Meg Elison, Księga bezimiennej akuszerki, zaczytanyksiazkoholikPL

Daje do myślenia – „Księga bezimiennej akuszerki”


Przetrwanie apokalipsy to dopiero początek. „Księga bezimiennej akuszerki” autorstwa Meg Elison to I tom trylogii „Droga donikąd”. Opowieść podręcznej w świecie postapo – brzmi napis na okładce.

Kiedy się obudziła, na świecie nie było praktycznie ludzi. Zachorowała, ale przezwyciężyła chorobę, przez którą straciła wszystkich bliskich. Gorączka zbijała osobę po osobie. Najmniej odporne były kobiety i dzieci. Noworodki umierały zaraz po narodzinach, niektóre kobiety z trudem przeżywały poród. Większość osób, które ocalały to mężczyźni (zaledwie dwa procent) a kobiety są na wagę złota (ocalało mniej, niż jeden procent).

Nasza bohatera, bezimienna bohaterka przebiera się za mężczyznę i przemierza świat w poszukiwaniu pożywienia, schronienia czy miejsca, gdzie choroba nie dotarła. Przebranie niejednokrotnie ratuje jej życie. Kobiety z uwagi na ich wymarcie są sprzedawane i wykorzystywane seksualnie przez zdziczałych mężczyzn. Trzymają je na łańcuchach, aby nie uciekły. Trochę mnie to zdziwiło, że w momencie, kiedy świat spotyka zagłada to faceci myślą jedynie o zaspokojeniu swoich żądzy seksualnych … gdzie tutaj chęć pomocy drugiemu człowiekowi bez względu na płeć i chęć przeżycia?

Miasta ogarnął mrok, umilkły syreny, zniknęły reguły.

Napotkane na drodze kobiety próbowała wykupować od mężczyzn. Nie byli do tego skorzy, ale za alkohol czy papierosy miała szansę spędzić z nimi kilkanaście minut sam na sam. Jako pielęgniarka i położna dawała wówczas leki antykoncepcyjne, jeśli pojawiła się potrzeba, opatrywała również rany. Tylko tyle albo, aż tyle była często w stanie zrobić. Trupów było tak dużo, że leżały wszędzie, nikt ich nie wywoził. Tam gdzieś człowiek umarł, tam najczęściej zostawał.

KsiążkaKsięga bezimiennej akuszerki” stanowi pamiętnik akuszerki, opowiada w nim o tym, co widzi, jak wygląda świat, jak stara się pomagać ludziom i tym samym co robi, aby ratować własne życie. Oprócz jej słów znajdujemy również historie spisane przez niektóre osoby, które napotkała na swojej drodze. Osoby, którym mogła, choć chwilowo zaufać. Książkę czytało się dobrze, ale trochę za dużo było sprowadzania mężczyzn (nie wszystkich na szczęście wspomnianych w powieści) do rangi brutali, którzy myślą tylko o seksie, niemniej szanuję taką brutalną wizję pisarki. Jak to w trylogiach bywa, musimy czekać na ciąg dalszy, aby dowiedzieć się, czy świat się odrodzi. Swoją drogą z chęcią obejrzę serial, do którego Wydawca odnosi się na okładce – „Opowieść podręcznej”!



Tytuł: Księga Bezimiennej Akuszerki
Tytuł oryginału: The Book of the Unnamed Midwife
Autor: Meg Elison
Cykl: Salamandra, Droga donikąd (tom 1)
Wydawnictwo: DW Rebis
Data wydania: 29-09-2020
Ilość stron: 344
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Śmierć w transsyberyjskim ekspresie- C.J. Farrington - zaczytanyksiazkoholik.pl

Agatha Christie z zaśnieżonej tajgi – „Śmierć w transsyberyjskim ekspresie” autorstwa C.J. Farringtona

Bohaterką powieści jest Olga Puszkina. Pragnęła być kimś innym. Od lat fantazjuje, aby zostać pisarką, żeby studiować literaturę, że na życie będzie zarabiała, pisząc na komputerze w ciepłej kawiarni. Los miał jednak dla niej inny plan, swoje życie spędzała, jak sama to określała w ciasnej, zatęchłej budce przy torach.


Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny - Joya Goffney - zaczytanyksiazkoholik.pl

Nie ulegaj presji otoczenia – „Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny”, Joya Goffney

„Wyznania rzekomo porządnej dziewczyny” autorstwa Joya Goffney to poruszająca powieść, która głęboko zagłębia się w psychikę bohaterki, dostarczając czytelnikowi niezapomnianych wrażeń. Ta książka zaskakuje, porusza i prowokuje do refleksji na temat społecznych oczekiwań i tożsamości.