Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki - Katarzyna Ryrych - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

„Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki” autorstwa Katarzyny Ryrych


Czy można wejść po raz drugi do tej samej rzeki? Jak sądzicie? „Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki” to trzeci tom sagi „Czarna walizka. Poprzednie tomy to: „Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” i „Czarna walizka. Dalej niż daleko”.

Czytając pierwsze strony, zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno czytam sagę „Czarna walizki”. Przypomniałam sobie jednak, że autorka w ten sposób wprowadza nas w nowe postacie, które będą powiązane z tymi, które już do tej pory mieliśmy okazję poznać.

Mała Ewelinka nie jest już taka mała. Jest dorosłą kobietą, żoną i matką. Postanawia zabrać swojego męża Adama w sentymentalną podróż po Europie. Wojna i lata nie pozostawiły tych miejsc w takim stanie, w jakim je zapamiętała będąc dzieckiem. Lwów, Kraków czy Odessa? Każde z tych miejsc w pewnym sensie uznawała za swój dom. Miała z nimi lepsze i gorsze wspomnienia, z życia z dziadkami, ojcem, matką, a później macochą. Każde z tym miejsc ucierpiało bardziej lub mniej z powodu lat, które minęły oraz osób, które posiadłościami się opiekowały.

Ewelina nie zapomina również matce, Marii. Jako dorosła doskonale już wie, co się jej stało i na co cierpiała. Boi się, że klątwa Gabriela również ją dopadnie i jej córkę Lynn, do której podczas podróży do rezerwatu, rodzinnego miejsca jej męża zaczął przemawiać Wielki Duch.

Katarzyna Ryrych w końcu zdradziła nam, o co chodzi z tytułową czarną walizką. Dowiadujemy się, w czyje ręce trafia i co zawiera. Spadkobierca czarnej walizki również dzieli się z nami swoimi obawami oraz emocjami nim targają podczas odkrywania prawdy w niej zawartej.

Saga „Czarna walizki” porwała moje serce. To od niej rozpoczęła się moja przygoda z twórczością Katarzyny Ryrych. Wiem również, że na tym tomie nie koniec, będzie kolejny, czwarty pt. „Czarna walizki. Porwie nas wiatr”. Jak dla mnie, obowiązkowy. To, co niezwykle oddaje klimat każdego tomu, to zdjęcie kobiety na okładce zdradzające epokę, w jakiej toczy się akcja danego tomu powieści.

W dalszym, ciągu podtrzymuję swoje pierwotne słowa, iż Katarzyna Ryrych ma niezwykły dar tworzenia opowieści, które potrafią wciągać do cna, nie dają chwili wytchnienie i nie pozwalają odłożyć się na bok, dopóki nie poznamy całej historii. Książka wręcz wciąga w historię przedstawioną na swoich kartach, w wydarzenia o charakterze historycznym, obyczajowym oraz społecznym. Jest to pełna pasji saga o sile miłości, przyjaźni, pokucie i przebaczeniu. Jeśli sięgacie po literaturę piękną, obyczajową, lubicie sagi, to z czystym sercem mogę Wam ją polecić.

Tytuł: Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki
Autor: Katarzyna Ryrych
Cykl: Czarna walizka, tom 3
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 22-11-2022
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jarosław Derkowski - zaczytanyksiazkoholik - wywiad

Szczerze o „Złej” z Jarosławem Derkowskim

Tym razem bliżej dał nam się poznać Jarosław Derkowski, autor dość odważnej książki pt. „Zła”. Jarosław opowiada o tym, co było inspiracją do napisania tak charakterystycznej historii i stworzenia postaci Dominiki, jak wiele łączy zespół The Tiger Lillies i „Złą”, czy co według autora jest najważniejsze w pisaniu książek… Odpowiedzi na te, jak również na sporo innych pytań znajdziecie w poniższej rozmowie. Zapraszam do lektury.


Zakładnik - Clare Mackintosh - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Zakładnik”, Clare Mackintosh

Możesz ocalić setki żyć… albo te, które znaczą najwięcej. Lot Londyn – Sydney. Na pokładzie stewardesa Mina próbuje zapomnieć o problemach z pięcioletnią córką i rozpadającym się małżeństwie. Krótko po starcie otrzymuje jednak bardzo niepokojący list od anonimowego pasażera – ktoś informuje ją, że samolot nigdy nie dotrze do celu…