostaje wówczas tak zwaną żoną poboczną, gdyż jej mąż już jedną posiada oraz dwie konkubiny. Z pierwszą żoną swojego męża zaprzyjaźnia się w przeciwieństwie do konkubin. Ale nie może być zbyt pięknie … Dostojnik Zhou umiera. Shaoyao zostaje oskarżona, że to swoimi poczynaniami (domniemana zdrada) doprowadziła do śmierci męża (uzależniony od opium). Witold postanawia jej bronić i bierze winę na siebie.

Czy los w końcu połączy Shaoyao i Witolda? Czy może rodzice za wszelką cenę będą chcieli doprowadzić do kolejnego ślubu z mężczyzną wyznającego ich kulturę oraz odpowiednio bogatego? Powieść zaskakuje nas wątkami historycznymi, kryminalnymi oraz miłosnymi. Każdy kto lubi tego typu literaturę, powinien być zadowolony.


Tytuł: Sekrety Żony Mandaryna
Autor:Katarzyna Michalewicz
Data wydania: 14-10-2019
Ilość stron: 276
Oprawa: miękka


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ballada o dwóch miastach-Agata Kołakowska-zaczytanyksiazkoholik

Polityka z wątkiem kryminalnym – „Ballada o dwóch miastach”, Agata Kołakowska

„Melancholia przeplata się w niej z żartem i ironią, polityka z wątkiem kryminalnym, marzenia z miłością i obawą. Czy bohaterom tej historii urosną skrzydła?” Czy „Ballada o dwóch miastach” zawiera w sobie coś z … ballady?


Korzenie, Hanna Król, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Korzenie”, Hanna Król

Kanibalizm jest częstym zjawiskiem na viridiańskim globie, a jego źródłem są głównie upodobania kulinarne oraz podłoże seksualne. Ludzkie ciało osiąga zawrotne ceny na czarnym rynku, im młodsze tym bardziej wartościowe, a prawdziwą gratką dla smakoszy jest mięso noworodka.