Cieplarnia

To rozbudza fantazję – „Cieplarnia”, Brian W. Aldiss


Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – czy rzeczywiście jedna z najlepszych w całej fantastyce. „Cieplarnia”, Brian W. Aldiss.

Mam dla Was coś na ocieplenie w ten pochmurny jesienny dzień „Cieplarnia” Briana Aldissa to prawdzie science fiction, mimo że nie uraczysz tam kosmitów, statków, ani innych charakterystycznych dla SF motywów, jednak jest to jak najbardziej prawdziwe dobre science fiction w starym stylu. Autor udowodnił, iż był prawdziwym słownym czarodziejem obdarzonym niezwykłą, mało spotykaną wyobraźnią! Językiem oszczędnym, ale niesamowicie kreatywnym, namalował świat, który jest tak barwny i żywy, że aż trudno oderwać się od czytania! Początek jak dla mnie toporny. Kilkakrotnie chciałam przerwać czytanie, wszystko szło niezwykle opornie. Ale mimo wszystko czytałam dalej … Zostałam niemile zaskoczona ogromem dziwnych nazw, których nie chciało mi się zapamiętywać, opisy były długie – nie umiałam wyobrazić sobie tego wszystkiego. Cały czas tylko latanie, walczenie itp. Już układałam sobie w głowie opinię, już wybierałam inną pozycję – ale coś mnie tknęło no i pochłonęło.

Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości?

Książka jest przerażająca od pewnego momentu, kreuje naprawdę zimny, pusty świat. Cała ta dzikość ludzi skłania do refleksji, ponieważ jedna z teorii zakłada, że ludzie cofną się kiedyś na drzewa. Większość zwierząt wyginęła, ludzie cofnęli się w rozwoju i wyewoluowali, tworząc kilka gatunków, przystosowanych do życia w konkretnych środowiskach. Autor pokazuje, że każda istota ma zdolność przystosowania się do warunków, w której przyszło jej egzystować. Wszystko to na skutek wzmożonej aktywności Słońca. Na arenę wkracza jednak „rozum” – pod postacią tak nieoczekiwaną, że początkowo wzbudzającą we mnie śmiech – grzyba. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zachęcam serdecznie do lektury.Tytuł: Cieplarnia
Tytuł oryginału: Hothouse
Autor: Brian W. Aldiss
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 22-10-2019
Data 1. wyd. pol.: 01-01-1983
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Czerwony Wilk, Jen Williams, zaczytanyksiazkoholik.pl

Thriller niczym baśnie braci Grimm – „Czerwony wilk”, Jen Williams

Heather Evans wraca do rodzinnego domy, aby pożegnać się z mamą, która popełniła samobójstwo. Z rodzinnym domem nie ma miłych wspomnień, uciekła z niego w wieku szesnastu lat, tym samym obiecując sobie, że nigdy więcej tam nie wróci. Niestety, tajemnicza śmierć matki spowodowała, że Heather musi stawić czoła dawnym demonom.


Magia porwania, Magdalena Madoń, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Magia porwania”, Magdalena Madoń

Czternastoletnia Karina Mruczek boryka się ze standardowymi problemami młodzieńczego wieku. Koledzy za nią nie przepadają, w nauce osiąga przeciętne wyniki, a zapracowani rodzice nie zawsze ją rozumieją. Przełomem może okazać się konkurs z biologii, przy okazji którego główna bohaterka odkrywa, czym jest prawdziwa przyjaźń. Gdy wszystko zdaje się w końcu układać, wypadek przerywa dobrą passę w życiu dziewczyny.