Niebo bez ptaków

Niebo bez ptaków

Autor: Danuta Brzosko-Mędryk


Opis książki:

Jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar hitlerowskiego kombinatu śmierci na Majdanku i jeden z pierwszych książkowych głosów kobiet z tego miejsca.

Danuta Brzosko-Mędryk jako dwudziestodwulatka trafiła do obozu za działalność konspiracyjną. Najpierw pracowała jako sprzątaczka, a potem pielęgniarka w więźniarskim szpitalu obozowym. Już wtedy, ryzykując życie, próbuje notować prawdę o obozie, którą wysyła w świat przy pomocy robotników z zewnątrz. W ten sposób powstaje bezcenny dokument prawdy o człowieku.

Wydanie pod opieką merytoryczną i patronatem Państwowego Muzeum na Majdanku.

Danuta Brzosko-Mędryk (1921–2015) – lekarka stomatolog, pisarka, działaczka społeczna. Urodzona w Pułtusku. W trakcie okupacji dwukrotnie aresztowana. Po raz pierwszy podczas egzaminu maturalnego w prywatnym mieszkaniu. Egzamin ustny ukończyła na Pawiaku w trakcie więziennego spaceru. Drugi raz aresztowana w swoim mieszkaniu za działalność konspiracyjną. Przewieziona do obozu Lublin KL Majdanek. Następnie do KL Ravensbrück i KL Buchenwald. Jej wspomnienia obozowe „Niebo bez ptaków” były powodem, dla którego w 1971 roku rząd USA powołał ją na świadka procesu ekstradycyjnego byłej nadzorczyni KL Lublin Herminy Braunsteiner-Ryan oraz w procesie załogi Majdanka w Düsseldorfie. Jedna z inicjatorek budowy Centrum Zdrowia Dziecka. Za swoje zasługi wielokrotnie odznaczana, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Opublikowała między innymi: „Czy świadek szuka zemsty?”, „Mury w Ravensbrück”, „Warszawskie dziewczęta”.


Poznaj inne książki

Bo zawsze jest jak jest

Bo zawsze jest jak jest Bo zawsze jest jak jest

Klaudiusz Kobiela

Czarne narcyzy

Czarne narcyzy Czarne narcyzy

Katarzyna Puzyńska

Co kapelusz jeść powinien

Co kapelusz jeść powinien Co kapelusz jeść powinien

Agnieszka Gadzińska

OOBE Drugie życie poza ciałem

OOBE Drugie życie poza ciałem OOBE Drugie życie poza ciałem

Robert Noble

Ferie

Ferie Ferie

Anna Wołoszyn-Figiel

Tyrania postępu

Tyrania postępu Tyrania postępu


Dodaj komentarz