Jak być lepszym człowiekiem . Proste odpowiedzi na trudne moralnie pytania - Michael Schur - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak być lepszym człowiekiem. Proste odpowiedzi na trudne moralnie pytania”, Michael Schur


Często myślimy o sobie jak o dobrych ludziach. Czy na pewno jesteśmy w stanie wskazać, co jest dobre, a co złe? Zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie jesteśmy wystawiani na próby, a dobrych rad nie brakuje. Na szczęście wnikliwi filozofowie postarali się oddzielić dobro od zła, abyśmy mieli prościej. „Jak być lepszym człowiekiem. Proste odpowiedzi na trudne moralnie pytania” opisuje nam trudne pojęcia, np. deontologia, utylitaryzm, ubuntu, abyśmy mogli zabłysnąć przed towarzystwem, ale również może uda nam się stać lepszym człowiekiem.

Schur zaczyna od najprostszych pytań, takich jak: „Czy powinienem uderzyć kumpla w twarz bez powodu?” (odpowiedź brzmi: „Nie”). Aż dochodzi do najbardziej złożonych problemów etycznych. Czy mogę zachwycać się pięknym dziełem sztuki, jeśli jego autor był okropnym człowiekiem? Ile pieniędzy powinienem przekazywać na cele charytatywne? Po co w ogóle zawracać sobie głowę czynieniem dobra, jeśli nie spotka nas kara za zło?

Michael Schur stawia pytania i udziela na nie odpowiedzi, pozwoli nam to samym dojść do tego, co zrobić, aby żyło nam się lepiej, abyśmy byli lepszymi ludźmi.

Lubię co jakiś czas spędzać czas przy poradnikach, wszelkiego rodzaju. Nigdy natomiast nie ufam autorom do końca, analizuję, stawiam dodatkowe pytania. Nie mniej zawsze wybiorę coś dla siebie, coś, co pomoże mi w tym wypadku być lepszym człowiekiem. Książka napisana jest przystępnym językiem, co w poradnikach nie zawsze ma miejsce. Tutaj możemy się pośmiać, zatracić w gawędziarskim stylu autora, ale za to równie inteligentnym i mądrym. Przy poradnikach zawsze staram się podkreślać to, że jeśli ja znalazłam tam coś wartego uwagi, to nie znaczy, że każdy tam to znajdzie, nie mniej warto szukać i to jest to, czym ja się kieruję przy tego typu lekturze.

Niech „Jak być lepszym człowiekiem. Proste odpowiedzi na trudne moralnie pytania” dodaje nam nadziei, pokazuje możliwości, zagrzewa do optymizmu, odwagi czy zmian. Niech stanie się przewodnikiem po etyce, tak na wszelki wypadek.

Tytuł: Jak być lepszym człowiekiem. Proste odpowiedzi na trudne moralnie pytania
Tytuł oryginału: How to be perfect
Autor: Michael Schur
Gatunek: literatura faktu, varia, poradniki
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 28-09-2022
Ilość stron: 384
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 42,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

W pułapce. Five Nights at Freddy's

„W pułapce. Five Nights at Freddy’s”, Scott Cawthon, Elley Cooper

Czy wiesz, czego pragniesz? To pytanie, na które Oswald, Sarah i Millie znają odpowiedź – a przynajmniej tak im się wydaje. Oswald chce, żeby lato nie było takie nudne, Sarah pragnie być piękna, a Millie marzy, by zniknąć z powierzchni ziemi. Ale w zakręconym świecie Five Nights At Freddy spełnienie najgłębszych pragnień ich serc ma swoją cenę…


Wywiad - Joanna Jurgała-Jureczka - Zaczytanyksiazkoholik.pl

Co fascynuje Joannę Jurgałę-Jureczkę autorkę książki pt. „Na gorącym uczynku”?

Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka i autorka bestsellerów o rodzie Kossaków, w marcu br. wydała książkę pt. „Na gorącym uczynku”. W wywiadzie opowiada o tym, jak wyglądały prace nad książką, kiedy zrodził się pomysł, żeby „wywołać duchy”, czy co sugerowałaby młodym pisarzom szukającym pomysłu i inspiracji na własny utwór literacki.