12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat

„12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat” – daje do myślenia


Porady Ekspertów WWF jak ocalić nasz Świat! Jedząc mięso i jeżdżąc samochodem, też możesz uratować świat. Pożegnaj się tylko z każdorazowym spuszczaniem wody w toalecie. „12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat”.

Książka „12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat” jest dość ciekawie wydaną książką z bardzo fajną okładką – z grubej tektury, z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – aby ktoś zaraz tutaj nie krytykował, że książka o ratowaniu świata a z grubej tektury. To, co podbiło moje serce, to rysunki Andrzej Rysuje, jak zawsze pełne humoru. Książka została napisana we współpracy ze wspaniałymi ludźmi ze Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature, WWF). Zapełniona jest opisami, drobnych, możliwych do zrealizowania przez każdego z nas a mających ogromny wpływ na naszą planetę. Wszędzie dookoła jesteśmy atakowani przez informacje o topniejących lodowcach, powodziach, suszach, o morzach, w których pływa plastik, o wycinkach lasów i wielu innych rzeczach, które prowadzą do niszczenia naszej Ziemi. Jak sam tytuł wskazuje, książka składa się 12 sprytnych sposobów na ocalenie świata. Wypiszę Wam je wszystkie, a kilka z nich pokrótce przedstawię bliżej.

  • Nie przełączaj sprzętu w tryb czuwania; odłącz go od źródła zasilania i zabij wampira energii. W Polsce w 2017 r. ilość energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wynosiła 17,5% całkowitej produkcji energii. Prognozuje się, że w 2020 r. będzie to już 20%. Co zawdzięczamy Elon’owi Musk, założycielowi firmy Tesla?
  • Zbłękitniej, żeby pozostać zielonym: oszczędzaj na co dzień wodę przy myciu zębów i zmywaniu naczyń. W Polsce dzienny pobór wody na mieszkańca wynosi ok. 120 litrów. Jak się zmieniło to od lat 90-tych? Czemu to zawdzięczamy? Co nas czeka ok. 2030 r. ? Czy rzeczywiście prawie połowa populacji będzie żyła w regionach, w których po prostu wody nie wystarczy?
  • Zieleń to nowa czerń: przedłuż życie swojej garderobie. Szacuje się, że przeciętny Europejczyk w 2016 r. wydał na odzież i buty ok. 800 euro. Czy to możliwe, aby w Polsce rocznie wyrzucanych było ok. 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych? Część z nich poddajemy recyklingowi, co z tego powstaje?
  • Na rower: maszeruj, jedź lub biegaj. W celu ograniczenia liczby samochodów w centrum w kilku miastach w Polsce powstały i nadal są budowane parkingi w systemie P+R (parkuj i jedź). Na czym polegają? Zapraszam do lektury. Warszawa posiada ponad 500 km ścieżek rowerowych, jak na jej tle wyglądają inne miasta w Polsce? Jaki w tym udział mają stacje rowerowe Veturilo?
  • Papier nie rośnie na drzewach: zmniejsz jego codzienne zużycie.
  • Dąż do wegetarianizmu: zmniejszaj spożycie mięsa i zastąp je warzywami. Wytwarzanie żywności i rolnictwo wiąże się z 20-30% całej globalnej emisji gazów cieplarnianych. Jakie gatunki zwierząt znalazły się na skraju zagłady z powodów coraz to większych zagarnięć ziem pod uprawy jedzenia dla bydła.
  • Użyj ponownie, wypłucz i powtórz to jeszcze raz: ogranicz codzienne zużycie plastiku. Leżąca na Pacyfiku wyspa Henderson to jeden z najbardziej odległych zakątków Ziemi. Jest niezamieszkała i nietknięta, jeśli nie liczyć zaśmiecających ją 38 mln. kawałków plastiku i daje jej to pierwsze miejsce najbardziej zanieczyszczonego miejsca na planecie.
  • Racjonalne zakupy: solidnie się zastanów przed nabyciem luksusowych rzeczy.
  • Potencjał w doniczce: oczyszczaj powietrze w domu i w pracy za pomocą roślin doniczkowych. Nie wiem jak, mogą ludzie nie posiadać w domach / mieszkaniach żadnych roślin doniczkowych. Mam taką koleżankę, która nie ma ŻADNEJ roślinki w mieszkaniu, nie licząc bukietów co jakiś czas otrzymywanych od narzeczonego. U mnie w mieszkaniu znajdują się … liczę …. 22 doniczki z kwiatami, nie wliczam tutaj trawki dla kota ani tyle, co wysianych maciejek + balkon z kwiatami i krzewami. Jak się chce to można.
  • Ekoślady na piasku: ogranicz ślady związane z urlopem.
  • Zobowiązanie na przyszłość: uczyń z emerytury inwestycję w planetę.
  • Nie zadzieraj ze światem: przestań śmiecić i pokieruje akcją sprzątania w twojej społeczności.

Książka bardzo ciekawa i polecam każdemu choćby dla przeczytania do własnej ciekawości, nawet jeśli nie ma się zamiaru wprowadzać tych rzeczy w swoje życie. Większość z przedstawionych w niej sposobów realizuję, jak się okazało odruchowo. Jak w ogóle podchodzicie do dbania o środowisko?



Tytuł: 12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat.
Tytuł oryginału: 12 small acts to save our world
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 21-01-2020
Ilość stron: 248
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 38,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nalewka zapomnienia - Kasia Bulicz-Kasprzak - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nalewka zapomnienia”, Kasia Bulicz-Kasprzak

Jaga ma dobrą pracę w korporacji, samochód jak czołg i ogromne mieszkanie. Prowadzi samotne życie i nie jest szczęśliwa, ale w zasadzie już do tego przywykła. Niespodziewanie jednak cały jej świat rozpada się za sprawą jednej diagnozy… Dziewczyna zaszywa się na prowincji, w skrzypiącej chatce z niedrożnym piecem, i zaczyna nawiązywać nowe, niebanalne znajomości. Z sąsiadką, która okazuje się wiejską szeptuchą, oraz z przystojnym weterynarzem.


Morderstwo na szlaku - Jenny Blackhurst - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Morderstwo na szlaku”, Jenny Blackhurst

Najnowszy thriller Jenny Blackhurst, jednej ze wschodzących gwiazd wśród angielskich autorek thrillerów. Dwie osoby potrafią dochować tajemnicy. O ile jedna z nich jest martwa. Młoda brytyjska turystka przepada bez śladu na malowniczym szlaku wycieczkowym. Nikt nie wie, czy zaginiona jeszcze żyje. Nikt. Oprócz Laury.