Cieplarnia

To rozbudza fantazję – „Cieplarnia”, Brian W. Aldiss


Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – czy rzeczywiście jedna z najlepszych w całej fantastyce.

Mam dla Was coś na ocieplenie w ten pochmurny jesienny dzień „Cieplarnia” Briana Aldissa to prawdzie science fiction, mimo że nie uraczysz tam kosmitów, statków, ani innych charakterystycznych dla SF motywów, jednak jest to jak najbardziej prawdziwe dobre science fiction w starym stylu. Autor udowodnił, iż był prawdziwym słownym czarodziejem obdarzonym niezwykłą, mało spotykaną wyobraźnią! Językiem oszczędnym, ale niesamowicie kreatywnym, namalował świat, który jest tak barwny i żywy, że aż trudno oderwać się od czytania! Początek jak dla mnie toporny. Kilkakrotnie chciałam przerwać czytanie, wszystko szło niezwykle opornie. Ale mimo wszystko czytałam dalej … Zostałam niemile zaskoczona ogromem dziwnych nazw, których nie chciało mi się zapamiętywać, opisy były długie – nie umiałam wyobrazić sobie tego wszystkiego. Cały czas tylko latanie, walczenie itp. Już układałam sobie w głowie opinię, już wybierałam inną pozycję – ale coś mnie tknęło no i pochłonęło.

Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości?

Książka jest przerażająca od pewnego momentu, kreuje naprawdę zimny, pusty świat. Cała ta dzikość ludzi skłania do refleksji, ponieważ jedna z teorii zakłada, że ludzie cofną się kiedyś na drzewa. Większość zwierząt wyginęła, ludzie cofnęli się w rozwoju i wyewoluowali, tworząc kilka gatunków, przystosowanych do życia w konkretnych środowiskach. Autor pokazuje, że każda istota ma zdolność przystosowania się do warunków, w której przyszło jej egzystować. Wszystko to na skutek wzmożonej aktywności Słońca. Na arenę wkracza jednak „rozum” – pod postacią tak nieoczekiwaną, że początkowo wzbudzającą we mnie śmiech – grzyba. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli przetrwać ludzkości? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zachęcam serdecznie do lektury.Tytuł: Cieplarnia
Tytuł oryginału: Hothouse
Autor: Brian W. Aldiss
Seria: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 22-10-2019
Data 1. wyd. pol.: 01-01-1983
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 44,90 złDodaj komentarz


Czytaj także

Zośka. Dopóki bije serce

„Zośka. Dopóki bije serce”, Anna Stryjewska

Niewielka wieś w latach 60. w Polsce. I młoda dziewczyna, która nie pasuje do tego świata. Zośka. W snach przemierza szkarłatne pola maków, pije kawę z porcelanowej filiżanki, dotyka szlachetnych tkanin. W rzeczywistości pracuje na gospodarstwie i kuli się pod nieprzyjaznym spojrzeniem matki. Pragnie miłości i akceptacji. Marzy o projektowaniu mody.


W ślepym zaułku, Ewa Szymańsk, zaczytanyksiazkoholik.pl

„W ślepym zaułku”, Ewa Szymańska

Mijasz ją codziennie na schodach. Spotykasz w parku, kiedy spaceruje z córką. Widzisz, jak wsiada do samochodu z mężem. Kobieta taka jak ty. Paulina ma za sobą rozwód i trudy samotnego macierzyństwa. Gdy pewnego dnia w jej życiu pojawia się Jacek – wdowiec z synem – zaczyna wierzyć w to, że wszystko się ułoży i nie dopadnie jej samotność. Przystojny, wysportowany, niezależny finansowo, prowadzący dobrze prosperującą firmę – czegóż więcej potrzeba kobiecie marzącej o stabilizacji i bezpieczeństwie?