Blog książkowy - O stracie, tajemnicach i nadziei - Zapach Oliwii - Catherine Reiss

O stracie, tajemnicach i nadziei – „Zapach Oliwii”, Catherine Reiss


„Zapach Oliwii” autorstwa Catherine Reiss to poruszająca powieść, która wciągnęła mnie od pierwszych stron i trzymała w napięciu do samego końca. Książka opowiada historię Eli, która po sześciu latach wraca do rodzinnego miasteczka na Mazurach, by zmierzyć się z traumą związaną ze śmiercią swojej młodszej siostry, Oliwii.

Oliwia była idealna – piękna, bystra, życzliwa i uwielbiana przez wszystkich. Była nie tylko piękna zewnętrznie, ale także wewnętrznie. Dziewczyna była bystra i inteligentna, zawsze gotowa rozwiązać najtrudniejsze zagadki czy znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Jej tragiczne odejście pozostawiło głęboką ranę w sercach rodziny i przyjaciół, a także mnóstwo niewyjaśnionych pytań. Eli, próbując poradzić sobie z bólem, pisze książkę pod pseudonimem, co staje się dla niej formą terapii, jej wyzwoleniem. Chciała w ten sposób uwolnić się od tych wszystkich prześladujących ją myśli. Tytuł jej książki brzmi „Heterocera”, czyli motyle nocne, ćmy, gdyż właśnie tak postrzegała swoją siostrę.

Oliwia Marina. 1998-2016. Żyła lat 18. Byłaś naszym najjaśniejszym światłem. Teraz niech Twoje światło służy Panu. Śpij, Aniołku.

Fabuła nabiera tempa, gdy po premierze książki wychodzą na jaw nowe okoliczności śmierci Oliwii – sugerujące, że mogła być prześladowana. Autorka umiejętnie wplata w historię tajemnicze symbole, takie jak kwiaty czerwonych magnolii i motyle, które dodają opowieści głębi i symbolicznego znaczenia. Te elementy stają się nie tylko częścią zagadki do rozwiązania, ale także metaforami nadziei, miłości i odrodzenia.

Nie wiesz, jak to jest – mówi spokojnie. – Nie wiesz, jak to jest żyć poprzez te wszystkie lata z myślą, że ona zabiła się przez ciebie.

Styl pisania Catherine Reiss moim zdaniem jest piękny i poetycki, co sprawia, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Autorka doskonale oddaje emocje swoich bohaterów, ukazując ich wewnętrzne zmagania i lęki. Jednym z największych atutów „Zapachu Oliwii” jest głębia psychologiczna postaci. Eli jest złożoną i wiarygodną bohaterką, której ból i determinacja są namacalne. Czytając, razem z nią przechodzi się przez proces żałoby, odkrywania prawdy i poszukiwania nadziei. Relacje między członkami rodziny, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami miasteczka są ukazane z dużą wrażliwością i realizmem. Widzimy, jak wielki ból noszą w sobie rodzice Eli i Oliwii, przerasta ich to, co się stało z Oliwią, nie zauważają, że mimo wszystko została im jeszcze jedna córka. Ojciec na wszelkie sposoby starał się pomóc Oliwii, mimo iż z boku wyglądało to inaczej.

Bardzo chcę, żeby stało mi się coś złego, bo doskonale wiem, że mój ojciec cierpi…

Na wstępie powieści Autorka wraz z Wydawnictwem zaznaczają, że książka porusza trudne tematy, takie jak, uzależnienie od narkotyków, śmierć bliskiej osoby czy toksyczne relacje, co czyni ją lekturą jedynie dla osób powyżej szesnastego roku życia. W książce zastosowano podział na akty i sceny, nie jak to jest zazwyczaj, czyli rozdziały, co wprowadza nową dynamikę do narracji i organizacji treści. Takie rozwiązanie zbliża strukturę książki do dramatu teatralnego, nadając jej bardziej dramatyczny i intensywny charakter. Każda scena jest oznaczona datą oraz imieniem i nazwiskiem bohatera, co dodaje głębi i struktury do narracji, a także ułatwia śledzenie wydarzeń oraz perspektyw postaci.

Nie ma jej lub nie ma ochoty nawet prosić mnie o pomoc. Już wie, kim jestem, i wie, co zrobiłam, co znowu zrobiłam…

Książka stawia ważne pytania o to, jak radzimy sobie z utratą bliskich, jak trauma wpływa na nasze życie i jak możemy odnaleźć siłę, by iść dalej. To historia o miłości, przebaczeniu i nadziei, która pozostawiła mnie z głębokimi przemyśleniami na długo po jej przeczytaniu.

Nie pojmowałam, dlaczego moja młodsza siostra ciągle to robi.

„Zapach Oliwii” to emocjonująca, wzruszająca i pięknie napisana powieść, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom literatury psychologicznej, obyczajowej czy kryminałów, thrillerów. Catherine Reiss stworzyła powieść, która porusza serca i pozostawia niezatarte wrażenie. Gorąco polecam tę książkę.

Tytuł: Zapach Oliwii
Autor: Catherine Reiss
Gatunek: thriller new adult, kryminał
Wydawnictwo Dlaczemu
Data wydania: 30-04-2024
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Agnieszka Miklis, Pstrągi, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pstrągi”, Agnieszka Miklis

Młode małżeństwo zatrudnia opiekunkę do dziecka: atrakcyjną, choć nieco ekscentryczną Karolinę. Wkrótce potem matka dziecka umiera. Sekcja zwłok ujawnia, że została zamordowana, a poszlaki wskazują na nianię. Do akcji wkracza Roswita Rein, znana ze „Wściekłej skóry” detektywka amatorka, która zdążyła zaprzyjaźnić się z dziewczyną i nie wierzy w jej winę.


Najciemniejsze odcienie czerwieni - Alicja Nowak - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Najciemniejsze odcienie czerwieni”, Alicja Nowak

Osiemnastoletnia Chiara Federica Bonverte budzi się w lesie. Nie pamięta, jak się tam znalazła. Nie pamięta, gdzie mieszkała wcześniej. Nie pamięta swojej rodziny. Nie pamięta niczego. Błądząc, trafia do gotyckiej rezydencji zamieszkałej przez pięcioro rodzeństwa – trzech braci, dwie siostry – oraz ich wuja. Rodzina jest może nieco dziwna, ale życzliwa. Chiara może się