Blog książkowy - Gdańsk - II połowa XIX wieku - Buntowniczki - Agnieszka Gładzik - zaczytanyksiazkoholik.pl

Gdańsk, II połowa XIX wieku – „Buntowniczki”, Agnieszka Gładzik


„Buntowniczki” to książka, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż do Gdańska z drugiej połowy XIX wieku. To miasto wielkich kupieckich interesów, ale także tajemnic i intryg ukrytych w zakamarkach ulic. Przy lekturze tej powieści nie sposób się nie wciągnąć w atmosferę tego historycznego miejsca i czasu.

Główną postacią jest Eliza Konstancja Adelajda de Gironde, odważna i niezależna córka zamożnego armatora. Jej postawa, w której sprzeciwia się tradycji i narzucanym rolom płciowym, wywołuje skandal w mieście, gdzie mężczyźni nadal dominują i kontrolują społeczeństwo. Ta odwaga Elizy staje się inspiracją dla innych kobiet, które także pragną niezależności.

Nie prosiła o miłość, bo w nią nie wierzyła, nie prosiła też o idealne małżeństwo, bo takowe jest iluzją. Chciała jedynie odrobiny szacunku, poczucia, że choć na chwilę jest kimś więcej niż przekazywanym w cudze ręce przedmiotem.

W trakcie czytania poznajemy także inne postacie, takie jak Lizystrata, Katinka, Christina i Adela, z różnych warstw społeczeństwa, ale łączy je pragnienie wolności i realizacji marzeń. Autorka, Agnieszka Gładzik doskonale oddaje ich dążenia i trudności, z jakimi się zmagają, prezentując różne perspektywy na życie w tamtych czasach.

Jednym z największych atutów tej książki jest sposób, w jaki autorka rekonstruuje atmosferę Gdańska XIX wieku. Czytelnik przenosi się w czasie, odkrywając uliczki, port, domy i życie mieszkańców tego historycznego miasta. To prawdziwa podróż w przeszłość, w której nie brakuje elementów tajemnicy i intrygi.

„Buntowniczki” to nie tylko opowieść o walce kobiet o swoje miejsce w społeczeństwie, to także historia przyjaźni, która pomaga im przezwyciężać trudności i osiągać swoje cele. Czy odważą się wybrać własną drogę, zrealizować marzenia i zdobyć szacunek, pomimo konwenansów tamtych czasów? Powieść została napisana lekkim piórem, co sprawiło, że czytało mi się ją niezwykle przyjemne.

Agnieszka Gładzik stworzyła przekonujący obraz życia XIX-wiecznego Gdańska, a jej bohaterki są tak realistyczne, że nie sposób pozostać obojętnym na ich losy. „Buntowniczki” to opowieść o odwadze, przyjaźni i poszukiwaniu tożsamości, która zachwyci czytelników zainteresowanych historią i silnymi kobietami. Moim zdaniem ta książka zachwyci czytelników i zostawi po sobie trwały ślad, pozostawiając wiele do przemyślenia. Dlatego z czystym sumieniem polecam ją każdemu miłośnikowi literatury obyczajowo-historycznej.

Tytuł: Buntowniczki
Autor: Agnieszka Gładzik
Gatunek: literatura piękna, literatura obyczajowo-historyczna
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 02-10-2023
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Emma Mills - Szczęśliwe połączenie - zaczytanyksiazkoholik.pl

Young adult z muzyką z lat dziewięćdziesiątych w tle – „Szczęśliwe połączenie” Emmy Mills

„Szczęśliwe połączenie” to niezwykle przyjemna i wciągająca powieść dla młodzieży autorstwa Emmy Mills. Książka opowiada historię szesnastoletniej Niny, która w ramach zajęć w ostatniej klasie liceum zaczyna prowadzić audycję radiową. Jedną z osób, które również wybrały kurs radiow,y jest przyjaciel


blog książkowy - Czas na nową miłość - Kinga Gąska - zaczytanyksiazkoholik.pl

Trzy kobiety i jeden mężczyzna – „Czas na nową miłość” autorstwa Kingi Gąski

„Czas na nową miłość” to powieść, która porusza wiele ważnych tematów związanych z relacjami międzyludzkimi. Bohaterowie zmierzą się z rozwodem, samotnością i trudnościami w miłości. Głównymi bohaterkami są trzy niezwykłe kobiety, które starają się wziąć życie w swoje ręce: Ewelina, Joanna i Jadwiga oraz