Sadhguru BIO, zaczytanyksiazkoholik.pl

Sadhguru Jaggi Vasudev


Jaggi Vasudev znany jako Sadhguru jest indyjskim joginem, który uczy jogi, medytacji i często odpowiada na pytania związane z duchowością. Znany jest z przenikliwego dowcipu, humoru i umiejętności łączenia starożytnej jogi indyjskiej z nowoczesnym życiem. Założył ośrodek Isha Yogi i promował kilka zagadnień związanych z ochroną środowiska. Podróżował po całym świecie, przemawiając w miejscach od Davos po ONZ. Promuje duchowość, która kładzie nacisk na osobistą przemianę, czyste życie i świadomość społeczną. Jest związany z aspektami hinduskiego nacjonalizmu.

Jaggi Vasudeva urodził się 3 września 1957 roku w Mysore, w Indiach, wśród stosunkowo zamożnych rodziców. Jego ojciec był lekarzem, który podróżował po kraju. W dzieciństwie, Jaggi był podekscytowany pasmem buntu. Znudziła mu się szkoła i często przebywał na wagarach i wydawał się nieustraszony w obliczu autorytetu. Zamiast spędzać czas w szkole, często sam wyjeżdżał na wieś i wchłaniał się w naturę. Uwielbiał uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Od 13 roku życia zaczął uprawiać jogę po spotkaniu z 70-letnim joginem, który wykazał się wielką zręcznością fizyczną.

Jego nieustraszoność i siła fizyczna doprowadziły go do lukratywnej pracy jako łapacza węży. Nie używał kija, lecz po prostu łapał węże gołymi rękoma. Przez całe życie był blisko węży i świata węży. Przez pewien czas, jako nastolatek, rzucił się w wir rewolucyjnej polityki, gdy zajmował się sprawiedliwością społeczną, ale po kilku latach rozczarował się poziomem nienawiści i hipokryzji w ruchach politycznych.

W wieku 25 lat Jaggi miał udane, choć niekonwencjonalne, światowe życie, ale to wszystko miało się zmienić. 23 września 1982 r. Jaggi odbył na swoim motocyklu typową podróż do Chamundi Hill – nie miał żadnego szczególnego powodu, by tam jechać – po prostu często czuł, że ta góra w jakiś sposób go ciągnie do siebie. Siedząc na skale, bez żadnego szczególnego wysiłku, zaczął wchodzić w stan medytacji.

Sadhguru powiedział później, że trudno jest opisać doświadczenie oświecenia, ale czuło się to nie tyle jako osiągnięcie, co jako powrót do domu – wspomnienie tego, co zawsze mieliśmy – świadomość nieskończonej energii i rozkoszy, która składa się na wszechświat. Kiedy wrócił do swojej normalnej świadomości, był wieczór i minęło kilka godzin. Było to doświadczenie, które całkowicie zmieniło kierunek jego życia. Powiedział, że poszedł na górę jako szczęśliwy motocyklista i wrócił mistyk.

W miarę jak coraz więcej ludzi przyciągało się do jego ścieżki jogi, nadeszła kolejna zmiana dotycząca Jaggi’ego, a nie tylko szczęśliwego przyjaciela, ewoluował w rolę duchowego guru.

W 1992 roku oficjalnie założył fundację Isha w górach Velliangiri w stanie Tamil Nadu w południowych Indiach. Poprzez swoją Fundację Isha uczy jogi – lub „inżynierii wewnętrznej”. Program ten uczy integralnego podejścia do życia, łącząc hatha jogę, medytację, bezinteresowną służbę i życie w społeczności. Wraz ze wzrostem jego duchowego podążania, Jaggi kontynuował ewolucję – z buntowniczego ducha agnostycznego, coraz częściej przyjmował rolę duchowego Guru, a ci, którzy go dobrze znali, obserwowali zmianę w miarę jak stawał się mniej znany, ale bardziej rolę przewodnika duchowego. To właśnie na tym etapie zaczął być znany jako Sadhguru.

Źródło: https://www.biographyonline.net/spiritual/sadhguru.html
Zdjęcie: https://explorehampi.com/hampi-sadhguru/
Grafika: Zaczytany Książkoholik


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie stycznia

Podsumowanie czytelnicze – styczeń 2020

Jak na początek miesiąca przystało czas na podsumowanie recenzowanych książek w … styczniu. Która wzbudziła Wasze największe zainteresowanie? Pochwalcie się też na jaką książkę najbardziej czekaliście w styczniu?


Stażystka

Alicja Sinicka oddaje nam kolejną mocną historię z morderstwem w tle

Po tym jak moje pierwsze spotkanie z twórczością Alicji Sinickiej miało miejsce przy książce „Winna”, do „Stażystki” podeszłam na spokojnie, gdyż wiedziałam, że będzie to przyjemna lektura. A jest to thriller psychologiczny, co mnie bardzo ucieszyło.