Blog książkowy - Wszechstronny geniusz - Benjamin Franklin - Walter Isaacson - zaczytanyksiazkoholik.pl

Wszechstronny geniusz – „Benjamin Franklin”, Walter Isaacson


Walter Isaacson w książce „Benjamin Franklin” przedstawia życie jednej z najważniejszych postaci w historii Ameryki. Franklin, znany jako jeden z ojców założycieli, był człowiekiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach – od polityki i nauki, po działalność wydawniczą i filozofię.

Walter Isaacson prowadzi nas przez całe życie Franklina, od skromnych początków w Bostonie, przez lata spędzone w Filadelfii, aż po jego działalność dyplomatyczną w Europie. Książka jest podzielona na chronologiczne rozdziały, co ułatwia śledzenie rozwoju kariery i życia osobistego Franklina. Autor skupia się na różnych aspektach jego życia, pokazując go nie tylko jako polityka, ale także jako wynalazcę, pisarza, myśliciela i humorystę.

Jednym z aspektów geniuszu Franklina była rozległość jego zainteresowań, od nauki, przez formy rządu, po dyplomację i dziennikarstwo, do których podchodził od strony bardzo praktycznej, nie teoretycznej.

Isaacson pisze w sposób przystępny i angażujący, łącząc fakty historyczne z ciekawymi anegdotami, co sprawia, że lektura jest zarówno pouczająca, jak i przyjemna w odbiorze. Autor z powodzeniem oddaje złożoność postaci Franklina, ukazując jego zalety i wady, co czyni go bardziej ludzkim i bliskim czytelnikowi.

W ciągu swego osiemdziesięcioczteroletniego życia był najlepszym amerykańskim naukowcem, wynalazcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem biznesowym, był także jednym z najbardziej praktycznych, choć nie najwybitniejszych myślicieli politycznych.

Książka daje dogłębne spojrzenie na życie Franklina, który jawi się jako niezwykle wszechstronny człowiek. Jego zdolność do adaptacji i innowacyjność są wręcz inspirujące. Zawarte w książce historie o jego eksperymentach z elektrycznością czy działalności wydawniczej pokazują go jako człowieka nieustannie dążącego do poszerzania swoich horyzontów.

Isaacson również doskonale ilustruje, jak Franklin wpłynął na kształtowanie się amerykańskiej tożsamości i wartości, takich jak pragmatyzm, wolność i niezależność. Przybliża także jego umiejętności dyplomatyczne, które były kluczowe w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość.

Jego moralność opierała się na szczerym przekonaniu do prowadzenia cnotliwego życia, służenia ukochanemu krajowi i nadziei na osiągnięcie zbawienia poprzez dobre uczynki.

W książce zawarte są ilustracje, które wzbogacają tekst, przedstawiając różne aspekty życia Franklina. Obejmują one portrety, mapa, dokumenty i sceny z jego życia. Portrety ukazują Franklina na różnych etapach życia, a mapa i dokumenty przybliżają kontekst historyczny jego działalności. Ilustracje te pomagają lepiej zrozumieć jego osiągnięcia i wkład w amerykańską historię. Na samym końcu książki zawarte zostały również spis postaci oraz kalendarium. Dzięki spisowi postaci, o których wspomina autor, możemy bliżej je poznać i przypomnieć sobie, kim są poszczególne postacie, co jest szczególnie pomocne w przypadku występowania ich mnogości. W przypadku kalendarium pozwala ono na łatwe zrozumienie chronologii wydarzeń.

Nauką, jaką jego ojciec wyciągnął z tej sprawy, było to, iż wizyty odległych krewnych „muszą być wystarczająco krótkie, by pożegnać ich w zgodzie”.

„Benjamin Franklin” to fascynująca biografia, która nie tylko przybliża postać jednego z najważniejszych Amerykanów, ale także ukazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki ciekawości świata i chęci niesienia pomocy innym. Walter Isaacson stworzył książkę, która jest nie tylko biografią, ale także inspiracją do działania i nauki. Książka z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii, biografii czy literatury popularnonaukowej, jak i osobom poszukującym motywacji do rozwoju osobistego.

Tytuł: Benjamin Franklin
Tytuł oryginału: Benjamin Franklin: An American Life
Autor: Walter Isaacson
Gatunek: popularnonaukowa, biografie, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 27-02-2024
Data 1. wyd. pol.: 2020
Data 1. wydania: 2003
Ilość stron: 640
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Cena okładkowa: 89,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Miejsce na ziemi, Anna Balińska, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Miejsce na ziemi”, Anna Balińska

Anna miała plan na życie. Szczęśliwa rodzina, piękny dom. Kiedy los postanawia pokazać jej, że w życiu bywa przewrotnie, dziewczyna decyduje się na wyjazd do Nikołowa. Na miejscu otrzymuje ciekawą pracę, wynajmuje mieszkanie… a właściwie coś, co mieszkaniem być powinno. Poznaje wielu interesujących ludzi, z których każdy zostawia po sobie ślad w jej sercu. Od pierwszych chwil towarzyszą jej dwaj mężczyźni


"Gorsza Siostra", Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

„Gorsza Siostra”, Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

Ida ma 25 lat, męża Tomka i dwuletnią córeczkę – Dziunię. Przed rokiem wykryto u kobiety białaczkę. Choroba postępuje szybko i jest wyniszczająca. Mama Idy, Urszula, jest przerażona, chce ocalić życie córki za wszelką cenę! Tylko przeszczep może uratować Idzie życie, a niestety, żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku.