Agnieszka Panasiuk, Antonia na Podlasiu, zaczytanyksiazkoholikPL

Dla fanów powieści historycznych – „Na Podlasiu. Antonia”


Olga Fiodorowa Wołgogradowa Antonii Gillard oraz jej przyjaciółce Krystynie Błęckiej wymówiła posadę nauczycielek w Warszawskim Instytucie Wychowania Panien. Zaważyło na tym to, że potajemnie uczyły polskiego, polskiej historii oraz geografii. W latach 1869 w całym zaborze pod rygorem więzienia był zakaz nauczania języka, literatury, historii czy geografii polski. I tak miały szczęście, że nie trafiły do więzienia.

Pewnego dnia Tosia, bo tak zwali Antonię przyjaciele, otrzymała pismo z ofertą pracy. Propozycja guwernerowania w Białej na Podlasiu. Pracę miała podjąć u sekretarza naczelnika, lejtnanta Fiodora Tochoczewskiego i jego żony Soni Nikołajewny, którzy byli Rosjanami. W trakcie podróży pociągiem zastanawiała się, jakie są ich córki i jaki ma im dobrać program nauczania. Jak tylko dotarła na miejsce, zrobiło się spore poruszenie. Spodziewali się starej i grubej kobieciny a tutaj zaskoczenie w postaci młodej i ładnej dziewczyny.

Antonia w trakcie pobytu zaprzyjaźnia się z miejscowymi, poznaje lokalne tradycje, śledzi również Oswobodziciela, człowieka, który pomaga ludziom zmagać się z carskimi represjami. Kim okaże się tajemniczy jeździec? Jakaż to intryga spowodowała, że Tosia nie zabawiła długo jako guwernantka? Co dokładnie oznaczała jej nowa praca jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii we Franopolu? Czy znajdzie w końcu upragnioną miłość w tym trudnym czasie?

Dziwnie tak robotę poniedziałkiem zaczynać. Źle to wróży…

Z Agnieszką Panasiuk to było moje pierwsze spotkanie. Spotkanie trudne, ale bardzo udane. Trudne z uwagi na dość specyficzny język powieści. Czytałam ją z dużym skupieniem, zatracałam się w historii oraz przedstawionych opisach ówczesnego świata. Rozmowy pomiędzy bohaterami są prowadzone z wzajemnym szacunkiem, którego już w obecnych czasach szukać należałoby ze świecą. „Na Podlasiu. Antonia” otwiera cykl książek „Na Podlasiu”. Już niebawem opowieści o losach kolejnych kobiet: Cecylii oraz Aleksandry. Każdy tom rozgrywa się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX wieku.

Jeśli szukacie powieści historycznej, która przeniesie Was do XIX wieku z dopracowanymi do perfekcji opisami, to „Na Podlasiu. Antonia” przypadnie Wam do gustu.



Tytuł: Na Podlasiu. Antonia.
Autor: Agnieszka Panasiuk
Cykl: Na Podlasiu (tom 1)
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 07-09-2020
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Siła. Kalendarz 2023 Paula Coelho - zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Planuję 2023 rok – „Siła. Kalendarz 2023” Paula Coelho

Podróż przez cały rok w towarzystwie sentencji Paula Coelho. Kalendarz na 2023 rok z cytatami z dzieł brazylijskiego pisarza w pięknej szacie graficznej autorstwa Cataliny Estrady. „Nikt nie jest odważny przez cały czas. Nieznane to ciągłe wyzwanie, a strach jest częścia podróży.” – Kronikia. Kiedy Aniołowie mówią.


Bądź moim światłem - Dorota Dea Makowska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bądź moim światłem”, Dorota Dea Makowska

Izabela trzy miesiące po ślubie poznaje w kawiarni Marka. Choć nie zamieniają ani słowa, ona już wie, że jej życie właśnie się zmieniło. Mężczyzna znajduje ją tydzień później. Zostawia na stoliku kartkę z adresem i odchodzi. Izabela, wiedziona ciekawością, idzie na pierwsze spotkanie z milczącym malarzem.