Blog książkowy - Daj się porwać przygodzie z książką pt. - Magią i odwagą - tom 2 - Mateusz Kasprzyk - zaczytanyksiazkoholik.pl

Daj się porwać przygodzie z książką pt. „Magią i odwagą” (tom 2), Mateusz Kasprzyk


„Magią i odwagą” to kontynuacja fascynującej opowieści o przygodach Oskara, który marzy, aby zostać paladynem, wybitnym rycerzem, wzorem cnót rycerskich. Autor, Mateusz Kasprzyk, w drugim tomie przenosi nas ponownie w świat pełen magii, tajemniczych stworzeń i niebezpiecznych wyzwań.

Po udanej misji, o której czytaliśmy w tomie pierwszym, Oskar ponownie wyrusza w podróż. Jego marzenie jeszcze się nie ziściło i chce zrobić co w jego mocy, aby w końcu przywdziać szaty paladyna. W podróży towarzyszy mu tata i Igor, paladyn, pod którego okiem ma zamiar się uczyć sztuk walki i magii. Podróż do wielkiego mistrza okazuje się trudna, niebezpieczna i pełna przygód. Niestety to, co słyszy na miejscu, dołuje Oskara. Mianowicie wielki mistrz zakonu nie dopuszcza Igora go do święceń z powodu niezakończonej wcześniejszej misji. To sprawia, że nasz bohater, na razie nie może uczyć się na paladyna pod okiem Igora. Wyruszają wraz z przyjaciółmi w nową podróż, mając za zadanie zniszczyć złoty klucz, otwierający wrota podziemi. Tym samym kończąc wcześniejszą misję.

Oskar nie tak wyobrażał sobie najwyższego z paladynów. Sądził, że lider białych rycerzy jest najsilniejszy z nich wszystkich i trzyma zakon w ryzach, a w razie niebezpieczeństwa sam staje na jego czele i prowadzi do boju…

Jak przebiegnie ich misja? Czy Oskarowi uda się w końcu spełnić swoje marzenie i zostać paladynem? Czy ponownie coś stanie na jego drodze?

Wstępując do zakonu, musimy porzucić naszą przeszłość. Niejako wyrzec się swojego pochodzenia i tego, kim do tamtej pory byliśmy.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest z pewnością świetnie wykreowany świat fantasy. Mateusz Kasprzyk w umiejętny sposób łączy elementy magii, fantastycznych istot (smoki, ogry, niuchacze, Bura Chmura…) i przygód, tworząc klimatyczne otoczenie, które wciąga od pierwszych stron. Wątki poboczne i rozwijające się relacje między bohaterami nadają głębi opowieści, sprawiając, że staje się ona bardziej emocjonalna i złożona. Autor moim zdaniem w bardzo ciekawy sposób opisuje miejsca, przez które bohaterowie przemierzają, oddziałując tym samym bardzo na naszą, czytelników wyobraźnię.

…Długowieczność z początku może wydawać się nawet atrakcyjna, lecz potem obserwujesz, jak wszystko wokół przemija.

Walka Oskara o spełnienie marzenia i rozwijanie umiejętności w obliczu kolejnych trudności stanowi silny element. Chłopak nie zraża się swoimi niepowodzeniami, stara się wyciągać z nich wnioski. Czytając, przeżywałam razem z nim sukcesy i porażki i trzymałam kciuki, aby młodzieńcowi szło wszystko po jego myśli.

Zanim jednak sięgnie się po tom drugi, moim zdaniem wręcz trzeba przeczytać tom pierwszy, aby być zaznajomionym z wcześniejszymi przygodami Oskara. To, o czym warto wspomnieć to o mapie świata, w którym toczy się cała opowieść. Lubię tego typu zabiegi, gdyż pozwalają mi dokładniej umiejscowić, gdzie dane wydarzenie ma miejsce. „Magią i odwagą” (tom 2) to książka, która spełni oczekiwania miłośników fantastyki młodzieżowej. Mateusz Kasprzyk stworzył wciągającą opowieść, bogatą w elementy magii i przygód, a główny bohater, Oskar, staje się postacią, z którą młody czytelnik z łatwością może się utożsamiać. W powieści cały czas coś się dzieje, co jest niezwykle ważne, jeśli lektura jest skierowana do młodszego pokolenia, nie ma zanudzić młodzieży, tylko wręcz przeciwnie, przenieść do niezwykłego świata, pełnego magii i niesamowitych stworzeń. Lekkie pióro Autora dodatkowo pozwala na wchłanianie strony po stronie. Książka dostarcza satysfakcji i zachęca do zanurzenia się w fantastycznym świecie, pełnym niespodzianek. Mam cichą nadzieję, że Autor już pisze dalsze przygody Oskara.

Tytuł: Magią i odwagą
Autor: Mateusz Kasprzyk
Cykl: Magią i odwagą, tom 2
Gatunek: fantasy, fantastyka, literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Mateusz Kasprzyk
Data wydania: 15-12-2023
Ilość stron: 382
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jak kochać zwierzęta w świecie człowieka- Henry Mance - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak kochać zwierzęta w świecie człowieka”, Henry Mance

Nie pytajmy, co zwierzęta mogą zrobić dla nas, ale co my możemy zrobić dla nich. Wszyscy kochamy zwierzęta, ale czy żyje im się od tego lepiej? Industrializacja, wylesianie, chów przemysłowy, wymieranie gatunków — wszystko to sprawia, że jest to najgorszy w dziejach czas dla zwierząt. Nasz stosunek do innych istot staje się nie do utrzymania. A gdybyśmy tak miłość i troskę


Mówili, że jestem zbyt wrażliwa

„Mówili, że jestem zbyt wrażliwa. Dla tych co za dużo myślą i za bardzo się przejmują”, Federica Bosco

Autorka potrzebowała 44 lat i książki, aby zedrzeć etykietki i zwrócić uwagę na „zwykłą” cechę charakteru, jaką jest hiperwrażliwość, cecha, z którą da się żyć, jeśli tylko przyjmie się pewną strategię przetrwania. Polski termin WWO: Wysoko Wrażliwe Osoby.