Blog książkowy - Każdy z nas ma swoje unikalne przeznaczenie - Alchemik - Paulo Coelho - zaczytanyksiazkoholik.pl

Każdy z nas ma swoje unikalne przeznaczenie – „Alchemik”, Paulo Coelho


„Alchemik” autorstwa Paulo Coelho to powieść, która zdobyła serca czytelników na całym świecie, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych dzieł literatury współczesnej. Książka ta, wydana po raz pierwszy w 1988 roku, jest swoistą podróżą duchową, której centralnym motywem jest poszukiwanie własnego przeznaczenia i spełnienia.

„Alchemik” sprzedał się w 150 milionach egzemplarzy i został opublikowany w 88 językach, co czyni Paula Coelho najczęściej tłumaczonym autorem z języka portugalskiego na świecie i jednym z najpopularniejszych pisarzy współczesnych. W Polsce jego książki osiągnęły nakład 5 milionów egzemplarzy.

Głównym bohaterem „Alchemika” jest Santiago, młody pasterz z Andaluzji, który pewnego dnia decyduje się podążyć za swoimi marzeniami. Rodzice chcieli, aby chłopak został księdzem, co byłoby dumą dla prostej, wiejskiej rodziny, której zarobki wystarczały jedynie na chleb i wodę. Santiago studiował łacinę, hiszpański i teologię. Nie mniej chłopak od zawsze marzył o poznawaniu świata, o podróżowaniu, a nie o poznawaniu Boga. Podczas pewnego snu widzi skarb ukryty u stóp egipskich piramid, co staje się początkiem jego niezwykłej podróży przez różne kraje i kultury. Po drodze spotyka różnorodne postaci, takie jak Cygankę, Melchizedecha, Króla Salem czy handlarza kryształów. Każde z tych spotkań przynosi mu nowe lekcje i zrozumienie czym naprawdę jest poszukiwanie swojego przeznaczenia.

Opłakuję Narcyza, bo za każdym razem, kiedy pochylał się nade mną, mogłem dojrzeć na dnie jego oczu odbicie mojej własnej urody.

„Alchemik” jest pełen głębokich, filozoficznych refleksji na temat życia, przeznaczenia i odwagi w dążeniu do marzeń. Coelho zręcznie splata wątki mistyczne i duchowe z codziennymi realiami, co sprawia, że książka ma uniwersalny przekaz. Kluczowym przesłaniem powieści jest idea, że każdy człowiek ma swoją „Wielką Opowieść” – drogę, którą musi podążyć, aby osiągnąć pełnię szczęścia i spełnienia.

Po dwóch latach włóczęgi po równinach Andaluzji znał już na pamięć wszystkie jej zakamarki i właśnie wędrówka była sensem jego życia.

Styl pisania Coelho jest prosty, ale zarazem poetycki. Jego zdania są zwięzłe, pełne mądrości i często mają charakter aforyzmów, czyli złotych myśli, sentencji. Taka forma przekazu sprawia, że książka jest łatwa do czytania, a jednocześnie głęboko poruszająca.

Przeczytanie „Alchemika” to doświadczenie, które pozostawia trwały ślad. Książka ta nie tylko inspiruje do refleksji nad własnym życiem, ale także motywuje do działania i realizowania swoich marzeń tak jak Santiago.

Znał wielu ludzi w tych stronach – dlatego tak lubił wędrować. Zawsze można bowiem spotkać coraz to nowych przyjaciół i wcale nie trzeba z nimi stale przebywać. Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi… stają się oni w końcu częścią naszego życia. A skoro są już częścią naszego życia, to chcą je zmienić. Jeśli nie stajemy się tacy, jak tego oczekiwali, są niezadowoleni. Ponieważ ludziom wydaje się, że wiedzą dokładnie, jak powinno wyglądać nasze życie.

Szczególnie ujęła mnie zdolność Coelho do przekazywania uniwersalnych prawd w sposób przystępny i zrozumiały. Jego wizja świata, w którym wszystko ma swoje miejsce i cel, a każdy napotkany człowiek i każda sytuacja są częścią większego planu.

Nigdy nie zrozumiał, że zawsze mamy możliwość robienia tego, o czym naprawdę marzymy.

„Alchemik” to książka, która zasługuje na miano współczesnego klasyka, aż żałuję, że dopiero teraz wpadła w moje ręce. Wydana w 3 wariantach okładkowych: broszurowej, twardej i z barwionymi bokami. Treść wzbogacona została o rysunki, a większy tekst ułatwia czytanie, nie męcząc aż tak bardzo oczu. Jej uniwersalne przesłanie, piękno języka i głębia duchowa czynią ją dziełem, do którego warto wracać wielokrotnie. To opowieść, która uczy, że prawdziwe bogactwo tkwi nie w materialnych dobrach, ale w sercu i duszy każdego z nas. Polecam z całego serca.

Tytuł: Alchemik
Tytuł oryginału: O Alquimista
Autor: Paulo Coelho
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Drzewo Babel
Data wydania: 05-06-2024
Ilość stron: 256
Oprawa: miękka ze skrzydełkami, twarda, z barwionymi brzegami
Cena okładkowa: 49,90 zł – 74,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

"Tamta kobieta", Mary Kubica

„Tamta kobieta”, Mary Kubica

Poturbowani rodzinnymi przejściami, Sadie i Will Foustowie przeprowadzają się z Chicago do sennego miasteczka w Maine. Nie na długo odnajdują spokój. Kiedy zostaje zamordowana ich sąsiadka, atmosfera wokół nowych lokatorów zaniedbanego domu gęstnieje. Lokalną społeczność opanowują podejrzenia i strach, a Sadie zaczyna obsesyjnie zagłębiać się
w mroczną tajemnicę śmiertelnej nocy.


Blog książkowy - Homo artist - Michał Jakub Krym - zaczytanyksiazkoholik.pl

Jak należy traktować gatunek ludzki? – „Homo artist”, Michał Jakub Krym

Michał Jakub Krym we wstępie swojej książki nakreśla nam, dlaczego podjął się napisania felietonów, co one dla niego znaczą oraz dlaczego tytuł książki to właśnie Homo artist, a nie np. Homo sapiens. Autor zawarł w niej swoje poglądy i przekonania, w sumie taka jest rola felietonów, że są utrzymywane w osobistym tonie, lekkiej formie i wyrażające punkt widzenia autora.