Dla młodzieży – „W pułapce. Five Nights at Freddy’s”


Fani „Five Nights at Freddy’s” nie mogą przegapić tych trzech niezwykłych opowiadań, które przyprawią o gęsią skórkę nawet najodważniejszego gracza!

W pierwszym opowiadaniu poznajemy siedmioletniego Oswalda, dla którego nieubłaganie zbliżają się wakacje. Kiedy jeszcze w mieście działała fabryka, działało w nim kino, lodziarnia, sklepy z grami i kartami. Kiedy została zamknięta, prace straciły setki osób. Wiele rodzin wyprowadziło się wówczas z miasta. Oswaldowi nie pozostało nic innego jak tylko patrzeć, jak miasto umiera – jako nieliczni nie wyprowadzili się, mama dalej pracowała w zawodzie pielęgniarki, a ojciec znalazł nową pracę na pół etatu w Snack Space. Nadszedł nieszczęsny pierwszy dzień wakacji. Najlepszy przyjaciel Oswalda wyjechał i chłopiec będzie musiał poradzić sobie jakoś sam. Tata wpadł na pomysł, żeby syn chodził codziennie do biblioteki, później na kawałek pizzy i napój do pizzerii Jeffa a po pracy będzie go odbierał. Po monotonnych kilku dniach chłopiec zauważył, że w rogu pizzerii stoi stary, obrzydliwie brudny basen z kulkami. Przypomniał sobie słowa matki – dostaniesz zapalenia spojówek. Mimo zapachu kurzu i stęchlizny wszedł do basenu, dotknął dna, zakrył się cały piłeczkami. Po jakimś czasie usłyszał krzyki i … śmiech dzieci. Wyszedł z baseniku – pod ścianami stały lśniące automaty do gier, dzieci były praktycznie tak samo ubrane – w koszulki polo. Nad sceną widniał napis „Pizzeria Freddy’ego Fazbeara”. Znalazł tam cudownych kolegów, z którymi dzień w dzień spędzał czas na grach na automatach, rozmowach, piciu napoi. Okazało się, że poprzez basen z kulkami przenosił się do lat młodości swojego ojca. Wakacje przestały być nudne. Jedyne co musiał pamiętać, to nie zdradzić się, że pochodzi z przyszłości. Pewnego dnia ojciec nakrył Oswalda, że siedzi w tym okropnym miejscu, jakim jest brudny basen z kulkami, nachylił się nad basenem i w tym momencie spośród kulek wysunęły się dwie żółte łapy i wciągnęły ojca w głąb. Co się wydarzyło dalej? Czy Oswaldowi uda się uratować tatę?

Bohaterką drugiego opowiadania jest Sara – Pani Bulwa, jak o sobie mówi. Dziewczynka z kompleksami ze względu na swój wygląd. Będzie się za wszelką cenę starała dorównać szkolnym pięknościom. Chce również, aby chłopcy zaczęli zwracać na nią uwagę. Co będzie w stanie zrobić, aby spełnić swoje marzenie? Kto a może co jej w tym pomoże?

Zaśnij już, zaśnij już,
Swoje oczka, Saro zmruż,
Zaśnij już, zaśnij już,
A gdy wstaniesz, a gdy wstaniesz,
Twe marzenia spełnią się.

Trzecia bohaterka to Mila, dziewczynka, która chce zniknąć z powierzchni ziemi. Mieszka z dziadkiem, chodzi ubrana na czarno, lodowata gotka, która wiecznie marzy o śmierci. Czy jej się to uda? Jakie jej działania będą miały skutki?

Podsumowując, książka skierowana jest do młodzieży. Jest to lekki horror. Mimo iż odnośni się do gry Five Nights At Freddy’s, ja jako osoba, która z tą grą nie miała nic do czynienia, nie odczułam żadnego braku z tego powodu. Moim zdaniem historie są przejrzyste, każda z morałem. A co do okładki? – królik może się śnić po nocach.



Tytuł: W pułapce. Five Nights at Freddy’s
Tytuł oryginału: Into the Pit. Five Nights at Freddy’s: Fazbear Frights
Autor: Scott Cawthon, Elley Cooper
Cykl: Five Nights at Freddy’s: Fazbear Frights (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 17-06-2020
Ilość stron: 200
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 29,90 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Arkadiusz Borowik - wywiad

Jakie jest największe pisarskie marzenie Arkadiusza Borowika?

Z wywiadu dowiemy się m.in. tego, co autorowi daje największą satysfakcję i dlaczego, w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na napisanie powieści „A jeszcze wczoraj było jutro” czy to, jakie odczucia towarzyszą autorowi z chwilą postawienia ostatniej kropki w książce. Zapraszam do lektury tej niezwykłej rozmowy!


Dzień, który zmienił wszystko

Zapada w pamięć – „Dzień, który zmienił wszystko”, Leigh Sales

Leigh Sales jest dziennikarką od dwudziestu pięciu lat a obserwowanie tragedii, jakie przytrafiają się przypadkowym ludziom, bez względu na kulturę, kolor skóry czy np. wiarę, jest częścią jej pracy. Widząc na co dzień sporo śmierci, z czasem zaczęła skłaniać się ku scenie politycznej – łatwiej radzić sobie z takimi tragediami niż tymi życiowymi.