Mała, Madame Tussaud, Edward Carey, zaczytanyksiazkoholik.pl

Hart ducha w książce pt. „Mała. Światu znana jako Madame Tussaud”, Edward Carey


Edward Carey daje nam „olśniewającą, pełną cierpkiej ironii i oryginalną powieść o ambitnej sierocie, która w dziwnych, niespokojnych czasach przeistacza się w legendarną Madame Tussaud”.

Anne Marie Grosholtz najbliżsi zwali po prostu Marie. Urodziła się w 1761 roku. Nie wróżono jej długiego żywota, ale pokazała wszystkim, że prędko z tego świata nie zejdzie. Elementarzem Marie była Biblia. Matka postarała się, aby przekazać córce wykształcenie duchowe. Do szkoły nie posyłało się dziewcząt jej pozycji społecznej. Marie była niewielkiego wzrostu, jak sama mawiała, sięgała ludziom do serca. Wyśmiewali się z niej, że prędko męża nie znajdzie. Ojca nie widywała. Walczył na wojnie. Wrócił z niej jako wrak człowieka. Zniszczony psychicznie i fizycznie. Matka Marie zwariowała od tej opieki nad mężem a po jego rychłej śmierci sama podupadła na zdrowiu. Aby nie żyć przeszłością, matka Marie została zatrudniona u szwajcarskiego lekarza Philippe’a Curtiusa jako gospodyni domowa. Doktor zajmował się tworzeniem figur woskowych (z różnych części ciała zmarłych osób) dla ilustrowania anatomii. Córka przy jej boku uczyła się dbania o dom a przy boku doktora tworzenia figur. Szkicując kości nauczyła się ich nazw, studiowała różnorakie narządy. Zdobyła sporą wiedzę z zakresu ludzkiego ciała. Niestety matka dziewczynki nie poradziła sobie psychicznie, popełniła samobójstwo tym samym zostawiając córkę na łasce obcego, dorosłego mężczyzny. Jak poradziła sobie w świecie bez jedynej bliskiej jej osoby?

Cudownie napisana (i zilustrowana!) opowieść o życiu Marie Tussaud, czyli o tym, jak z małego nasionka wyrasta wielkie drzewo. Ekscentryczna w nastroju, makabryczna w poczuciu humoru, przywraca nam taką rozkosz czytania, jaką mieliśmy w nastoletniej młodości. Książka, której nie można przeoczyć.

Olga Tokarczuk.

Historia opowiada tym, jak Anne Marie Grosholtz staje się Madame Tussaud – założycielką londyńskiego Muzeum Figur Woskowych. Mała Marie prowadzi nas przez swój świat, swoje życie, doświadczenia, upokorzenia ze strony innych osób, drwiny … zawsze miała do głowy wkładane, że jest tylko służącą i nic więcej nieznaczącą osobą. Jednak udało jej się wybić. Paryż nie był dla niej łaskawy, dopiero Londyn dał upragnioną wolność. Książka jest opatrzona ilustracjami spod węgla samej Małej Marie. Edward Carey oddał w nasze ręce pięknie skonstruowaną powieść o „nieulękłym dziewczęciu”. Czyta się ją jak baśń, narracja, słownictwo to wszystko powoduje, że przenosimy się do zupełnie innego świata. Do takiego, z którego nie chce się prędko wracać do codziennych obowiązków. Zachęcam Was, abyście pozwolili Małej Marie przenieść się do jej świata, który trwa po dziś dzień. Nie zawiedziecie się.



Tytuł: Mała, światu znana jako Madame Tussaud
Tytuł oryginału: Little
Autor: Edward Carey
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 01-09-2020
Ilość stron: 528
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 43 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wyścig z życiem

„Wyścig z życiem”, K.A. Zysk

Nigdy by się nie spodziewała, że przez jeden niefortunny przypadek pozna przystojnego Igora. Jest jedno ale – jego pasją są motory i adrenalina, przez co chłopak jest u niej skreślony. Mimo tego Igor tak łatwo się nie poddaje i dzielnie walczy o względy Olivii, aczkolwiek, żeby zaznać wymarzonego szczęścia, tej dwójce przyjdzie zmierzyć się z przeciwnościami losu, które życie podrzuca im na każdym kroku.


Izabela Skrzypiec-Dagnan, wywiad, zaczytanyksiazkoholik.pl

Ile Izabeli Skrzypiec-Dagnan jest w bohaterce najnowszej powieści „Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe”?

„Nastrojowa, liryczna, niespieszna opowieść o niespodziewanym odnalezieniu siebie na końcu świata” – tak o swojej najnowszej powieści mówi Izabela Skrzypiec-Dagnan. Czego jeszcze dowiemy się z rozmowy z autorką? Zapraszam do lektury tej niezwykłej rozmowy!