Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny - Joya Goffney - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie ulegaj presji otoczenia – „Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny”, Joya Goffney


„Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny” autorstwa Joya Goffney to poruszająca powieść, która głęboko zagłębia się w psychikę bohaterki, dostarczając czytelnikowi niezapomnianych wrażeń. Ta książka zaskakuje, porusza i prowokuje do refleksji na temat społecznych oczekiwań i tożsamości.

Fabuła opowiada historię o wiecznie dobrej dziewczynie, Monique, córce pastora, która od najmłodszych lat musi przestrzegać surowych zasad narzuconych przez religię, w związku z czym jest uważana za wzór cnót i moralności. Jednak za fasadą pozornego idealizmu kryją się tajemnice, lęki i tęsknota.

Jej rodzice oczekują, że pozostanie dziewicą aż do ślubu. Jednak Monique odkrywa, że ma fizyczne problemy, które uniemożliwiają jej uprawianie seksu. Dominic jest chłopakiem marzeń, przecudowny, słodki, wszyscy go lubią, ale pewnego dnia porzuca Monique. Dziewczyna desperacko próbuje go odzyskać. W tym celu zwraca się o pomoc do Sashy, rozmodlonej lizuski, która posiada pewne informacje na temat tej przypadłości, oraz do Reggiego, zbuntowanego łobuza, którego pastor próbuje nawrócić.

Język użyty przez Goffney jest poetycki i płynny, dodając głębi i piękna narracji. Autorka porusza wiele trudnych tematów, takich jak seksualność, przemoc, stygmatyzacja społeczna, religia czy toksyczne normy. Przez to odkrywamy złożoność doświadczeń bohaterki i to, jak trudno jest odnaleźć własną tożsamość w świetle narzuconych norm. Joya Goffney doskonale przedstawia proces dojrzewania i rozwijania się Monique, wplatając w historię humorystyczne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji. Opisywane postacie są wyraziste i autentyczne, a dialogi pełne życia. Powieść posiada doskonałe tempo, które trzymało moje zainteresowanie na odpowiednim poziomie i zmuszało do kontynuowania lektury. Autorka umiejętnie łączy lekkość z głębszym przekazem, tworząc historię, która bawi i skłania do refleksji. Przez losy Monique czytelnik zaczyna zastanawiać się nad własnymi przekonaniami i czy rzeczywiście żyje według swoich wartości.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest temat eksploracji tożsamości i konsekwencji, które wynikają z przyjmowania ról narzuconych przez społeczeństwo. Goffney z odwagą podejmuje tematy takie jak rasizm, seksualność i przemoc, ukazując, jak wpływają one na życie i doświadczenia bohaterki. Przez to czytelnik otrzymuje głębsze zrozumienie trudności, z jakimi Monique musi się zmierzyć i jak wiele jest zakorzenione w naszym społeczeństwie.

„Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny” polecam wszystkim, którzy szukają powieści pełnej humoru, autentycznych bohaterów i ważnych przekazów. Ta książka skłoni czytelnika do zastanowienia się nad własnymi przekonaniami, poszukiwania akceptacji siebie i otwartości na innych. To inspirująca historia o otwieraniu się na miłość i odwadze bycia sobą.

Tytuł: Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny
Tytuł oryginału: Confessions of an Alleged Good Girl
Autor: Joya Goffney
Gatunek: literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Must Read
Data wydania: 26-04-2023
Ilość stron: 368
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Monika Popławska
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ropa i krew, Bradley Hope, Justin Scheck, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ropa i krew”, Bradley Hope, Justin Scheck

Rekonstrukcja konfliktów na szczytach władzy w Arabii Saudyjskiej pokazuje, że polityka może być bardziej fascynująca niż „Gra o Tron”. Walka o sukcesję w Arabii Saudyjskiej wyłania charyzmatycznego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, znanego również jako MBS, który wydaje się przywódcą nowoczesnym i otwartym na reformy społeczno-gospodarcze. To jednak tylko pozory.


Później, Stephen King, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Później”, Stephen King

Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca