zaczytanyksiazkoholik.pl, Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko!, Erzsi Sándor

Trud wychowania niepełnosprawnego dziecka w „Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko!”, Erzsi Sándor


„Wyjątkowe dzieło prozy dokumentalnej, którego bohaterowie, w dwugłosie, przedstawiają swoje losy – ociemniałego od urodzenia dziecka i przygotowującej je do aktywnego życia matki.”

„Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko!” to historia rodziny Erzsi Sándory, której jedno z dzieci jest ociemniałe. Tomi jest drugim dzieckiem Erzsi. Córeczka od początku była okazem zdrowia. Kiedy tylko urodził się chłopiec, kobieta czuła, że coś z jej synem jest nie tak. Mimo iż u syna zauważyła drgające gałki oczne i kocie oczy, lekarze ją uspokajali, dziecko w końcu otrzymało 10 punktów w skali Apgar. Jej mąż lekarz, też nie widział niczego niepokojącego w swoim synku. Erzsi tłumaczyła to sobie, że może dziecko jest zmęczone porodem, w końcu przyszło na świat siłami natury. Niestety z upływem dni sytuacja nie ulegała poprawie.

Erzsi Sándor w swojej książce pokazuje siłę i upartość. Dążyła do poznania prawdy, gdyż nie tyle, ile nie ufała zapewniającym ją lekarzom, że z synkiem jest wszystko w porządku, ale bardziej wierzyła temu, co widzi i matczynemu instynktowi. I nie myliła się. Jej upartość to potwierdziła.

No proszę! Niewielu okulistów ma okazję zobaczyć w swojej karierze coś takiego! Niesamowite! To całkowita aniridia!

Robi wszystko, co tylko może, aby jej synkowi żyło się dobrze. Jego przypadłość jest prawie tak rzadka, jak trafienie piątki w lotto. Czytając, poznajemy zmagania i trud wychowania Tomiego. Głos zabiera również sam Tomi, w końcu to on jest tutaj głównym bohaterem. Dzięki zastosowaniu dwugłosu poznajemy życie ociemniałego chłopca oczami jego matki, ale również jego samego. Rodzicom zajęło kilka lat, zanim pogodzili się z chorobą synka. Erzsi często zadawała sobie pytanie: „Dlaczego ja?”. Dlaczego akurat to ja jestem tak wyjątkowa i ważna, że los obdarował mnie dzieckiem z aniridią?. Z czasem zrozumiała, że to nie jest prezent dla niej czy ojca chłopca, ale dla samego dziecka. To on go otrzymał i musi coś z tym zrobić. Sztuką było, aby choroba syna nie postępowała i kiedy to się udawało, można było mówić o wygranej.

Ta lektura uczy więcej niż niejeden bestseller literatury motywacyjnej. Ludziom, których dotknęła niepełnosprawność, daje wsparcie i pokazuje drogę do normalnego życia, zaś tych, dla których los był łaskawy, uczula na otoczenie i ludzi w potrzebie.

Widzimy obraz matki, która walczy oto, aby jej syn miał dobre życie, był samodzielny, wykształcony, wartościowy. Aby nie użalał się nad swoim losem, gdyż są dzieci w o wiele gorszej sytuacji. Stawiała wyzwania przed synem, starała się go nie wyręczać. Nie postąpiła tak, jak sugerowała jej matka. W trakcie czytania książka wywołuje wiele emocji: złość, strach, obawę, ale również śmiech i radość. Erzsi Sándor nie należała do matek, które wyręczają swoje dzieci. Dzięki niej syn wyrósł na samodzielnego i spełniającego swoje marzenia mężczyznę. Proza dokumentalna ma w sobie to coś, coś co pozwlala nam spojrzeć na życie od innej strony. Zachęcam Was z całego serca do przeczytania tej książki.



Tytuł: Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko!
Tytuł oryginału:
Autor: Erzsi Sándor
Gatunek: dokument
Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 16-11-2021
Ilość stron: 248
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,00 zł
Tłumaczenie: Klara Anna Marciniak


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Niezawodny Jack Reacher - Sekret - Andrew Child - Lee Child - zaczytanyksiazkoholik.pl

Niezawodny Jack Reacher – „Sekret”, Andrew Child, Lee Child

„Sekret” to kolejny (28.) wciągający tom serii sensacyjnej, która przyciąga czytelników na całym świecie, której bohaterem jest Jack Reacher. Lee Child ponownie współpracuje z bratem, Andrew Childem, co dodaje nowego smaku i dynamiki fabule.


Fale grawitacyjne

Trochę nauki – „Fale grawitacyjne. Nowa era astrofizyki”

14 września 2015 roku zaczęła się era nowej astronomii, która przez najbliższe stulecia kształtować będzie naszą wizję świata, opartą na obserwacji nie światła, lecz fal grawitacyjnych emitowanych przez ruchy i drgania ciał niebieskich.