Blog książkowy - Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych -Magda Kosińska-Król

Przedpremierowo – „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, Magda Kosińska-Król


„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” to pełne humoru, a zarazem głębokie studium historii amerykańskich seriali komediowych. Magda Kosińska-Król zabiera nas, czytelników w fascynującą podróż przez świat sitcomów, rzucając światło na ich wpływ na kulturę i społeczeństwo Stanów Zjednoczonych.

Książka skupia się na idei, że komedia to nie tylko narzędzie rozrywkowe, ale również potężne antidotum na rozmaite wyzwania życiowe i społeczne. Autorka przytacza wiele ikonicznych produkcji, takich jak „Flintstonowie”, „Jetsonowie”, „Simpsonowie”, „Rodzina Addamsów”, „MAS*H”, „The Cosby Show”, „Kroniki Seinfelda”, „Przyjaciele”, „Biuro”, „Świat według Bundych” czy „Współczesna rodzina”, analizując ich znaczenie i wpływ jak np. w serialu „Jetsonowie”, którzy stają się ofiarami konsumpcjonizmu (kupują, nabywają, wydają, ale niewiele mają). Oglądanie amerykańskich seriali komediowych miało wiele zalet i przyczyniało się do rozwoju telewizji jako medium rozrywkowego. Był to okres, w którym telewizja stała się powszechnie dostępna i zaczęła zdobywać popularność, a produkcje komediowe odegrały ważną rolę w przyciąganiu widowni.

„Flintstonowie” to prawdopodobnie największe dokonanie studia Hanna-Barbera.

Magda Kosińska-Król w swojej książce serwuje nam podróż od czasów krachu na Wall Street aż do XXI wieku. Zobaczymy, w sumie to przeczytamy o tym, jak można wykorzystywać żarty w poważnych sprawach.

Z perspektywy widzów żyjących w XXI wieku, serial „Jetsonowie” był wręcz proroczy. Przedstawiono lekarskie telekonsultacje i wideokonferencje, smartwatche, drony, hologramy, kapsułki endoskopowe. W latach 60. były to przejawy niezwykłej wyobraźni plastyków i scenarzystów studia Hanna-Barbera.

Ciekawym aspektem jest fakt, że Kosińska-Król nie ogranicza się tylko do popularnych tytułów. Przybliża także mniej znane seriale, ale równie istotne ze względu na ich wkład w popkulturę i historię amerykańskiej telewizji. Autorka przemyca w książce anegdoty związane z tworzeniem kultowych serii, co dodaje lekturze smaku i zaskakujących elementów.

„Simpsonowie” to produkcja, która zajmuje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.

Ponadto, „Antidotum” to nie tylko sucha analiza, ale również fascynujące portrety niezwykłych osobowości związanych z branżą telewizyjną. Kosińska-Król ukazuje, że za każdym śmieszkiem kryje się zwykle historia geniusza, bólu, czy czasem kontrowersji. Z niezwykłym zainteresowaniem czytałam ciekawostki dotyczących tych seriali, które sama oglądałam, i do których często obecnie wracam, jak np. „Świat według Bundych”. Z zapartym tchem zagłębiałam się w informacje, które były dla mnie obce i dlatego tak niezwykle ciekawe.

Książka nie tylko dostarcza rozrywki dla miłośników komedii, ale jest też doskonałym przewodnikiem po historii telewizyjnych komedii, które miały znaczący wpływ na kształtowanie świadomości społeczeństwa. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zgłębić kulisy tworzenia klasycznych produkcji, zrozumieć ich rolę w społeczeństwie oraz poznać fascynujące postaci, które przyczyniły się do sukcesu amerykańskich sitcomów. „Antidotum” to doskonała mieszanka rozrywki i edukacji, która pozostawia czytelnika z pełnym zrozumieniem i szacunkiem dla dziedzictwa amerykańskiej telewizji komediowej. Wierzę, że każdy w „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” znajdzie coś, co go zaskoczy.

Tytuł: Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych
Autor: Magda Kosińska-Król
Gatunek: reportaż
Wydawnictwo Perony Kultury
Data wydania: 24-01-2024
Ilość stron: 441
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 49,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dereszowska

Anna Dereszowska: Jako lektorka audiobooków mam bardzo dużo pracy.

Anna Dereszowska uważa, że doskonale sprawdza się jako lektorka audiobooków i dlatego chętnie przyjmuje kolejne zlecenia. Popularność takich nagrań rośnie, zdarza się więc, że jednocześnie pracuje nawet nad kilkoma książkami. Anna Dereszowska czerpie z tego dużą satysfakcję i przekonuje, że podczas tej pracy paradoksalnie odpoczywa.


Ella Carey - BIO, zaczytanyksiazkoholik.pl

Ella Carey

Amerykańska pisarka od dziecka zafascynowana wszystkim, co francuskie (z Paryżem na czele). Dyplomowana pianistka i historyczka, autorka sześciu powieści przetłumaczonych na kilkanaście języków. Książka „Po latach w Paryżu”, podobnie jak kolejne części trylogii paryskiej (w przygotowaniu) stała się bestsellerem m.in. w kategorii „nieodkładalne” na Amazonie, co oznacza, że większość tych, którzy czytali ją w wersji elektronicznej, pochłonęła ją w mniej niż trzy dni.