Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów

Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów

Autor: Halina Hila Marcinkowska


Opis książki:

Emigracja, wygnanie, wyjazdy dobrowolne, wymuszone, upragnione, albo niechciane, legalnie, albo nielegalne, wyjazdy bez powrotu – to los niemal dwustu tysięcy Żydów, którzy po wojnie opuścili Polskę. Emigracja to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mogą spotkać człowieka, to niepewność i lęk przed nieznanym. To także oderwanie – często na zawsze – od wszystkiego, co pokochaliśmy, od miejsc i ludzi.
Gdy mówi się o żydowskiej emigracji, zazwyczaj przychodzi nam na myśl rok 1968 i symboliczny Dworzec Gdański. Jednak rok 1968 to tylko epizod znacznie dłuższej historii. Po 1968 roku Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Dla porównania, w latach 1945-1947 wyjechało 150 spośród 250 tysięcy mieszkających w Polsce Żydów! Była to emigracja na masową skalę, w większości przypadków nielegalna, która doczekała się własnej nazwy i jest zazwyczaj określana jako „bricha” (hebr. ucieczka).
„Wieczni tułacze” to książka która oddaje głos ludziom, którzy w różnym czasie i różnych okolicznościach opuścili Polskę. Opowiada o ich dramatycznych losach i przedstawia żydowską emigrację w zupełnie nowym świetle.


Poznaj inne książki

Przekonaj mnie, że to ty

Przekonaj mnie, że to ty Przekonaj mnie, że to ty

Anna Karpińska

Dobre rady dla narzeczonych i małżonków

Dobre rady dla narzeczonych i małżonków Dobre rady dla narzeczonych i małżonków

Ks. Aleksander Woźny

Antek i guzik z wygranej

Antek i guzik z wygranej Antek i guzik z wygranej

Aneta Grabowska

Proroczy sen

Proroczy sen Proroczy sen

Krystyna Wajda

Z tej strony Sam Z tej strony Sam

Dustin Thao

Nigdy nie będziesz sama

Nigdy nie będziesz sama Nigdy nie będziesz sama

Magdalena Alicja Kruk


Dodaj komentarz