Kwietniowe deszcze słońce sierpniowe, Izabeli Skrzypiec-Dagnan, zaczytanyksiazkoholik.pl

Izabela Skrzypiec-Dagnan ze swoją najnowszą pozycją „Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe”


„Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe” to kolejna powieść po „Świetnie się bawię w Twoich snach” spod pióra Izabeli Skrzypiec-Dagnan.” Czasem nieplanowane wyprawy stają się podróżami życia”.

Bohaterką opowiadania jest Tina Wagner. A dokładniej Walentyna, urodzona 14 lutego. Trzydziestolatka pracuje jako graficzka w lifestylowym czasopiśmie. Chce w końcu coś w swoim życiu zmienić. Pewnego dnia umiera przyjaciółka rodziny, Janina. Janka była dla Tiny jak przyszywana ciotka. W jej ręce trafiają klucze do domku ciotki w Beskidach. Jakież było zaskoczenie, gdyż cała rodzina myślała, że Janka przebywa cały czas za granicą. Tina, nie zastanawiając się długo, pakuje torbę i wyrusza na drugi koniec Polski.

Dom ciotki okazał się starym młynem. Miejsce zupełnie mogłoby się wydawać niepasujące do kobiety. Janina była znaną aktorką teatralną, osoba dążącą do własnych celów, wyzwoloną i jak się okazało również na wskroś tajemniczą. Tina szybko się tam zadomowiła. Pewnego dnia podczas spaceru zaczepiła obcego mężczyznę, gdyż nie mogła wyjść z podziwu, zachwycając się jego skórzaną kurtką. Nieznajomy podarował ją Tinie. Było to ich ostatnie spotkanie, ponieważ motocyklista krótko po ich spotkaniu popełnił samobójstwo. Na miejscu tragedii spotkała Marcina. Mężczyzna okazał się wielką zagadką. Tina początkowo planowała wyjechać jedynie na dwa tygodnie, ale jej pobyt się znacznie wydłużył. Jak zakończy się wyprawa w Beskidy? Czego dowie się o swojej ciotce Jance? Jakie znaczenie miała podarowana przez samobójcę skórzana kurtka?

Lubię książki, które poruszają trudne tematy np. związane z nieuleczalnymi chorobami. Cenię autorkę za to, że dała nam możliwość dowiedzenia się, co czuje chory na CHAD, czyli chorobę dwubiegunową. Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) należy do nawracających zaburzeń nastroju, w przebiegu których pacjenci doświadczają jego chorobowych wahań – od obniżenia nastroju po jego wzmożenie (czyli od stanów depresyjnych po maniakalne). Nienaturalne zmiany nastroju powodują dalsze objawy dotyczące rytmu dobowego, myślenia, mowy, aktywności. Wpływa to na funkcjonowanie pacjenta w różnych obszarach życia, osobistego i zawodowego1. Powieść serwuje nam skrajne emocje, raz śmiejemy się z Tiną, a raz ronimy z nią łzy. Izabela Skrzypiec-Dagnan na łamach swojej książki pokazała nam piękno Beskidów – lasy, roślinność. Uroki sielskiego życia, gdzie za każdym zakrętem spotykamy tajemniczość. Zakończenie powieść trochę mnie zaskoczyło, w trakcie czytania miałam już swój scenariusz zakończenia, ale w ostatecznej wersji odbiegało od tego, co zaserwowała autorka. Moim zdaniem, jeśli lubicie powieści obyczajowe, to „Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe” powinny przypaść do gustu. Zachęcam do lektury.



Tytuł: Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe
Autor: Izabela Skrzypiec-Dagnan
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 18-05-2021
Ilość stron: 380
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł

1 https://apteline.pl/artykuly/choroba-dwubiegunowa-co-to-jest-objawy-i-leczenie-chad


Dodaj komentarz


Czytaj także

Historia książek – skąd się wzięły, zaczytanyksiazkoholik.pl

Historia książek – skąd się wzięły?

Książki są prawie tak stare, jak samo pismo i ich pojawienie się wyznacza przełom pomiędzy prehistorią, gdy dzieje ludzkości przekazywano ustnie, i historią, kiedy były zapisywane dla przyszłych pokoleń. Pierwsze książki pisane były na rozmaitych materiałach: tabliczkach z gliny, jedwabiu, papirusie (wykonanym z trzciny), pergaminie (skórach zwierzęcych)


Taniec wokół słońca. Autobiografia, Vedrana Rudan, zaczytanyksiazkoholik.pl

Vedrana Rudan, „Taniec wokół słońca”

Vedrana Rudan szczerze i bez upiększania pisze o swoim ani trochę beztroskim dzieciństwie, o dzieciach i wnukach, o drodze, którą przeszła od dziewczyny sprzedającej lody nad morzem do najpoczytniejszej autorki w regionie. O tym, dlaczego w socjalizmie nie można było zostać wyrzuconym z pracy i o tym, jak została pierwszą dziennikarką, której się to udało w nowym, demokratycznym, reżimie Chorwacji.