Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Autor: Igor Kostin


Opis książki:

Igor Kostin, przez „Washington Post” nazwany „człowiekiem legendą”, 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat.

Wstrząśnięty rozmiarami katastrofy i milczeniem władz, pozostał na miejscu, by udokumentować ewakuację ludności, ich rozpacz i cierpienia, skrajne lekceważenie bezpieczeństwa, ludzką lekkomyślność, ale też nieprawdopodobne poświęcenie likwidatorów i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej.

Dwadzieścia lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał niezwykłą książkę, w której opisał udokumentowane zdjęciami dni tuż po wybuchu oraz tragiczne, rozciągające się na lata skutki katastrofy.

Igor Kostin – zdobywca 5 nagród World Press Photo, przez lata współpracował m.in. z „Time”, „Newsweekiem”, „Paris-Match”, „Libération” i „Sternem”. Był fotoreporterem podczas wojen w Wietnamie i Afganistanie. Sławę przyniosło mu zdjęcie wykonane w Czarnobylu, krótko po wybuchu reaktora – jedyne z dwudziestu, które zachowało się na napromieniowanej kliszy.


Poznaj inne książki

Diuna

Diuna Diuna

Frank Herbert

Game changer. Za kulisami polityki

Game changer. Za kulisami polityki Game changer. Za kulisami polityki

Michał Kolanko

Znikniesz bez śladu

Znikniesz bez śladu Znikniesz bez śladu

Monika Dworak

Nie jesteś sam

Nie jesteś sam Nie jesteś sam

Ilona Łuczyńska

Myśli o dawnej Polsce

Myśli o dawnej Polsce Myśli o dawnej Polsce

Paweł Jasienica

Mroczna zasłona

Mroczna zasłona Mroczna zasłona

Wanda Siubiela


Dodaj komentarz