Empik Selfpublishing

Grupa Empik uruchamia platformę do samodzielnego wydawania książek


Już dziś startuje nowa usługa Empik Selfpublishing. Jeśli kiedyś szukaliście sposobu na szybkie wydanie własnej książki, to może to być jeden z lepszych momentów, by to zrobić.

Empik jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł, jeśli chodzi o zakupy książek papierowych, ebooków czy audiobooków, więc dość mało zaskakującym ruchem może być dzisiejsza premiera, ale z drugiej strony, to naprawdę spora zmiana dla wielu autorów. Oczywiście to po ich stronie nadal pozostaje kwestia przygotowania odpowiednich plików z książką, komiksem czy poradnikiem w wersji cyfrowej, ale Empik nie zamierza też pozostawiać takich osób bez opieki. Przewidziano wsparcie dla twórców w zakresie nagrywania audiobooków czy przygotowywania wersji papierowych ich tytułów dzięki dystrybucji książek drukowanych na życzenie.

Empik Selfpublishing – samodzielnie wydawaj książki, ebooki i audiobooki

W takiej sytuacji autor nie jest zmuszony do ponoszenia kosztów druku z góry i magazynowania książek, bo każdy egzemplarz powstaje tylko na życzenie klienta. Co więcej, książki będą dystrybuowane nie tylko w modelu sprzedażowym, ale także w ramach abonamentu Empik Go, więc szansa na dotarcie do potencjalnych odbiorców wzrasta. Empik dysponuje bowiem 350 tysiącami słuchaczy i czytelników w aplikacji Empik Go, a salony odwiedza nawet 10 mln osób. Po stronie autora znajduje się kwestia wyceny dzieła, ale może też on liczyć na podpowiedzi redaktorów. O tym, dlaczego (teraz) Empik podjął się uruchomienia nowej usługi, jak ona działa, jakie podejście stosuje i jakie są plany rozwoju dowiecie się z zapisu rozmowy serwisu antyweb.pl z Kubą Piotrkowiczem, Head of Empik Go, który odpowiada na najważniejsze pytania na temat Empik Selfpublishing.

Skąd decyzja o uruchomieniu Empik Selfpublishing?

Od dłuższego czasu obserwowaliśmy dynamiczny rozwój selfpublishingu. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba tytułów wydanych samodzielnie przez autorów wzrosła na świecie trzycyfrowo. Nie bez znaczenia jest tu również daleko posunięta demokratyzacja twórczości: kiedyś na rynku było niewielu autorów i szerokie grono odbiorców, a dziś, kiedy każdy w zasadzie może być twórcą różnorodnych treści, są obszary, w których ta proporcja się odwróciła. Do decyzji o starcie nowe usługi skłoniła nas także rosnąca skala naszych konkursów dla twórców. Empik Go STORY i Empik Go SHORT pokazały nam, że w Polsce nie brakuje osób, które chcą pisać i mają głowy pełne pomysłów, ale może nie znalazły jak dotąd swojego miejsca na rynku wydawniczym. Może to być kwestia niszowości tematu, ale też nasycenia rynku treściami, z których nie każda ma szansę zostać wydana.

Jak szeroką pomoc zaoferuje Empik Selfpublishing autorom?

To, co nas wyróżnia to fakt, że jesteśmy platformą edukacyjną – w ramach usługi udostępniamy materiały i porady eksperckie czy usługi dodatkowe, które ułatwią twórcom pracę nad wydaniem książki, pozytywnie wpłyną na jej jakość i pozwolą uniknąć błędów. Empik nie wchodzi jednak w rolę wydawcy – z definicji pełni ją autor czy autorka, dbając samodzielnie o wszystkie kluczowe etapy w procesie wydawniczym, od kwestii twórczych i kreatywnych po redakcję, korektę czy projekt okładki, a także późniejszą promocję. Również prawa autorskie zostają przy twórcy. Natomiast my jesteśmy w tym procesie przede wszystkim dystrybutorem, który daje szansę zaistnienia nieodkrytym autorom na rynku. Usługę kierujemy do osób, które dopiero chcą zacząć pisać, jak i autorów oraz autorek gotowych książek (także tych, którzy znaleźli się ponownie w posiadaniu praw do swoich treści).

W jaki sposób autorzy mogą wydać swój pierwszy tytuł na Empik Selfpublishing?

Dołączenie do Empik Selfpublishing jest bardzo proste. Po założeniu konta na platformie i akceptacji regulaminu, twórcy i twórczynie gotowych książek mogą wgrać pliki ze swoim tytułem do panelu autora, co uruchomi proces ich publikacji. Autor może wydać swój tytuł w formie ebooka, książki papierowej (oferowanej w modelu druku na życzenie) oraz audiobooka, jeśli ma gotowe nagranie. Jeśli nie, będzie mógł odpłatnie skorzystać z takiej usługi. Mamy własne studio nagraniowe, wiedzę i duże doświadczenie w tym obszarze. Zajmujemy się treściami audio od 17 lat – co ciekawe, działaliśmy już w czasie, gdy audiobooki były tylko na płytach CD.

Tym, co jest u nas unikatowe, to szansa dotarcia do milionów odbiorców – mamy ogromną bazę klientów, czytających książki w przeróżnych formatach, i kupujących je w różnych modelach, przez abonament czy na sztuki. W skali miesiąca Empik.com odwiedza nawet 10 milionów użytkowników, a z aplikacji Empik Go korzysta niemal 350 tys. słuchaczy i czytelników miesięcznie. Jesteśmy bezpośrednim łącznikiem między odbiorcą, a autorem, a przecież zazwyczaj ten łańcuch jest bardziej złożony – po środku pojawia się też wydawca, dystrybutor i sklepy.

A teraz kwestia rozliczeń – ile kosztuje skorzystanie z platformy i kto wycenia książki wydawane w ten sposób? Czy te tytuły będą w jakiś sposób oznaczone w sklepach?

Dołączenie do Empik Selfpublishing nie wymaga żadnej opłaty – każdy może się zarejestrować i wgrać swoje tytuły. Model rozliczeniowy jest transparentny i korzystny dla autora, ale należy podkreślić, że – to na nim spoczywa też większa odpowiedzialność niż w tradycyjnym procesie wydawniczym. Autor może swobodnie decydować o cenie. Tytuły wydane przez twórców w ramach Empik Selfpublishing będą oznaczone na Empik.com i w Empik Go. Nie chcemy jednak ich i szufladkować w odrębnej kategorii czy na osobnej stronie. Pozwolimy tym treściom “walczyć” o popularność i uwagę czytelnika ć na równi ze wszystkimi innymi publikacjami dostępnymi w naszej ofercie.

Nie sposób nie pomyśleć o perspektywie powstania swego rodzaju marketplece’u łączącym autorów, twórców okładek, redaktorów i innych pracujących przy książkach.

Wraz z rozwojem platformy planujemy sukcesywnie poszerzać katalog dostępnych usług dodatkowych dostarczając twórcom przydatne narzędzia pracy, tak by w jednym miejscu mogli stworzyć książkę od A do Z. Na ten moment będziemy pełnić głównie rolę pośrednika, przekierowując twórców do odpowiednich specjalistów, informując ich jak wygląda proces i jakie są prawidła sztuki wydawniczej. Rozumiemy, że wiedza ta nie jest powszechna dostępna, a autorzy mogą potrzebować wsparcia w tym zakresie. Nie wykluczamy, że wraz ze wzrostem zainteresowania platformą i rosnącymi potrzebami twórców, rozważymy rozwój platformy o kolejne funkcjonalności, w tym np. sprzedaż usług dodatkowych w formule marketplace. W przypadku takiego rozwiązania będziemy bezpośrednio łączyć autorów z szerokim gronem usługodawców.

Źródło: https://antyweb.pl/empik-selfpublishing-jak-samemu-wydac-ksiazke-ebooka-i-audiobooka


Dodaj komentarz


Czytaj także

Na Podlasiu. Antonia.

„Na Podlasiu. Antonia”, Agnieszka Panasiuk

Jest rok 1869. Antonia Gillard – bohaterka powieści „Na Podlasiu. Antonia” traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela – tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami.


Pieśń o Achillesie, Madeline Miller, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pieśń o Achillesie”, Madeline Miller

Pod lśniącą zbroją bohatera kryje się człowiek z krwi i kości. W historii Achillesa obok okrucieństwa i siły jest miejsce na miłość i poświęcenie. Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie.