Blog książkowy - Gdańsk - II połowa XIX wieku - Buntowniczki - Agnieszka Gładzik - zaczytanyksiazkoholik.pl

Gdańsk, II połowa XIX wieku – „Buntowniczki”, Agnieszka Gładzik


„Buntowniczki” to książka, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż do Gdańska z drugiej połowy XIX wieku. To miasto wielkich kupieckich interesów, ale także tajemnic i intryg ukrytych w zakamarkach ulic. Przy lekturze tej powieści nie sposób się nie wciągnąć w atmosferę tego historycznego miejsca i czasu.

Główną postacią jest Eliza Konstancja Adelajda de Gironde, odważna i niezależna córka zamożnego armatora. Jej postawa, w której sprzeciwia się tradycji i narzucanym rolom płciowym, wywołuje skandal w mieście, gdzie mężczyźni nadal dominują i kontrolują społeczeństwo. Ta odwaga Elizy staje się inspiracją dla innych kobiet, które także pragną niezależności.

Nie prosiła o miłość, bo w nią nie wierzyła, nie prosiła też o idealne małżeństwo, bo takowe jest iluzją. Chciała jedynie odrobiny szacunku, poczucia, że choć na chwilę jest kimś więcej niż przekazywanym w cudze ręce przedmiotem.

W trakcie czytania poznajemy także inne postacie, takie jak Lizystrata, Katinka, Christina i Adela, z różnych warstw społeczeństwa, ale łączy je pragnienie wolności i realizacji marzeń. Autorka, Agnieszka Gładzik doskonale oddaje ich dążenia i trudności, z jakimi się zmagają, prezentując różne perspektywy na życie w tamtych czasach.

Jednym z największych atutów tej książki jest sposób, w jaki autorka rekonstruuje atmosferę Gdańska XIX wieku. Czytelnik przenosi się w czasie, odkrywając uliczki, port, domy i życie mieszkańców tego historycznego miasta. To prawdziwa podróż w przeszłość, w której nie brakuje elementów tajemnicy i intrygi.

„Buntowniczki” to nie tylko opowieść o walce kobiet o swoje miejsce w społeczeństwie, to także historia przyjaźni, która pomaga im przezwyciężać trudności i osiągać swoje cele. Czy odważą się wybrać własną drogę, zrealizować marzenia i zdobyć szacunek, pomimo konwenansów tamtych czasów? Powieść została napisana lekkim piórem, co sprawiło, że czytało mi się ją niezwykle przyjemne.

Agnieszka Gładzik stworzyła przekonujący obraz życia XIX-wiecznego Gdańska, a jej bohaterki są tak realistyczne, że nie sposób pozostać obojętnym na ich losy. „Buntowniczki” to opowieść o odwadze, przyjaźni i poszukiwaniu tożsamości, która zachwyci czytelników zainteresowanych historią i silnymi kobietami. Moim zdaniem ta książka zachwyci czytelników i zostawi po sobie trwały ślad, pozostawiając wiele do przemyślenia. Dlatego z czystym sumieniem polecam ją każdemu miłośnikowi literatury obyczajowo-historycznej.

Tytuł: Buntowniczki
Autor: Agnieszka Gładzik
Gatunek: literatura piękna, literatura obyczajowo-historyczna
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 02-10-2023
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wyjazd na weekend-Sarah Alderson-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wyjazd na weekend”, Sarah Alderson

Kiedy wymarzony wyjazd zmienia się w… przerażający koszmar! Orla i Kate przyjaźnią się od niepamiętnych czasów. Niejedno już przeszły – od trudnych doświadczeń Orli jako świeżo upieczonej matki do niełatwej sprawy rozwodowej, przez którą przechodzi Kate – i zawsze się wspierały. I pomijając ostatnie kilka lat, raz w roku fundowały sobie wspólny weekendowy wypad.


Blog ksiązkowy - Katarzyna Bonda - Hubert Meyer - zaczytanyksiazkoholik.pl

Tajemnice i emocje psychologa śledczego Huberta Meyera. Postać z wartością wewnętrzną w świecie kryminalnych zagadek

Hubert Meyer to główny bohater serii kryminalnych powieści autorstwa Katarzyny Bondy. Jest to doświadczony