Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena

Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena

Autor: J.R.R. Tolkien


Opis książki:

„Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena” to powieść, która czekała na publikację ponad sto lat!

„Upadek Gondolinu” jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni” i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że Upadek Gondolinu był „pierwszą prawdziwą opowieścią” o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Balrogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.
Rękopis powieści został odnaleziony w pozostawionym przez pisarza archiwum.

Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się syn autora, Christopher Tolkien.

J.R.R. Tolkien urodził się w 1892 r. w Bloemfontein w Afryce Południowej. Po przeprowadzce do Anglii ukończył naukę szkolną w Birmingham, a następnie zdobył stypendium na podjęcie studiów w Oksfordzie. Po odbyciu służby wojskowej podczas I wojny światowej rozpoczął błyskotliwą karierę naukową w dziedzinie filologii staroangielskiej na uniwersytecie w Leeds, a następnie kontynuował ją jako profesor w Oksfordzie. Największą jednak sławę zdobył jako twórca Śródziemia i autor takich klasycznych książek, jak „Hobbit”, „Władca Pierścieni” oraz „Silmarillion”, które stanowią świadectwo jego niezwykłej wyobraźni, talentu pisarskiego i zdolności mitotwórczych. Napisał też szereg drobniejszych utworów beletrystycznych, poetyckich oraz książek dla – początkowo własnych – dzieci, których miał czworo. Zmarł w 1973 r.
Najmłodszy syn J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien (1924-2020) podczas II wojny światowej służył w RAF, a następnie poszedł w naukowe ślady ojca. Wyznaczony przez niego na opiekuna jego spuścizny literackiej, od 1977 r. wydawał i redagował teksty ojca, tworząc w ten sposób zbiór, w którym 17 tomów jest poświęconych samemu Śródziemiu.


Poznaj inne książki

Ani ta, ani tamta

Ani ta, ani tamta Ani ta, ani tamta

Anita Scharmach

Psie pazury Psie pazury

Thomas Savage

Wschód księżyca

Wschód księżyca Wschód księżyca

Erin Hunter

Ruchomy zamek Hauru

Ruchomy zamek Hauru Ruchomy zamek Hauru

Diana Wynne Jones

Król przypraw

Król przypraw Król przypraw

Elizabeth Camden

Żarliwa dusza

Żarliwa dusza Żarliwa dusza

Bree Barton


Dodaj komentarz