Wspinaczka

Dla fanów gór – „Wspinaczka”, Anatolij Bukriejew, G. Weston DeWalt


„Wspinaczka” to relacja z tragicznej wyprawy przedstawionej w filmie Everest.

Jeśli interesuje Cię temat himalaizmu i jesteś zafascynowany górami (i nie tylko), to „Wspinaczka” jest na pewno wartą przeczytania, dającą dużo do myślenia pozycją. Książkę otrzymałam 2 lata temu na Święta Bożego Narodzenia, stąd od razu pojechała ze mną w Tatry jako lektura obowiązkowa. Opowiada o tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło na górze Mount Everest w 1996 roku, kiedy to komercyjne wyprawy w najwyższe góry świata cieszyły się coraz większą popularnością i zyskownością, a wspinaczka wysokogórska zaczęła być traktowana jako dostępna dla coraz większej grupy osób jako forma turystyki. To prawda, że na ten temat powiedziano i napisano już bardzo wiele. Jednak fakt, że współautor książki, Anatolij Burkiejew, był bezpośrednim uczestnikiem owych wydarzeń, pracując jako jeden z przewodników wyprawy Scotta Fischera, pozwala spojrzeć na całą historię w innej perspektywie. Oskarżany przez wielu za zaniedbanie i narażenie klientów wyprawy Burkiejew, bez zbędnych analiz, oskarżeń czy tłumaczeń, przytacza przebieg wyprawy, swoje wspomnienia, dylematy, rozmowy i zapiski z tamtego czasu. Sprawia to, że czytelnik jeszcze bardziej przybliża się do samej historii, widzi ją poniekąd od środka, staje się jej uczestnikiem. Historia pokazuje, jak trudno jest ocenić decyzje ludzi, którzy w skrajnie niebezpiecznych warunkach najwyższych gór świata zmuszeni są często dokonać wyboru między życiem własnym a innych. To opowieść o przetrwaniu, bezbronności człowieka wobec potęgi natury. W szerszej perspektywie książka mówi wiele o problemach, z jakimi musi zmierzyć się himalaizm. Gdzie kończy się pasja, a rozpoczyna zysk i komercja? Czy himalaizm zamienia się w modną turystykę, która wypiera prawdziwą miłość do gór i poczucie pokory wobec nich? Czy światem tym zaczyna rządzić celebryctwo i medialny rozgłos? To tylko niektóre kwestie, które można odnaleźć we „Wspinaczce”. Nie znajdziemy w niej jednak gotowych i jednoznacznych odpowiedzi, a wiele rzeczy autorzy pozostawią nam do własnego przemyślenia i oceny. „Wspinaczka” stanowi relację z wyprawy przedstawionej w filmie „Everest”.

Opis: „Książka jest zapisem relacji z tragicznych zdarzeń, które rozegrały się w sezonie 1996 na Mount Evereście, gdy dwie komercyjne wyprawy kierowane przez charyzmatycznych liderów, Scotta Fischera i Roba Halla, znalazły się w potrzasku, zaskoczone podczas zejścia przez niezwykle gwałtowną nawałnicę. Żywioł pochłonął wówczas życie dwóch wybitnych przewodników wysokogórskich oraz trójki członków wyprawy. Jest to wstrząsająca, pełna dramatyzmu historia o ludziach walczących o życie w strefie śmierci, kiedy ich los wydaje się już przesądzony. Opowiedziana przez Anatolija Bukriejewa, wytrawnego rosyjskiego alpinistę i przewodnika, który na przekór huraganowym wiatrom i szalejącej śnieżnej zawiei dokonał rzeczy niemożliwej, wyrywając zagubionych na Przełęczy Południowej uczestników z bezlitosnych szponów najwyższej góry świata. Znaleźli się jednak ludzie, którzy zakwestionowali słuszność decyzji podjętych wówczas w szczytowych partiach góry przez Bukriejewa. W pierwszej publikacji opisującej zdarzenia owego feralnego dnia, Jon Krakauer, klient wyprawy Halla, winą za śmierć współtowarzyszy obarczył w dużej mierze Rosjanina zatrudnionego przez Scotta Fischera na stanowisku głównego przewodnika wyprawy. Książka jest zatem także osobistą odpowiedzią na ataki i zarzuty skierowane pod jego adresem”

Źródło: Wydawnictwo Dolnośląskie



Tytuł: Wspinaczka
Tytuł oryginału: The Climb
Autor: Anatolij Bukriejew, G. Weston DeWalt
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 21-10-2015
Ilość stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 34,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Obłędy-Angela Santini-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Obłędy”, Angela Santini

Porzucona Andrea Cherry leczy złamane serce i układa swoje życie od nowa. Los przecież nigdy nie był dla niej łaskawy, a przeszłość powróciła, gdy dziewczyna oddała swoje serce temu jedynemu. Ale czy można złamać coś, co już od dawna jest złamane? I czy można żyć, nie znając odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kim jest ojciec mojego dziecka?


Wymruczane szczęście, Joanna Szarańska

„Wymruczane szczęście”, Joanna Szarańska

Emilia, matka niesfornych bliźniąt, próbuje stanąć na nogi po rozwodzie. Decyduje się przyjąć propozycję kuzyna, który oferuje dach nad głową i pracę. Gdy w wyniku szalonych pomysłów bliźniaków, traci posadę, pomocną dłoń wyciąga do niej ekscentryczna staruszka. Dzięki jej wstawiennictwu Emilia trafia do domu gburowatego pisarza i jego charakternej… kotki! Współpraca przebiega dość burzliwie, szczególnie gdy między pracodawcą a Emilią zaczyna działać chemia…