Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami, Adrian Markowski, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” – magia Bieszczad!


„Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć i pokochać Bieszczady.”

Wieloetniczny, wieloreligijny, intrygujący dla etnografów, ważny dla przedsiębiorców naftowych i drzewnych, ale nie dla turystów. Takie kiedyś były Bieszczady. Autor książki, Adrian Markowski przez wiele lat poznawał tajemnice Bieszczad. Swoją książkę dedykuje każdemu, ale przede wszystkim tym, którzy lubią chodzić własnymi ścieżkami. Pisarz przedstawia nam Bieszczady jako zakątek, w którym, ilekroć człowiek jest, tylekroć odkrywa coś nowego, zaskakującego. Przez wiele lat obraz Bieszczad uległ zmianie, nie są już niedostępną krainą, daleką i całkowicie dziką. Na szczęście jeszcze istnieją miejsca w ich obrębie, gdzie więcej zwierząt niż ludzi, gdzie hałas nie ma wstępu. Każdego w Bieszczady pcha co innego: jednych góry innych cudowność baśniowa tego miejsca.

Bo Bieszczady są magiczne, jednak ta magia dostępna jest jedynie tym, którzy wiedzą, gdzie i na co należy patrzeć.

Książka można śmiało rzec, stanowi doskonałe kompendium wiedzy na temat Bieszczad. Autor wzbogacił przewodnik-reportaż o mapy regionu m.in. szlaki, o których opowiada, zdjęcia wykonane podczas wędrówek. Dzięki Markowskiemu możemy dość dobrze poznać historię tej części świata. Moim zdaniem wybierając się w Bieszczady, w pierwszej kolejności powinniśmy chwycić, po tego typu lekturę. Dla mnie Bieszczady są jeszcze nieodkrytym zakątkiem Polski, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości to się zmieni. Zachęcam do lektury.



Tytuł: Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami.
Autor: Adrian Markowski
Gatunek: poradniki, rozwój osobisty, podróże
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 06-05-2021
Ilość stron: 240
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 38,00 zł


Adrian Markowski – pisarz i poeta, autor tomu opowiadań „Sąsiady” (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek „Niebo nad Caryńską” oraz książek dla dzieci „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy” i „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”; dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym.

Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Dodaj komentarz


Czytaj także

Florystka

Katarzyna Bonda znowu nie zawiodła – „Florystka”

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji, chcąc tym samym zacząć pracę na własnej działalności. Sądził, że skoro uczył profilowania, to nie będzie narzekał na brak zajęć. Ale przeliczył się. Stary przyjaciel poprosił go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki.


Na Podlasiu, Cecylia, Agnieszka Panasiuk, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Na Podlasiu. Cecylia”, Agnieszka Panasiuk

Drugi tom cyklu powieściowego „Na Podlasiu” rozgrywającego się w Białej Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Bohaterkami powieści są kolejno: Antonia, Cecylia i Aleksandra. Ale „Na Podlasiu” to również opowieść o mieście i jego mieszkańcach. Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha