Miód w deszczu, Małgorzata Urszula Laska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Region Kurpiowszczyzny i Mazur w powieści „Miód w deszczu”, Małgorzata Urszula Laska


Na wstępie książki autorka tłumaczy nam, dlaczego taki tytuł książki, a nie inny. Otóż region Kurpiowszczyzny wielu osobom kojarzy się z miodem i bursztynami. Powieść została również wzbogacona o Mazury. Fabuła zrodziła się w momencie, kiedy Małgorzata Urszula Laska podczas jednego z Miodobrań Kurpiowskich przemokła do suchej nitki.

Powieść z uwagi na regionalny dialekt czyta się dość specyficznie, trzeba przegryźć się przez sporo gwary, która do najłatwiejszych nie należy. Za to przede wszystkim pokochałam tę książkę. Dodatkowo akcja dzieje się tuż po wojnie, więc dla fanów literatury historycznej dodatkowy plus, w tym dla mnie. Powojenna rzeczywistość nie jest łatwa, życie rodzinne miesza się tu z historią. Ślady po okupacji i przemarszach wojsk, ukrywanie partyzantów, los żołnierzy wyklętych w PRL-owskiej rzeczywistości – te i inne tematy nie są obce mieszkańcom. Autorka pokazuje nam trud życia rodzinnego, miłość Gretel do Juliana, gdzie musieli zmagać się z próbą czasu, przemoc domową z ręki męża tyrana w stosunku do Antosi. Jak większość sąsiadów i tutaj sąsiedzi wolą udawać, że nic złego się nie dzieje. Regionalistka pomagała w korekcie kurpiowskich dialogów, stąd też są dopracowane do perfekcji.

Czytając, cisną się łzy do oczu, chociażby z tego względu, jaki los jeden człowiek drugiemu jest w stanie zgotować. Bardzo to przykre, że mimo upływu wielu lat ludzie nie potrafią się porozumiewać. Czy Gretel i Julianowi uda się tak pielęgnować miłość, aby przetrwała trudny czas?

Małgorzata Urszula Laska poprzez swoją powieść „Miód w deszczu” zabiera nas w region Kurpiowszczyzny i Mazur lat 50/60. W niemal baśniowej opowieści ujęte zostały bolesne aspekty naszej historii, ale czy nie za poruszanie trudnych tematów jeszcze bardziej kochamy książki? „Miód w deszczu” z całą pewnością jest propozycją wartą rozważenia!

Zaczytany Książkoholik


Tytuł: Miód w deszczu
Autor: Małgorzata Urszula Laska
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, literatura historyczna
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
Data wydania: 29-08-2021
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 48,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wywiad zuzanna Gajewska

Co na temat pisania książek przez AI sądzi Zuzanna Gajewska?

Zuzanna Gajewska, autorka książek z gatunku kryminał pt. „Burza” oraz „Zamieć” opowiada o swoim życiu, o tym, co jest według Niej najważniejsze w pisaniu książek, co sądzi na temat krytyki oraz hejtu czy to, czy zdarzają jej się tak zwane „bloki/blokady twórcze”. Zapraszam Was serdecznie do lektury tejże rozmowy.


Joanna Szczybura - wywioad - zaczytanyksiazkoholik.pl

Pisanie często zaczyna się od marzeń z dzieciństwa – rozmowa z Joanną Szczyburą

Od romantycznych fanfiction w podstawówce po blog o życiu z dzieckiem w spektrum autyzmu. Joanna Szczybura, Autorka „Taką, jaka jestem” opowiada nam o swojej drodze do pisarstwa i głębszych przesłaniach, jakie chciała przekazać czytelnikom. Odkryjemy, jakie inspiracje i wyzwania towarzyszyły Jej w drodze do wydania swojej pierwszej książki. Przygotujcie się na fascynującą podróż przez literackie ścieżki.