Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Autor: Igor Kostin


Opis książki:

Igor Kostin, przez „Washington Post” nazwany „człowiekiem legendą”, 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat.

Wstrząśnięty rozmiarami katastrofy i milczeniem władz, pozostał na miejscu, by udokumentować ewakuację ludności, ich rozpacz i cierpienia, skrajne lekceważenie bezpieczeństwa, ludzką lekkomyślność, ale też nieprawdopodobne poświęcenie likwidatorów i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej.

Dwadzieścia lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał niezwykłą książkę, w której opisał udokumentowane zdjęciami dni tuż po wybuchu oraz tragiczne, rozciągające się na lata skutki katastrofy.

Igor Kostin – zdobywca 5 nagród World Press Photo, przez lata współpracował m.in. z „Time”, „Newsweekiem”, „Paris-Match”, „Libération” i „Sternem”. Był fotoreporterem podczas wojen w Wietnamie i Afganistanie. Sławę przyniosło mu zdjęcie wykonane w Czarnobylu, krótko po wybuchu reaktora – jedyne z dwudziestu, które zachowało się na napromieniowanej kliszy.


Poznaj inne książki

Serce wiedźmy

Serce wiedźmy Serce wiedźmy

Genevieve Gornichec

Na wyścigi!

Na wyścigi! Na wyścigi!

Cruschiform

Alicja w Krainie Czarów

Alicja w Krainie Czarów Alicja w Krainie Czarów

Carroll Lewis

Grzechy ojców

Grzechy ojców Grzechy ojców

Agnieszka Miela

Szalona historia komputerów

Szalona historia komputerów Szalona historia komputerów

Marcin Kozioł

Pandemia 2025. Droga do Nova City

Pandemia 2025. Droga do Nova City Pandemia 2025. Droga do Nova City

Piotr Wolski


Dodaj komentarz