Co robić, by czytać (jeszcze) więcej książek? Wskazówki dla zapracowanych i nie tylko!


Książka to idealny sposób na relaks i odpoczynek. Czytanie poszerza wiedzę, zwiększa koncentrację, pozwala wykształcić własny światopogląd. Przydaje się też… do rozmowy w pracy i nawiązywania kontaktów. W skrócie – czytanie daje same korzyści, i to nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym! Często, największym problemem okazuje się… znalezienie czasu na lekturę większej liczby książek. Może warto uciec się do kilku sztuczek?

Ustal określoną liczbę książek, które chcesz przeczytać

Niezależnie od tego, czy jest to jedna książka na tydzień czy na miesiąc. Wyznacz sobie cel, który wydaje się możliwy do osiągnięcia, na którego realizację znajdziesz czas i który jednocześnie sprawi, że przeczytasz nieco więcej niż zwykle. Audiobooków można słuchać podczas gotowania, ćwiczenia i dojazdów do pracy. To prosty sposób na dodanie kilku kolejnych tytułów do, choćby bardzo, napiętego harmonogramu. Jednocześnie, jeśli nie jesteś nałogowym czytelnikiem, nie angażuj się w czytanie większej liczby książek niż jesteś w stanie. To może być czytanie tylko jednej książki miesięcznie lub 20 stron dziennie. Jeśli to się uda, będziesz mógł przejść do dwóch. Gdy zobaczysz, że czytanie nie jest nadmiernie angażujące, przekonasz się, że można to robić w dowolnym momencie. Łatwiej też będzie ci się na nim skoncentrować.

Zapisz swoje postanowienie

Weź do ręki notatnik i długopis lub załóż konto np. na lubimyczytać.pl, by śledzić to, co do tej pory przeczytałeś. Prowadzenie tego rodzaju dziennika, napisanie krótkiej recenzji czy ocenienie książki to świetny sposób na dokumentowanie dotychczasowych lektur lub podsumowanie twojego czytelniczego roku! Co więcej, dzięki temu możesz dostrzec, jaki typ bohaterów najbardziej lubisz, który gatunek najbardziej ci odpowiada, jacy są twoi ulubieni autorzy. To sprawi, że trafniej będziesz wybierał lektury w przyszłości.

Stwórz (lub zlikwiduj) stosik książek „do przeczytania”

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, stwórz stosik (lub listę) książek, które chciałbyś przeczytać. Gdy tylko skończysz pierwszą książkę, przygotuj kolejną byś nie musiał tracić czasu na szukanie. A może, gdy uzbierasz już pokaźny stosik, to właśnie jego zlikwidowanie okaże się wyzwaniem na cały 2022 rok?

Skorzystaj z czytelniczego bingo

Lubisz poznawać nowe rzeczy? Zaskakujące lektury spoza znanego ci obszaru? Wypróbuj bingo! Dzięki sięgnięciu po nieszablonową lekturę możesz poznać ciekawych autorów i gatunków. Oto kilka pomysłów na początek: Książka osadzona w mieście, w którym mieszkasz. Gatunek, którego wcześniej nie czytałeś. Książka z zieloną okładką. Powieść z głównym bohaterem, który ma takie samo imię jak ty. Książka opublikowana w roku, w którym się urodziłeś. Powieść osadzona w miejscu, które chciałbyś odwiedzić. Nagradzana książka. Książka czeskiego autora. Debiut.

Odłóż na bok książkę, która Cię nie zainteresowała

Zapewne zdarzyło się nieraz, że po przeczytaniu połowy książki zadałeś sobie pytanie „dlaczego to czytam?” Zdarza się to każdemu. Jednak zamiast próbować się przebić przez książkę, która ci się nie podoba lub która nie jest przydatna, warto po prostu odłożyć ją na bok i zacząć czytać coś innego. Im wcześniej ją zostawisz, tym więcej czasu zostanie ci na ciekawe, pasjonujące cię lektury!

Zawsze miej przy sobie coś do czytania

Dzięki temu zawsze będziesz miał okazję ją przeczytać. Będzie to możliwe podczas porannych dojazdów do pracy komunikacją miejską, czekania w kolejce do gabinetu lekarskiego czy przed spotkaniem. Znacznie lepiej jest znieść kolejkę w sklepie z książką niż bez niej. Dzięki temu możemy sprawić, że ten czas będzie wykorzystany. Dlatego noś przy sobie książkę nawet w miejsca, w których myślisz, że ci się nie przyda! Dzięki takim gadżetom jak Kindle jest to dziś jeszcze wygodniejsze.

Dołącz do klubu książki

Zbliżające się spotkanie klubu książki to świetna motywacja do czytania! Dzięki spotkaniom otrzymasz najlepsze rekomendacje, a także dostęp do społeczności, w której możesz dyskutować i dzielić swoimi przemyśleniami. Można tu odkryć świetne książki i tytuły, na które nigdy byśmy nie wpadli. Możesz też założyć własny dyskusyjny klub książki.

Wygospodaruj czas na czytanie, rezygnując z czegoś mniej ważnego

Czytanie przez dwie lub trzy godziny dziennie może wydawać się poważnym zaangażowaniem czasowym. Ale jeśli wygospodarujesz ten czas z innych czynności zdasz sobie sprawę, że nie będzie to aż takie trudne. Na przykład, okazuje się, że Polak spędza średnio ponad 10 godzin dziennie przed ekranem. Ograniczając oglądanie telewizji czy korzystanie z laptopa ismartfona do 8 godzin możemy poświęć pozostałe 2 godziny na czytanie. Jak wiele czasu spędzacie surfując po internecie lub oglądając filmy?

By czytanie stało się nawykiem, warto też przeznaczyć na nie konkretny czas. Może to być 20-30 minut rano lub 20-30 minut przed pójściem spać. Nie wyklucza to czytania w trakcie dnia jednak, gdy te są wyjątkowo intensywne, pozostaje nam „gwarantowany czas” rano lub wieczorem.

Zapewnij sobie spokojne, wolne od rozproszeń warunki

Czasem nie jest to łatwe. Niektórych rozrywek i zdarzeń w trakcie dnia trudno jest uniknąć lub przewidzieć jednak nad szeregiem innych możemy mieć kontrolę. Do czytania warto wybrać sobie cichy pokój, w którym nie ma takich pokus jak laptop czy telewizor. Możesz też na ten czas ustawić telefon w trybie cichym lub samolotowym, by nie rozpraszały cię np. powiadomienia z mediów społecznościowych.

Wykorzystuj technologię

Książki w formie fizycznej nie mają sobie równych nie tylko ze względu na swój zapach czy teksturę. Okazuje się, że czytanie druku prowadzi do lepszego zrozumienia i zapamiętywania treści w porównaniu z ekranami komputerów. Mimo to warto jednak nieraz skorzystać z dodatkowych możliwości, jakie daje nam technologia. Noszenie ze sobą książki nie zawsze jest bowiem możliwe. Wtedy z pomocą przychodzi na iPad lub Kindle, a także słuchanie audiobooka. Korzystanie z technologii daje nam więcej możliwości przeczytania jeszcze większej liczby książek w ciągu roku.

Czytaj w podróży

Podróżowanie to świetny czas na czytanie. Zastanów się nad tym, jak dużo wolnego czasu masz w podróży, np. czekając na samolot czy będąc w nim. Dzięki wykorzystaniu go na czytanie będziesz mógł ukończyć książkę w czasie podróży. Jeśli korzystasz z e-booków pamiętaj, by pobrać całą książkę przed startem!

Dziel się ze znajomymi tym, co przeczytałeś

Dzielenie się tytułami książek, które przeczytałeś stanie się częścią całego procesu lektury. Dzięki niemu przekazujemy informacje lub spostrzeżenia dotyczące tego co właśnie przeczytałeś, a jako dodatkowy bonus możesz otrzymać nowe rekomendacje od innych i usłyszeć: „Jeśli ci się to podobało, powinieneś sprawdzić tę książkę jako następną”.

Bierz udział w wyzwaniach czytelniczych

Wyzwanie czytelnicze to doskonały sposób, by… czytać jeszcze więcej. Np. Lubimyczytać.pl regularnie organizuje wyzwania czytelnicze. W ramach wyzwania lubimyczytać.pl każdego miesiąca sięgamy po książki, których motywem przewodnim jest jeden temat. I tak, np. w lipcu, jak na początek wakacji przystało, czytaliśmy utwory z wakacjami w roli głównej. Czytaliśmy też debiuty czy książki Stanisława Lema lub te inspirowane jego twórczością. Podczas wyzwań czytelniczych można też odkrywać nowe książki do przeczytania, sprawdzając, co przeczytali nasi znajomi! Kolejne wyzwanie czytelnicze, pierwsze w tym roku, opublikujemy 5 stycznia!

W jaki sposób Wy lubicie sięgać po książki? Macie swoje rytuały? Potrzebujecie dodatkowej mobilizacji lub organizacji?

Źródło: www.inc.com / lubimyczytac.pl
Fot. Envato elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

Justyna Mietlicka - WYWIAD

Co motywuje Justynę Mietlicką do działania?

Chciałam Was zaprosić na rozmowę z Justyną Mietlicką, autorką m.in. wydanej niespełna dwa miesiące temu powieści „Maestro”. Autorka zdradza jaką, najbardziej niesamowitą rzecz udaje jej się zrobić w ciągu dnia, co chciałaby opanować do perfekcji czy to, jaką opinię na temat swojej pierwszej powieści usłyszała zanim, wysłała plik do Wydawcy. Zapraszam do lektury.


Pakt-Anna Potyra-zaczytanyksiazkoholik.pl

Upokorzenie, przekroczenie granic strachu, bólu i wytrzymałości – „Pakt”, Anna Potyra

Paweł, stary przyjaciel komisarza Adama Lorenza powróciwszy z obczyzny, postanowił kupić poniemiecki Pałac i przywrócić mu lata świetności. Dwadzieścia lat temu w tymże majątku znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Obecnie nie ma po tym śladu i nikt nie wraca do tego tematu. Do czasu…