Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów

Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów

Autor: Halina Hila Marcinkowska


Opis książki:

Emigracja, wygnanie, wyjazdy dobrowolne, wymuszone, upragnione, albo niechciane, legalnie, albo nielegalne, wyjazdy bez powrotu – to los niemal dwustu tysięcy Żydów, którzy po wojnie opuścili Polskę. Emigracja to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mogą spotkać człowieka, to niepewność i lęk przed nieznanym. To także oderwanie – często na zawsze – od wszystkiego, co pokochaliśmy, od miejsc i ludzi.
Gdy mówi się o żydowskiej emigracji, zazwyczaj przychodzi nam na myśl rok 1968 i symboliczny Dworzec Gdański. Jednak rok 1968 to tylko epizod znacznie dłuższej historii. Po 1968 roku Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Dla porównania, w latach 1945-1947 wyjechało 150 spośród 250 tysięcy mieszkających w Polsce Żydów! Była to emigracja na masową skalę, w większości przypadków nielegalna, która doczekała się własnej nazwy i jest zazwyczaj określana jako „bricha” (hebr. ucieczka).
„Wieczni tułacze” to książka która oddaje głos ludziom, którzy w różnym czasie i różnych okolicznościach opuścili Polskę. Opowiada o ich dramatycznych losach i przedstawia żydowską emigrację w zupełnie nowym świetle.


Poznaj inne książki

Dom samobójców Dom samobójców

Charlie Donlea

Steinbeck. Wściekły na świat

Steinbeck. Wściekły na świat Steinbeck. Wściekły na świat

William Souder

Klawo, jadziem!

Klawo, jadziem! Klawo, jadziem!

Stanisław Grzesiuk

Czekając na człowieka

Czekając na człowieka Czekając na człowieka

Agnieszka Osiecka

Worek kości

Worek kości Worek kości

Stephen King

Puk puk Puk puk

Anders Roslund


Dodaj komentarz