Grona gniewu

Grona gniewu

Autor: John Steinbeck


Opis książki:

W 1940 roku „Grona gniewu” otrzymały Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award. W ekranizacji książki wyreżyserowanej przez Johna Forda w roli głównej wystąpił Henry Fonda. Ten obsypany nagrodami film tylko potwierdził prawo Steinbecka do miejsca w kanonie literatury pięknej – dotąd pozostaje on zresztą jednym z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku.

Porywająca lekcja historii… Amerykańska klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu!

Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy – sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem – są do przybywających do ich stanu nastawieni wręcz wrogo. Czy w takich okolicznościach Joadom uda się stworzyć dla siebie jakąś przyszłość? Ile będą gotowi poświęcić, by przeżyć?
Historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych.

John Steinbeck (1902–1968) – legendarny amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Jego najbardziej znane powieści to – obok „Gron gniewu” – „Myszy i ludzie”, „Na wschód od Edenu”, „Tortilla Flat” i „Ulica Nadbrzeżna”.


Poznaj inne książki

Ukryty wróg

Ukryty wróg Ukryty wróg

Erin Hunter

Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej

Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej

Wanzel Tomasz

Przedsionek piekła

Przedsionek piekła Przedsionek piekła

Anna Bailey

Pony

Pony Pony

R. J. Palacio

Królobójcy

Królobójcy Królobójcy

Wacław Gąsiorowski

Regulatorzy

Regulatorzy Regulatorzy

Stephen King


Dodaj komentarz