zaczytanyksiazkoholik.pl, Joanna Gierak-Onoszko, 27 śmierci Tobyego Obeda

Reportaż nagrodzony NIKE Czytelników! – „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko


Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.

Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania

– powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? „27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

Źródło: Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” przeleżała u mnie na regale prawie sześć miesięcy, zanim po nią sięgnęłam. Jak widać, zbierałam się dość długo do jej przeczytania. Zanim przeczytałam ją, Kanada kojarzyła mi się zupełnie z czymś innym, np. syropem klonowym i spełnianiem marzeń. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Kanadę ujrzałam od zupełnie innej strony, nieznanej mi kompletnie i zapewne nieznanej tysiącom jak nie milionom osób. Rdzenna ludność wiele wycierpiała, wykorzystywanie seksualne, duchowe, fizyczne, kulturowe, psychologiczne. Dzieci rdzennych mieszkańców cierpiały niewyobrażalnie. Siłą odbierane rodzicom i zamykane w szkołach z internetem, które prowadzili głównie księża. Żadna instytucja nie kwapiła się do pomocy skrzywdzonym. Dzieci, które ukończyły szkołę, były niewydolne do życia społecznego, krzywdy, które im wyrządzono były dla nich karą za to, że są dziećmi rdzennych mieszkańców. Kolejny raz okazuje się, że można krzywdzić, nie ponosząc za to odpowiedzialności, krzywdzić słabszych latami. Kanada niszcząca tych, którzy byli tam na długo przed białymi. Ten bardzo mocny reportaż pozostanie w mojej głowie na długo. Autorka wykazała się nie lada odwagą, pokazując ogromnej rzeszy czytelników ciemną stronę Kanady.Tytuł: 27 śmierci Toby’ego Obeda
Autor: Joanna Gierak-Onoszko
Cykl: Seria Reporterska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Data wydania: 2019
Ilość stron: 344
Oprawa: zintegrowana
Cena rynkowa: 42,00 złDodaj komentarz


Czytaj także

Komisarz Lena Rudnicka - "Szreń" autorstwa Kingi Wójcik

Komisarz Lena Rudnicka – „Szreń” autorstwa Kingi Wójcik

Od tragicznych wydarzeń, których komisarz Lena Rudnicka była spiritus movens, minęło kilka miesięcy. W konsekwencji została karnie przeniesiona do Białych Brzegów, gdzie szybko się przekonała, że na wiejskim komisariacie czas płynie dwa razy wolniej. Sytuacja ulega zmianie, gdy na corocznym Festynie Lodu dochodzi do brutalnego gwałtu ze skutkiem śmiertelnym.


Jednooki kruk, Sven Georgson, zaczytanyksiazkoholik.pl

Sven Georgson, „Jednooki Kruk”

Arcyciekawa powieść historyczna osadzona w czasach, gdy wikingowie budzili strach w Europie. Średniowiecze, XI wiek. Skandynawia. Halfdan Ivarsson to wojownik odznaczający się nie tylko siłą i odwagą, lecz także niezwykłą przebiegłością oraz bystrością umysłu. Przydomek „mądry” nie został mu nadany przypadkowo.