Hoxha. Żelazna pięść Albanii

Hoxha. Żelazna pięść Albanii

Autor: Blendi Fevziu


Opis książki:

Stalinizm – szczególnie ponury okres komunizmu – zakończył się w większości krajów Europy Wschodniej trzy lata po śmierci Józefa Stalina, wraz z reformami Chruszczowa po XX zjeździe KPZR. W jednym kraju – Albanii – przetrwał jednak aż do 1990 roku. Reżim, którym kierował albański dyktator Enver Hoxha, trwał jeszcze po jego śmierci w 1985 roku. Był to tak potworny terror, że w Albanii, odizolowanej od reszty świata jak dzisiejsza Korea Północna, nie pojawił się żaden słyszalny głos sprzeciwu.
Hoxa był bogiem, wykreowanym przez propagandę „ojcem Enverem”, a faktycznie zbrodniarzem odpowiedzialnym za niezliczone okrucieństwa.
Kim naprawdę był Enver Hoxha? W ciągu kilku dziesięcioleci, jakie upłynęły od upadku dyktatury, nikt nie próbował odpowiedzieć na to pytanie. Nie opublikowano ani jednej poważnej książki o Enverze Hoxhy. Aż do teraz.
Książka Blendiego Fevziu to nie tylko biografia albańskiego dyktatora, ale dziennikarstwo śledcze w najlepszym wydaniu. Można śmiało powiedzieć, że żadna książka w historii albańskiego piśmiennictwa nie odniosła takiego sukcesu. Była wychwalana, ale też publicznie palona przez wymierające pokolenie wyznawców komunizmu i Envera Hoxhy.
Książka – oparta na źródłach archiwalnych i wywiadach z osobami, które osobiście znały dyktatora – przedstawia losy człowieka, który przez czterdzieści lat rządził europejskim narodem żelazną ręką i którego okrucieństwo nie znało granic.

Blendi Fevziu (ur. 1969) – albański dziennikarz. Jest absolwentem Uniwersytetu w Tiranie. Na początku lat 90. jako członek studenckiego Demokratycznego Ruchu Oporu aktywnie uczestniczył w wydarzeniach, które ostatecznie przywiodły kraj do ustrojowej transformacji. Współuczestniczył także w tworzeniu pierwszych niezależnych mediów albańskich.


Poznaj inne książki

Nadia - dziewczynka z Gracją

Nadia – dziewczynka z Gracją Nadia – dziewczynka z Gracją

Anna Potyra

Pan Kamienia Wschodu

Pan Kamienia Wschodu Pan Kamienia Wschodu

Joanna Lampka

Trzykrotki

Trzykrotki Trzykrotki

Katarzyna Kielecka

Jak oswoić potwory?

Jak oswoić potwory? Jak oswoić potwory?

Monika Drużyńska

Jedna kropla deszczu

Jedna kropla deszczu Jedna kropla deszczu

Joanna Szarańska

Historia pewnego kota

Historia pewnego kota Historia pewnego kota

Laura Agustí


Dodaj komentarz