Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił-Nikola Sellmair - Jennifer Teege - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił”


„Prawdziwa historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich.” Jakie emocje wywarła na mnie książka Jennifer Teege?

Jennifer Teege pewnego dnia będąc w Centralnej Bibliotece w Hamburgu, natrafiła na książkę, która wzbudziła jej zainteresowanie a dokładniej czarno-białe zdjęcie na okładce tejże książki. Twarz tej kobiety wydawała jej się znajoma. Przeczytała podtytuł: Historia Moniki Göth, córki komendanta obozu koncentracyjnego z „Listy Schindlera”. Poczuła dziwną ekscytację, gdyż takie nazwisko nosiła jej matka. Ojcem Jennifer był Nigeryjczyk. Kobieta w wieku kilku lat została oddana do domu dziecka a później adoptowana przez małżeństwo, które nadało jej swoje nazwisko. Do dwudziestego pierwszego roku życia miała kontakt ze swoją matką i babcią. Na książkę natrafiła, mając trzydzieści osiem lat. Zaczęła ją czytać, po kilku stronach była zszokowana tym, czego się dowiedziała. Wtedy dopiero uświadomiła sobie ogrom zbrodni, jakie popełnił Amon Göth, czyli jej dziadek. Amon Göth w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” i rywalem wybawcy Żydów – Oskara Schindlera.

Znalazła swoje korzenie, których szukała jako adoptowane dziecko, a o których milczano latami: dziadek zbrodniarz nazistowski, powieszony w 1946 roku, babcia, Ruth Irene bierna współuczestniczka jego zbrodni, która w 1983 roku popełniła samobójstwo, a matka dorastała w całkowitym milczeniu na temat tego, co się działo. Nasuwało się jej pytanie: Kim więc jestem? Jak spojrzy w oczy swoim żydowskim przyjaciołom?

Mój dziadek był psychopatą, sadystą.

Życie Jennifer Teege poniekąd legło w gruzach, poczuła się, jakby chodząc po tym świecie, wszystkich dookoła oszukiwała, jakby jej życie było kłamstwem. Postanawia spotkać się z matką, której nie widziała wiele lat. Dołącza do nich dziennikarka Nikola Sellmair. Razem odwiedzają miejsca i badają rodzinną historię. Im więcej się dowiaduje, tym bardziej się przeraża.

Czytając książkę, byłam przerażona i wstrząśnięta. Nie do końca znałam, aż tak historię, a tutaj dobitnie zostało wszystko przestawione. Jennifer Teege zapewne nie raz zastanawiała się, dlaczego akurat musiała chwycić tę książkę. Amon Göth, komendant obozu koncentracyjnego ma czarnoskórą wnuczkę. Wybryk losu. Książka „Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił” na wskroś pokazuje, jak przewrotny potrafi być ludzki los. Bardzo ciekawie została przedstawiona sfera psychiczna. Wartościowa i trudna lektura, pokazująca społeczeństwo niemieckie, żydowskie, Holocaust, którego efektem była śmierć blisko 6 milionów osób oraz zniszczenie 1000-letniej żydowskiej kultury. Została napisana lekkim językiem, gdzie głównym zamysłem jest pokazanie tego, jak Jennifer radzi sobie z wiedzą, którą posiadła na temat swojej rodziny, będąc młodą kobietą. Jakie odcisnęło to na niej piętno, jak radziła sobie z depresją. Na mnie książka zrobiła ogromne wrażenie pod kątem historycznym, ale też, jak została pokazana psychiczna walka z przeszłością, z tak wielkim ciężarem, jaki spadła na Jennifer. Czy polecam? Jeśli taki rodzaj literatury Was interesuje, to tak. Nie powinniście się zawieść.

Tytuł: Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił
Tytuł oryginału: Amon. Mein Großvater hätte mich erschossen
Autor: Nikola Sellmair, Jennifer Teege
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 28-04-2022
Data 1. wyd. pol.: 25-02-2014
Ilość stron: 304
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 43,00 zł
Tłumaczenie: Ewelina TwardochDodaj komentarz


Czytaj także

Rozgrywka, Allie Reynolds, zaczytanyksiazkoholik.pl

Thriller mrożący krew w żyłach – „Rozgrywka”, Allie Reynolds

W trakcie elitarnych zawodów snowboardowych w Alpach znika jedna z uczestniczek – Saskia. Po dziesięciu latach od jej zaginięcia grupa przyjaciół spotyka się ponownie. Ciała dziewczyny nie odnaleziono. Curtis, Dale, Heather, Brent i Milla zostali zaproszeni do schroniska na szczycie Alp. Na miejscu okazuje się, że nikt z nich nikogo nie zapraszał


Podsumowanie listopada 2021, zaczytanyksiazkoholik.pl

Podsumowanie czytelnicze – listopad 2021

W publikacji znajdziecie spis zrecenzowanych w listopadzie książek. Jak zawsze różnorodność gatunkowa. Kolejność jest przypadkowa 🙂 „Kiedy czegoś pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, być mógł to pragnienie spełnić.” – Paulo Coelho, „Alchemik”